Ayakta Içe Basma Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaktaki tarak kemiklerinden itibaren ayak içe dönüktür. Doğuştan gelen bir sorundur ve genellikle tedavisi cerrahi olarak mümkündür. Çocuk ayakta iken tabanın içe basmasıdır. Ayak iç tarafındaki kavis yoktur ve arkadan bakıldığında topuğun iç tarafı yere daha yakın olup dışa doğru eğilme gözlenir.
Pozisyonel olarak içe doğru dönük olan ayak tarak kemikleri yaşla beraber kendiliğinden düzelir. Eğer kemiksel bir içe dönüklük varsa bu durum sadece cerrahi tedavi ile düzeltilebilir. Diğer durumlarda içe basma kendiliğinden düzelmektedir.

Yetişkinlerde içe basma düzelir mi?

Yetişkinlerde ayak içe basma tedavisi size özel hazırlanacak ortopedik tabanlık ile düzeltilebilir. Tabanlık kullanmaya başladığınızda adımlarınızı doğru bir şekilde atmaya başlarsınız. Kullanım sırasında esneme yapan footbalance ayağın rahat hissetmesini sağlar.

İçe basma kaç yaşına kadar düzelir?

Genellikle 4 yaşa kadar kendiliğinden düzelir. 1-3 yaş arasındaki içe basmanın en sık nedenidir. Eğer bu durum 8 yaş üstünde halen devam ediyorsa bazı durumlarda ameliyat ile düzeltilmesi gerekebilir. 2) Kalçada femur boyun açısının artmış olması: 3-6 yaş arasındaki çocuklarda içe basmanın en sık nedenidir.

İçe basma sorunu nasıl çözülür?

Bu çocukları özel cihaz, alçı veya operasyon gibi bir tedaviye ihtiyaçları yoktur, zamanla düzelir. Genellikle 4 yaş altında düzelme olur. Eğer bu durum 8-10 yaşına kadar devam ederse o zaman tekrar değerlendirilmesi gerekir. Bu durumun düzeltilmesi (ameliyatla ) gerekebilir.

You might be interested:  Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?

Içe basan ayak nasıl anlaşılır?

Çocuklarda yürüme esnasında içe basma olarak tanımlanan durumlarda çocuğun ayaklarının diz veya gövdeye göre içeri dönüş olarak basıyor olması gözlemlenir. Ayağın iç tarafına basarak yürümesi ise düz tabanlık olarak adlandırılmaktadır.

Yetişkinlerde içe basma neden olur?

Supinasyon (dışa basma) ve pronasyon (içe basma) ayakta sabit dururken, yürürken veya koşarken ayağınızın sorununa bağlı hareketidir. Her iki ayak yapısının nedeni genellikle kalıtsaldır. Bununla birlikte, ilerleyen dönemlerde yanlış ayakkabı seçimi gibi dış faktörler de durum içinde bir rol oynayabilir.

Içe basan çocuk nasıl yürür?

ÇOCUKLAR NEDEN İÇE BASARAK YÜRÜR? Bu yürüme şeklinde ayak ve bacak yürüme sırasında içeriye doğru dönük atılır. Dışarıdan takip edildiğinde, özellikle hızlı yürüme sırasında ayakların birbirine dolanacağı hissi oluşur.

Içe basmak neden olur?

İçe basma bir ayak problemi olarak görülse de aslında kalça ya da kaval kemiğindeki açı farklılıklarından kaynaklanır. Yetişkinlerde yaklaşık 15 derece olan kalça açısı (öne dönüklük açısı) çocuklarda 20-25 derecedir. İçe basması olan çocuklarda bu açı daha fazladır.

Içe basanlar nasıl ayakkabı giymeli?

Aşırı içe basanlara yönelik destekleyici ayakkabılar, orta kısım desteğiyle ayağın orta kısmında hareket kontrolü sağlayarak ayağı sabitler. Orta kısım desteği (orta kısımdaki daha sert malzeme) ayaklarını, ayak bileklerini ve bacaklarını hizada tutmaya yardımcı olur.

İçe basma sonradan olur mu?

İçe basmak iki ana problemden kaynaklanabilir. Bazı çocuklarda kalça kemiği üst bölgesi ile kalça başı arasında mevcut olması gereken açılanmanın gelişiminde sorun tespit edilebilir. Yaşla beraber bu açı kendiliğinden normale döneceğinden herhangi bir tedavi gerektirmez.

Içe basan taban nedir?

Hasta sert bir zemine bastırılır ve her iki ayağın basması gözlemlenir. Eğer içe basma varsa başparmak ayak sırtına doğru kaldırıldığında ayak içi ark oluşması, düz tabanlığın fizyolojik düz taban olduğunu gösterir. Ayak havada serbest bırakılarak da gözlenebilir ve ayak normal kavisini alabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector