Acurda Hangi Vitamin Var?

C vitamini ve de A vitamini yönünden çok zengin olan acur düzenli tüketiminde yaşlanmayı hızlandırmakta olan serbest radikaller ile savaşma da etkin oldukları için acur yaşlanmayı geciktirmeyi destekler. Harika bir potasyum kaynağı olan acur kan basıncının düşmesine de yardımcı olmaktadır.

Acur suyu neye iyi gelir?

Acur k vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Son yıllarda yapılan çalışmalar acurun beyindeki nörolojik yapıların hasarlarını azaltarak alzheimer hastalığı konusunda yardımcı olduğu görülmüştür. Acur yemek sindirimi kolaylaştırır.

Acur turşusu nerenin?

Ülkemizde daha çok Mardin, Midyat başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerde yetiştirilen acur, değeri her geçen gün daha iyi anlaşılan sebze türlerinden birisidir.

Acur nerelerde kullanılır?

Özellikle turşu olarak çok sevilir, yaz sonunda kış için hazırlanan acur turşusu hem sağlıklı hem çok lezzetli olur. İstenirse aynen salatalık gibi salata ve cacık tariflerinde kullanılabilir. Kabak yemeğine benzer lezzette zeytinyağlı acur yemeği yapılabilir.

Acur turşusu nedir?

Acur turşusu kurmak/yapmak için öncelikle acurlar sirkeli suda bir süre bekletildikten sonra bol bol yıkanmalıdır. Yıkanan acurlar, bir bidon içerisine dizilerek, kaya tuzu ve üzüm sirkesiyle fermente sürecine alınmalıdır. Bu şekilde yaz aylarında çıkan bu meyvenin turşusunu, kış aylarında bol bol tüketebilirsiniz.

Acur zayıflatır mı?

Aynı zamanda uzun süre tok tuttuğu için ara öğünlerde belli ölçüde tüketildiğinde açlık hissini alarak daha az yemek yemeyi sağlamaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca ölçülü ve düzenli miktarda tüketilen acur kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

You might be interested:  Nefrotik Sendrom Nasıl Tedavi Edilir?

Acur mu salatalık mı?

Acur bir salatalık çeşididir. Bazı yörelerde acır olarak da bilinmektedir. Latince ismi ise Cucumis Flexuosus’dur. Acur İngilizcede ermeni salatalığı olarak bilinir.

Nerenin turşusu meşhur?

Ankara’nın Çubuk ilçesinde ünüyle dünyaya duyuran meşhur ve patentli turşularını tüm dünyaya tattırma imkanı ve güvenle alışveriş fırsatı sunuyor.

Cubuk tursusu nerenin?

ilk duyulduğunda şekil itibariyle bu ismi aldığını düşündüren, ankara’nın çubuk ilçesi’ne özgü turşu. yemeye doyulamayan, az sarmısaklı, çıtır çıtır 8-10 cm.lik parlak – kornişon değil – hıyarlardan yapılmış turşudur. ‘ankara turşusu’ diye de bilinir.

Acur hangi familyadan?

Acur (Cucumis melo var. flexuosus), kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar çeşidi gibi görünse de gerçekte bir kavun varyetesidir.

Acur nerede meşhur?

Acurun anavatanı Anadolu, İran, Afganistan ve Güney Batı Asya olarak varsayılmaktadır. Acur tohumları 15°C ile 30°C arasındaki sıcaklıklarda 8-10 gün içerisinde çimlenir.

Acur nasıl tüketilmeli?

Sağlıklı beslenmek için taze hali, nar, fesleğen ve çeşitli yeşillikler kullanılarak salata halinde tüketilir. Cacık yapımında kullanıldığında farklı ve ferahlatıcı bir etki yaratır. Tüylü acurun içi oyulup, kurutularak dolma yapılır. Taze hali, salatalık gibi doğrudan tüketilebilir.

Acur ne zaman yenir?

Batı ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilen acurun kalorisi oldukça düşüktür. Kışın diyet uygulayanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ağustos ayının sonunda hasadı yapılan acur, Eylül ve Ekim aylarına kadar tezgahlarda bulunur. Sıcak aylarında rahatlıkla büyüyen bu besin bol sulama istemez.

Acur turşusu nasıl yapılır?

Acur Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Sarımsaklar soyulur.
  2. Acurların üzerine kürdanla delikler açılır ve bidona yerleştirilir.
  3. Aralarına da sarımsaklar konur.
  4. En üste fesleğen dalıyla beraber konur.
  5. Limon tuzu, tuz, sirke ve su ile tamamlanır.
  6. Ağzı kapalı olarak güneş almayan bir yerde 3 hafta saklanır.
You might be interested:  Donuk Omuz Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kıtır kıtır acur turşusu nasıl yapılır?

Kıtır Kıtır Kelek Ve Acur Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle turşuluklarımızı güzelce yıkayalım.
  2. Sonra güzelce kavanoza dizelim aralarına biber ve sarımsak ekleyerek dizmeye devam edelim.
  3. Dizdikten sonra sirke tuz ve sıcak suyu ekleyip kavanozun kapağını kapatıp turşumuzu dinlendirelim. Deneyeceklere afiyet olsun.

Acur turşusu kaç günde olur?

İki, üç hafta iyi bir turşunun olması için yeterli. Bu süre yeter de artar demiyorum çünkü sizin marifetinize ve saklama koşullarınıza göre değişiklik gösterebilir. Turşuyu beklerken onu sık boğaz etmeyin bu arada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector