Eczacı(ş) Ne Demek?

Eczacı ölünce ne olur?

Madde 10 – Vefat eden eczacının varisleri arasında, karı, koca veya çocuk yoksa eczane bunların haricindeki mirasçılar tarafından nihayet bir sene zarfında tasfiye edilir. Bu müddet içinde eczanenin bir mesul müdürle idaresi mecburidir.

Kimler eczane açabilir?

MADDE 5 – (1) Eczane açmak ve işletmek ile ecza deposu mesul müdürlüğü yapmak için eczacı olmak şarttır. Serbest eczaneler ancak bir eczacının sahip ve mesul müdürlüğünde açılabilir.

Eczacılar ne kadar kazanıyor?

Eczacıların aldığı en düşük maaş 2500 – 2600 TL ‘dir. Ortalama maaş 3000 – 3200 TL iken, en yüksek eczacı maaşı ise 3800 – 4000 TL arasında değişmektedir.

Her eczacı eczane açabilir mi?

Eczacılık fakültesi mezunları artık istedikleri yerde eczane açamayacak. 1 yıl yardımcı eczacı olarak çalıştıktan sonra, mezuniyet ve tecrübe puanlarına göre belirlenen yerlerde eczane açabilecekler.

Eczacı ölünce eczane kapanır mı?

Madde 10 – Vefat eden eczacının varisleri arasında, karı, koca veya çocuk yoksa eczane bunların haricindeki mirasçılar tarafından nihayet bir sene zarfında tasfiye edilir. Bu müddet içinde eczanenin bir mesul müdürle idaresi mecburidir.

Eczacı eczaneden izinsiz kaç saat ayrılabilir?

Eczacının, hastalık ve sair mazeretlerle 24 saatten fazla eczaneden ayrılması gerekir ise, eczacı durumu İl / İlçe Sağlık Müdürlüklerine bildirir. 15 güne kadar ayrılış sürelerinde eczaneye, eczanesi bulunmayan bir eczacı nezaret edebilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Bebeklerde Ilaç Alerjisi Nasıl Geçer?

Eczacı olmayan eczane açabilir mi?

Maddeye göre eczacı olmayan gerçek kişiler, eczacı bir mesul müdür atamak kaydıyla ecza deposu açabilirler. Aynı şekilde tüzel kişilerin de ecza deposu açması mümkündür. Eczane sahip ve mesul müdürlerinin eczacı olması zorunluluğu konusunda bir değişiklik olmamıştır.”

Bir eczanede neler bulunması gerekir?

ECZANE OLACAK YERİN ÖZELLİKLERİ:

 • Eczane olacak yerlerin bodrum, asma katları, varsa merdiven boşlukları, merdiven altı
 • Eczane olarak kullanılacak binanın yapı kullanım izin belgesi ya da yapı ruhsatı ya da.
 • Eczanelerin laboratuvar kısımları, müşteriler veya hastalarla irtibat olmayacak şekilde.

Eczane çırak maaşı ne kadar 2020?

Eczacı Kalfası maaşı ortalama aylık 3.060 – TL’dir. En düşük maaşı 2.826 -TL, En yüksek ise 3.300 – TL’dir. Eğer sizde yukarıdaki maaşlar gibi bir maaş almak istiyorsanız, İŞKUR iş ilanlarına bakabilir, buradan kariyer planlamanızı yapabilirsiniz.

Eczacılar ne kadar kazanıyor 2021?

Türk Eczacıları Birliği 42.Dönem Merkez Heyeti’nin 07.01. 2021 tarihli toplantısında, ilgili yasalara göre sorumlu müdürlük görevini yürütecek eczacıların asgari ücreti 2021 yılı için aylık net 5850 (beşbinsekizyüzelli) TL olarak belirlenmiştir.

Bir yılda kaç eczacı atanıyor?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 2018 yılı verilerine göre eczane açılabilecek yer sayısı 1867. Her yıl 2 bine yakın öğrenci eczacılık fakültelerinden mezun oluyor. YÖK’ün 2019-2020 yılı eczacılık fakülteleri için belirlediği kontenjan 3 bin 524.

Eczacı kalfası eczane açabilir mi?

Eczacı teknisyeni; eczacılık yapabilen fakat eczane açmaya yetkisi bulunmayan kişilere verilen mesleki unvandır.

Eczane Yardımcılığı eczane açabilir mi?

Yardımcı Eczacı Yerleştirmesi ve Çalıştırılmasına Dair Usül ve Esasları içeren düzenlemeye göre, mezun olduktan sonra serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen eczacılar, 1 yıl süreyle “ yardımcı eczacı” olarak eczanelerde çalışacak.

You might be interested:  Stres Kırığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eczane açmak için gerekli işlemler nelerdir?

ECZACI ODASINDAN İSTENİLEN BELGELER

 1. 1.ODA ÜYE KAYDI.
 2. KROKİ ONAYI.
 3. MUVAZAA DEĞERLENDİRME RAPORU.
 4. ECZANE AÇMAK İSTEDİĞİNE DAİR DİLEKÇE.
 5. BÖLGE TEMSİLCİ RAPORU.
 6. İKAMETGÂH.
 7. MÜLK KENDİSİNE AİT İSE TAPU FOTOKOPİSİ
 8. KİRA İSE KİRA KONTRATI, İSKÂN RAPORU VE TAPU FOTOKOPİSİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector