FAQ: Zeytine Hangi Ilaçlar Atılır?

Zeytin ağacına hangi ilaç ne zaman atılır?

Mart-Nisan aylarında havalar ısınmaya başlayınca zeytin güvesi zararlısının yaprak içindeki tahribatı başlar. Bunun için ağaçlara herhangi bir insektisit (böcek öldürücü atılmalıdır. Aynca mantari hastalıklara karşı hazır bakırlı ilaçlarla veya “bordo bulamacı” denilen ilaçla ağaçlar ilaçlanmalıdır.

Zeytin çiçekte ilaçlama yapılır mı?

Zeytinde pamuklu bitler, genellikle ilkbahar aylarının yağışlı geçtiği nemli ve budama yapılmamış zeytinliklerde, zeytinin çiçeklenme döneminde zararlı olabilmektedir. Aynı dönemde zararlı olan Zeytin güvesi çiçek nesline karşı bir ilaçlama yapılmışsa, bu zararlıyı hedefleyen ayrı bir ilaçlamaya gerek yoktur.

Zeytine çiçekte hangi ilaç atılır?

Çiçek tutturucu olarak Bor, Çinko Ve Mangan içerikli bir yaprak gübresi; Güve, sap sokanı ve pamuklu bite karşı hesaplı ilaç ve Sıvı Kükürt kullanırsak yeterli ilaçlama yapmış oluruz.

Zeytine mantar ilacı ne zaman atılır?

İlaçlamanın mutlaka gerekli olması halinde, Zeytin pamuklu bitinin en uygun mücadele zamanı, sürgün uçlarında ilk pamuklanmalar görüldükten 10 gün sonra başlamak üzere çiçeklenme zamanına kadar olan dönemdir.

Zeytin ağacına göztaşı ne zaman atılır?

Zeytinde halkalı leke hastalığına karşı, sürgün öncesinde şubat ayında %1.5, çiçek açmadan önce nisan ayında ise %1 oranında uygulama gerçekleştiriliyor.

You might be interested:  Kalça Kireçlenmesine Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ağustos ayında zeytine hangi ilaç atılır?

AĞUSTOS. Zeytinliklerde sulama ve yabani ot mücadelesine devam edilir. Zeytin sineği ve ağaç kurduna karşı mücadele için eğer gerek varsa yapraktan potasyum nitrat ve üre verilebilir.

Zeytin neden dökülür?

Zarar şekli: Zeytin somaklarında, tomurcuk saplan ve sürgün uçlarında bitkinin özsuyunu emerek, ağaçların ve sürgünlerin zayıflamasına, çiçek ve çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olurlar. Kültürel önlemler: Ağaçların sağlıklı tutulmasına, bol güneş almasına ve havalanmasına dikkat edilmelidir.

Zeytin yaprak gübresi ne zaman atılır?

” Zeytinde iyi verim almak isteniyorsa ilk gübreleme bitkinin dinlenme döneminde yani hasat yapılıp, budama yapıldıktan sonra yapılır. Dinlenme döneminde gübreleme yapmamızın amacı Fosfor (P) ve Potasyum (K) elementleri toprakta çözünme süreleri 1,5 ay ile 3 ay arasındadır.

Dicentra ilaç ne için kullanılır?

Fidan dip kurtları (Capnodis spp.)

Movento ilaç ne işe yarar?

Spirotetramat etken maddeli bir insektisit olan Movento ® SC 100; yeni teknolojisi ve yeni etki mekanizması ile gelen kusursuz ve uzun süreli zararlı kontrolü, benzersiz çift yönlü sistemik taşınma özelliği, zararlılara karşı kullanılan doğal düşmanlarla bir takım gibi çalışması gibi yönleri ile zararlılarla mücadelede

Zeytin bakır ilacı ne zaman atılır?

1. ilaçlama son baharda yaprak dökümünden hemen sonra 2. ilaçlama ilk baharda çiçek tomurcukları açılmadan önce, 3. ilaçlama meyvelerde kılıf sıyrılırken yapılmalıdır.

Zeytinde halkalı leke nedir?

Zeytinde halkalı leke hastalığı, özellikle ilkbaharda yaprakların üst yüzeylerinde görülen siyahımsı- gri renkte yuvarlak lekeler şeklinde ilk belirtilerini gösterir. Halka şeklindeki bu görüntüden dolayı ‘ halkalı leke hastalığı’ denilmektedir.

Gülleci bulamacı zeytinde nasıl kullanılır?

Sıvılaşan kükürt bulaşıcılık kazanmıştır, döküldüğü yerde leke bırakır. KULLANILIŞI: 10 LİTRE SUYA 1 LİTRE GÜLLECİ BULAMACI KONARAK KULLANILIR.. YANİ %10 GÜLLECİ BULAMACI KONUR.

You might be interested:  Hangi Vitamin Eksikliği Neye Sebep Olur?

Zeytinde antraknoz nedir?

Antraknoz zeytinin önemli bir hastalığıdır. Bu etmen yaprak, ince sürgün, çiçek ve meyvelerde zarar oluşturmakta ve asıl zararını zeytin meyvelerinde yapmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector