Okuyucular soruyor: Farmasötik Ilaç Ne Demek?

Farmasötik ne anlama gelir?

Farmasötik; kimya, eczacılık ve ilaç alanlarında kullanılmak olan bir kelimedir. Köken olarak Latinceden gelen bir kelime olup, eczacılık alanında daha sık kullanılmaktadır.

Farmasötik Kimya ne demektir açıklayınız?

Medisinal ya da farmasötik kimya kimya ile eczacılığın kesiştiği noktadaki etkin madde dizaynı, organik sentez ve ilaçlar geliştirmek ile ilgili bilimsel daldır.

Eliksir ilaç ne demek?

[1] Öksürük çareleri gibi sıvı ilaçların bazını oluşturan, sıklıkla alkol içeren, berrak, tatlandırılmış bir sıvı.

Farmasötik şekiller nelerdir?

İLAÇLARIN FARMASÖTİK ŞEKİLLERİ

  • Katı
  • Sıvı
  • Yarı-katı
  • Gaz.

Farmasötik kullanım nedir?

İlaç (Tıbbi Farmasötik Ürün), insanlarda hastalıklardan korunma, tanı, tedavi veya bir fonksiyonun düzeltilmesi ya da değiştirilmesi için kullanılan genellikle bir veya birden fazla yardımcı madde ile formüle edilmiş etken madde veya maddeleri içeren bitmiş dozaj şeklidir.

Farmasötik Biyoteknoloji nedir?

Farmasötik biyoteknoloji biyolojik/ biyoteknolojik ilaçların formülasyonu ve üretimi için gerekli teknolojileri kapsayan bilim dalıdır.

Farmasötik Kimya alanında hangi maddeler incelenir?

emilimini inceler. Farmasötik kimya: İlaçların kimyasal yapısını ve özel şekillerde hazırlanmasını (Tablet, merhem, ampul, kapsül v.b.) inceleyen bilim dalıdır.

Farmasötik Kimya nedir 9 sınıf?

Farmasötik kimya, kelime anlamıyla eczacılık kimyasıdır. Konusu, ilaç olabilecek yeni bileşiklerin sentezi ve ilaçların analizi olan bu bilim dalı, kimya ve biyolojik bilimlerle yakından ilgilidir. Ayrıca halihazırdaki ilaçların biyolojik özellikleri,kantitatif yapı-etki ilişkileri üzerinde çalışır.

You might be interested:  Beyin Hasarı Nasıl Tedavi Edilir?

Fotokimya nedir kısaca tanımı?

Fotokimya ışığın kimyasal etkileri ile ilgili bir kimya alt dalıdır. Bu terim genellikle ultraviyole (dalga boyu 100 – 400 nm), görünür ışık (400 – 750 nm) veya kızılötesi ışıma (750 – 2500 nm) absorbsiyonu ile ortaya çıkan kimyasal reaksiyonları tanımlamak için kullanılmaktadır.

Majistral ilaç nedir ne için kullanılır?

Majistral ilaç, eczanelerde hazır bulunmayan fakat doktor tarafından reçeteye yazılmış formüle göre eczanelerde eczacılar tarafından hazırlanan ilaçlara verilen isimdir. Günümüzde pek çok ilacın müstahzar formları eczanelerde bulunduklarından giderek yapımı azalmıştır.

Transdermal terapötik sistem ne demek?

Transdermal terapötik sistemler doğrudan deri üzerine uygulanan ve ilaçların deriden geçerek portal dolaşıma katılmadan sistemik etki oluşturduğu sistemlerdir.

Biyotransformasyon nedir ne demek?

İlaçların organizmada çeşitli enzimlerin etkisiyle kimyasal değişikliklere uğramasına biyotransformasyon (metabolizma) denir.

Farmasötik dozaj formları nelerdir?

Dozaj formları (birim doz olarak da bilinir), belirli bir konfigürasyonda (örneğin bir kapsül kabuğu gibi) belirli bir aktif bileşen ve aktif olmayan bileşenlerin (yardımcı maddeler) belirli bir karışımı ile kullanım için pazarlandıkları formdaki farmasötik ilaç ürünleridir ve belirli bir doza paylaştırılır.

60 dan fazla şeker içeren ilaç sunum şekline ne ad verilir?

SIVI FARMASÖTİK ŞEKİLLER ŞURUP: % 60 dan fazla şeker içeren sıvı preparasyonlardır. Şeker miktarları fazla olduğundan içinde bakteri ve mantarlar üreyemez.

Ilaçlar kaç gruba ayrılır?

Bu nedenle ilaçlar genellikle fizyolojik etkilerine göre sınıflandırılır:

  • Sinir sistemini etkileyen ilaçlar.
  • Kalp ve damar sistemini etkileyen ilaçlar.
  • Sindirim sistemini ve bağırsakları etkileyen ilaçlar.
  • Solunum sistemini etkileyen ilaçlar.
  • Kemoterapik etki gösteren ilaçlar.
  • Vitaminler ve hormonlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector