Bacaktaki Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi Yöntemleri Bacak varislerinin tedavisinde direk varisi tedavi eden herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Bunun yanında eğer varis ilk aşamadaysa hastaya ağrı kesici, kan dolaşımını dengeleyici ve ödem söktüren ilaçlar verilerek günlük hayatının düzenlenmesi istenir.
Varis tedavisi nasıl yapılır? Varisli damarın çıkarılması en geleneksel yöntemdir. Ancak hem zahmetlidir hem de iyileşmesi uzun sürer. Damar içine köpük vererek varisi düzeltmek yani damar skleroterapisi bir diğer yöntemdir.

Varis tedavisi için evde ne yapılabilir?

Elma sirkesini pamuklu bir bez yardımıyla ıslatıp varisli bölgede bitkisel tedaviye başlayabilirsiniz. Elmalı sirkeye batırdığınız bezi 30 – 35 dakika varisin olduğu bölgeye sararak bekletebilirsiniz. Bu esnada bacaklarınızı vücut hizasını geçer vaziyette yukarıya doğru uzatın. Bu pozisyonda 10-15 dakika bekleyin.

Bacaklarda varis nasıl geçer?

Varis tedavisinde; ameliyat, lazer, radyo frekansı, zamk ve skleroterapi kullanılmaktadır. Cerrahi müdahale, varis tedavisinde en son tercih edilen tedavi yöntemdir. İlerleyen aşamalarda, varisli damarın ameliyatla alınarak vücuttan atılması işlemidir.

Varis kesin çözüm var mı?

Varise Kesin Çözüm. Varise kesin çözüm mümkün olup bu tedavinin mutlaka işin ehli doktorlar tarafından yapılması gereklidir. Tedavi öncesinde venöz haritalama yapılmaması tedavinin başarılı olmamasına neden olabilir. Bu nedenle venöz haritalama yaptırmadan varis tedavisi yaptırılmaması çok önemlidir.

You might be interested:  Fizik Tedavi Elektroterapi Ne Işe Yarar?

Bacaklarda varis neden çıkar?

Varis bacak toplardamarların yapısının bozulması sonucu oluşur. Bozulan damar yapısı ile kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucu oluşan basınç, damarların genişlemesine, uzamasına ve bükümlü hale gelmesine neden olur.

Varislere en iyi ne gelir?

Zeytinyağı: Varisli damarlara iyi gelen ve oldukça etkili olan gıdalardan biri zeytinyağıdır. Kan dolaşımının artmasını ve düzenlenmesini sağlar. Bu nedenle varisli bölgelere zeytinyağı ile birlikte masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltır.

Varise ne iyi gelir sıcak mı soğuk mu?

Özellikle de yoğun ve uzun bir günden sonra bacaklara soğuk su uygulamak bacaklarda belirgin rahatlama sağlıyor. Varis şikayetleriniz varsa Banyonuzu da mümkün olduğunca sıcak olmayan ılık su ile yapmayı tercih edin.

Genç yaşta varis neden olur?

Genetik yatkınlık genç yaşta varis oluşumunun büyük oranda nedenidir. Ayrıca özellikle vücut geliştirmek için ağırlıkla yapılan sporlar, ayakta uzun süre durmak, bacakları biryerlere vurmak çarpmak bu hastalarda daha fazla varis oluşumuna neden olmaktadır.

Varis kendi kendine geçer mi?

Hiç bir damar genişlemesi buna kılcal varislerde dahil olmak üzere kendi kendine geçme / kaybolma imkanı yoktur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Varis ne zaman tehlikeli olur?

sorusuna özet olarak şu cevabı verebiliriz. Bacakta kızarıklık varsa, şişlik mevcutsa, üzerine basamama gibi durumlar varsa acil varis tedavisine başlanmalıdır. Çünkü varisler ölümcül bir durum oluşmasına sebep olabilir.

Varis ne kadar sürede ilerler?

Doğum sonrası kan miktarının azalması, akım önündeki engelin ortadan kalkması ve hormonal dengenin tekrar oluşması ile hamilelik döneminde oluşmuş varislerin büyük bir kısmı 1 yıl içerisinde geriliyor. Ancak bu dönemde geçirilecek olan 2. bir hamilelik varislerin tekrar ve kalıcı olarak ortaya çıkmalarına neden oluyor.

You might be interested:  Hemoroid Hangi Bölüm Tedavi Eder?

Venöz yetmezliği öldürür mu?

‘Toplardamarların genişlemesi’ olarak tanımlanan varis ülkemizde 10 milyonun üzerinde kişiyi tehdit ediyor. Tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilen ve ‘kronik venöz yetmezlik’ adı verilen ciddi bir hastalığa neden olabiliyor.

Genç yaşta varis olur mu?

Varis hastalığı yaygın olarak genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğu için 20 yaş gibi genç bir yaşta dahi ortaya çıkabilir. Varisin ortaya çıkmasına neden olan faktörler bu hastalığın erken yaşta ortaya çıkmasına neden olabilir.

Varis için ne yapmak gerekir?

Varisten korunmak için;

  1. Bol bol hareket edin.
  2. Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın.
  3. Ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, başparmakları birleştirin.
  4. Soğuk suyla bacaklara duş yapın.
  5. Bol giysileri tercih edin.
  6. Topuk yüksekliği 5 cm’den fazla olan ayakkabıları giymeyin.

Varis tehlikeli bir hastalık mıdır?

Varis, tedavi edilmezse ilerler ve hayatı tehdit edecek risklere yol açarlar. Hayat konforu bozulur sürekli ağrı ve ağırlık hissi yanında bacakta yaralara yol açar ve varis içinde pıhtı birikerek damar tıkanıklığına yol açar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector