Kanın Pıhtılaşması Hangi Vitamin Eksikliğinde Görülür?

Kanın pıhtılaşması için gerekli proteinlerin üretiminde görev alan K vitamininin eksikliği, kanama bozuklukları ile kendini gösterir. Yetişkinlerde nadir görülen, yeni doğmuş bebeklerde ise daha sık karşılaşılan K vitamini eksikliğinde vitaminin takviye şeklinde dışarıdan verilmesi gerekebilir.

K vitamini ne için verilir?

K vitamini, kanın pıhtılaşması ve kemik metabolizmasında önemli görevleri bulunan bir vitamin türüdür. Bu vitamin, kanı pıhtılaştırarak aşırı kanamayı önleyen ve aynı zamanda kemik metabolizmasında da çeşitli görevleri bulunan protrombin adlı proteinin üretimi için gereklidir.

K12 vitamini ne işe yarar?

K vitamininin temel görevi, protrombin üretimine yardımcı olmaktır. Protombin, kemik metabolizmasında ve kan pıhtılaşma sürecinde görev alan oldukça önemli bir proteindir. Ayrıca kalsiyum birikimini düzenler, kemik kalsifikasyonunu destekler, kan damarlarında ve böbreklerde kalsiyum birikimini önler.

K vitaminin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE VÜCUDUMUZDAKİ BELİRTİLERİ

Ciltte kolay morarma, siyah renkli ve kanlı dışkılama, tırnak altlarında kanamaya bağlı kırmızı beneklerin oluşması, bebeklerde göbek kordonu bölgesinde kanama ve sünnetin geç iyileşmesi ve sürekli kanama, morarma ve kemiklerde güçsüzlük görülebilir.

K vitamini nelerde var?

Hangi Besinler K Vitamini Yönünden Zengindir?

 • Ispanak, pazı, brokoli, karnabahar, pancar yaprağı, maydanoz, kuşkonmaz, kekik, fesleğen, taze soğan, marul, lahana, bezelye, domates, kereviz taze fasulye gibi sebzeler.
 • Et ürünleri, süt ürünleri, yumurta, sakatatlar.
 • Nar, kivi, böğürtlen, çilek, avokado, incir gibi meyveler.
 • K vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?

  Vücutta sebepsiz bir kanama olduğunda K vitamini eksikliği dışında aşağıdaki hastalıklar akla gelebilir.

  You might be interested:  Sık sorulan: Janssen Ilaç Nedir Ne Için Kullanılır?
 • Akut lenfoblastik lösemi.
 • Akut myeloid lösemi.
 • Kronik lenfositik lösemi.
 • Kronik myeloid lösemi.
 • Yaygın damar içi pıhtılaşma.
 • Disfibrinojenemi.
 • Glanzman tromboasteni.
 • İmmün trombositopeni.
 • D3 neden K2?

  Araştırmalar göstermiştir ki, Vitamin K2 ve Vitamin D3 arasında önemli bir ilişki vardır. D3 vitaminini K2 vitamini ile birlikte almak, D vitamini tarafından taşınan kalsiyumun arterlerde ve atardamarlarda birikmesini önleyerek; kemikler tarafından gerektiği yerde emilmesini sağlamaya yardımcı olur.

  K2 vitamini nasıl kullanılır?

  Özel başlığı sayesinde hem damla hem de sprey formda kullanılabilmesi ile kolaylık sağlar. 11 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için günde 3 damla veya tek fıs püskürtme ile oral yoldan kullanılması tavsiye edilir. Cosvia Vitamin D3-K2 Oral Sprey, 20 ml’lik boyutu ile 148 spreylik uzun süreli kullanım sunar.

  D3 neden K2 ile alınmalı?

  K2, D vitamininin kemiklerden kalsiyum çalmasını engeller ve D vitamini – Kalsiyum dengesizliğine bağlı böbrek ve damar duvarında biriken kalsiyum plaklarının temizlenmesini sağlar. Önemli hatırlatma: Bu ve benzeri takviyeler yalnızca diyetisyen ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

  K vitamini eksikliğine ne iyi gelir?

  K vitamini nerelerde bulunur? K vitamini hangi besinlerde bulunur?

  Gıda Miktar K vitamini (mcg)
  Sebzeler
  Lahana, pişmiş 125 mL (fincan) 561
  Lahana, çiğ, doğranmış 250 mL (1 bardak) 499
  Ispanak, pişmiş 125 mL (fincan) 469

  K2 vitamini kanı Pıhtılaştırır mi?

  K2 vitamini, kanda pıhtılaşma rahatsızlığına yol açabilecek fazla kalsiyumun kemik dokularına iletilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle oluşabilecek kan pıhtılarının önüne geçmektedir. Doktor kontrolünde kullanılan K2 vitamini takviyesi, vitamin eksikliği bulunan hastaların günlük hayatta kolaylık sağlamasını amaçlar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector