Kortizonlu Ilaçlar Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kortizon tedavisi neden uygulanır?

İlaç olarak verilen kortizon genellikle artrit, kan, hormon, bağışıklık sistemi bozuklukları, alerjik reaksiyonlar, bazı cilt ve göz rahatsızlıkları, solunum problemleri ve özel bir takım kanser türleri gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Kortizon Nedir ve zararları nelerdir?

Kortizon; antialerjik, bağışıklığı baskılayan ve iltihap kurutucu etkileri olan bir ilaçtır. Vücutta iltihabın birikmesini engeller. Azlığında vücutta iltihap görülmesi artar. Kişinin vücudunda kortizon üretimi yeterli miktarda yapılmadığında, kortizon yüklemesi dışarıdan yapılmaktadır.

Kortizon tedavisi nasıl oluyor?

Hastalığın tedavisinde kortizon kullanılabilir. Kortizonlu iğne, vücudun spesifik bir bölümündeki inflamasyonu azaltmayı sağlar. Örneğin iltihabın olduğu diz eklemine uygulanan kortizon iğnesi; eklemdeki şişliği indirir, ağrıyı geçirir ve eklem hareketinin düzelmesini sağlar.

Kortizon vücuttan nasıl atılır?

Bu açıdan bakıldığında kortizonun vücuttan tamamen atılması gibi bir durum söz konusu değildir. İnsan vücudunda ölüm anına kadar kortizon hormonu salgılanır. Kortizonun ilaç olarak kullanılması durumda, tedavi bittikten sonra vücut yeniden kendi düzenine döner.

Kortizon iğnesi yapılınca nelere dikkat edilmeli?

Kortizon İçeren İlaç Kullanıyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın

 • • Kan şekerini hızlı yükselten (çabuk sindirilen) besinlerden uzak durmak.
 • • Az tuzlu veya tam tuzsuz beslenmek.
 • • Lif alımını artırmak-Sebze ve meyve tüketmek.
 • • Kalsiyum alımını artırmak.
 • • Hareket Etmek.
You might be interested:  Bademde Hangi Vitamin Bulunur?

Kortizonlu iğne ne zaman etkisini gösterir?

Kortizon çoğunlukla bir lokal anestezik ile karıştırılarak uygulanır. Lokal anestezik hızlı etkili bir ağrı kesicidir, sinir uçlarını uyuşturur. Böylece iğne yapıldıktan birkaç dakika sonra ağrı kesici etki başlar. Kortizonun iltihap azaltıcı etkisi ise biraz daha geç, genelde birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Kortizonlu ilaçların yan etkileri nelerdir?

Kas zayıflığına, tansiyon yükselmesine, kemik erimesine ve hormon bozukluklarına kadar birçok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kortizon tedavisinin kontrolsüz bir şekilde uygulanması sonucunda “cushing” denilen hastalık ortaya çıkabilir.

Kortizon iğnesi ne işe yarar?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon iğnesi özellikle iltihaplı olan ya da enfeksiyon riski taşıyan bölgelere yapılmaktadır. Kortizon yan etkisi bulunan bir ilaçtır ve ancak akut seviyedeki hastalıklarda ve iltihaplı yaralar için kullanılmaktadır.

Kortizonlu iğnenin zararları nelerdir?

Kortizon iğnelerinin yan etkileri

 • Sinir hasarı
 • Eklemlerde enfeksiyon.
 • Enjeksiyon bölgesinde yumuşak doku incelmesi.
 • Eklemlerde geçici iltihaplanma ve ağrı
 • Kemik incelmesi ve erimesi.
 • Kan şekerinde geçici artış
 • Tendonlarda zayıflama.

Kortizon hangi yiyeceklerde bulunur?

Kortizon vücudumuzda bulunan ve yokluğu yaşamla bağdaşmayan bir hormondur. Böbreküstü bezlerinden salınır. Karbonhidratlar (Kan şekeri), lipitler (kolesterol), protein metabolizması ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere hemen tüm sistemler üzerine etkilidir.

Kortizon ilaçları tüylenme yapar mı?

Kortizon alanında uzman doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kortizon kullanımının suistimal edilmesi, kullanım koşullarına uyulmaması, yanlış, bilinçsiz, gereğinden fazla miktarda ve süre kullanılması bazı hastalarda fazla kilo, şişkinlikler ve tüylenme gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Kortizon ne kadar süre kullanılır?

Kortizon tedavisi birçok hastada hızlı ve etkili bir ağrı ve iltihap kontrolü sağlamaktadır. Kortizon tedavisi sıklıkla romatizmal hastalığın başlangıç dönemlerinde, hastalık baskılayıcı ilaçların etkilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen ilk 1-3 aylık sürede ve hastalığın alevlendiği dönemlerde kullanılmaktadır.

You might be interested:  Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Olur?

Kortizon ödemi vücuttan nasıl atılır?

Özellikle tuz alımı azaltılmalıdır. Tuz alımı azaltıldıktan hemen sonra potasyum bakımından zengin besin öğeleri hazırlanmalı ve beslenmeye özen gösterilmelidir. Günde en az 2 litre kadar su alımı, kortizonun dışa atılması için etkili yöntemdir.

Kortizon kullanan hastalar ne yememeli?

Kortizon alan hastalarda vücuttaki şeker metabolizması bozulduğundan tatlı ve yağlı besinlere olan istek ve iştah artar. Bu yüzden tatlı, yağlı, hazır paketli ürünlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Bu dönemde daha az işlenmiş gıda ve daha fazla taze besin tüketilmelidir.

Kortizon aniden kesilirse ne olur?

Kortizon tablet kullanımı kesileceği zaman, dok torununuza danışarak, doz azaltarak, yavaş kesilmesi gerekir. Birden kesilmesi durumunda, halsizlik, bitkinlikle başlayan can sıkıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Kortizon tabletlerin sık görülebilen yan etkileri; Kilo artışı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector