Beyin Travması Nasıl Tedavi Edilir?

Travma oluştuğunda ilk tedavi beyin cerrahi kliniklerinde yapılır. Yapılan cerrahi müdahale ile amaç olabildiğince erken dönemde kafa içi basıncı azaltarak beyin hasarını en aza indirmek ve yaşamsal destek sağlamaktır. Yoğun bakım süreleri hasarın ciddiyetiyle orantılıdır.

Kafaya darbe alan kişi ne yapmalı?

Eğer kafaya çok şiddetli darbe alındıysa, her ihtimale karşı bir an evvel doktora gidilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Darbe ve hasardan sonra hemen doktora gitmek ve gerekli incelemelerin yapılması, beyin kanaması riskini büyük ölçüde azaltıcı bir etkendir.

Beyin travmasına ne iyi gelir?

Yara sadece su ile yıkanmalıdır. Travmanın olduğu bölgeye soğuk uygulaması morarmayı giderebileceği gibi şişliğin artmasını da önlemektedir. İlk birkaç tıbbi yardıma ulaşabileceğiniz bir bölgede bulunulmalıdır. Çocuğun bir süre dinlendirilmesi ve stresten uzak durması sağlanmalıdır.

Kafaya alınan darbe ne zaman iyileşir?

Kafa derisinde çok fazla kan damarları bulunduğundan küçük bir kesikten büyük miktarlarda kanama olabilir. Darbe sonucu bir kesik oluşmasa dahi, cilt altına toplanan kan, darbe bölgesinde şişliğe neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum değildir ve bir-iki hafta içinde tamamen kaybolur.

Kafa travması tedavi edilmezse ne olur?

Travmalar, beyin dokusunda ciddi yaralanmalar sonucu kalıcı hasarlar bırakabilir. Zamanında ve doğru müdahale, hayat kurtarıcı olabilir. Kafa travmaları, sakatlığa neden olabilen ve uzun süre bakım gerektiren sonuçlara yol açabilir.

You might be interested:  Covid 19 Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kafa darbeleri ne zaman tehlikeli?

Hafif kafa travması sınıfında değerlendirilen erişkin veya çocuk hastaların taburcu edildikten birkaç gün sonrasına kadar şu durumlardan birisinin gerçekleşmesi halinde vakit kaybetmeden acil servise başvurmaları önerilir: Bilinç kaybı Bilinç bulanıklığı, bayılma. Tamamen uyanık olmanız gerekirken uyuklamak.

Başını vuran kişi kaç saat uyumamalı?

Çocuk strese giriyor ve yorulduğu için de daha erken uyumak istiyor. Uykusu gelen çocuk hemen korkuyla hastaneye getiriliyor. Kafasını çarpan çocuğu 24 saat uyutmama alışkanlığı var ama uykusu gelen çocuğu kesinlikle uyutmalısınız. Eğer çocuk 1 saat sonra uyandırılamıyorsa o zaman sorun var demektir.’

Beyin hasarı ne kadar sürede iyileşir?

Beyin hasarı sonrası iyileşme 2 yıla kadar hızlı bir şekilde devam eder. Bu süreçte kapsamlı bir nöro – rehabilitasyon merkezinde yoğun fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanması iyileşmeyi maksimuma çıkaracaktır.

Beynimizi nasıl koruruz?

  1. 1 – Beyin gelişimi ve sağlığını destekleyen gıdaları tüketin.
  2. 2 -Türk kahvesinden vazgeçmeyin.
  3. 3 -Hayatınızda özel anları artırın.
  4. 4 -Beyninize 4 mevsimi yaşatın.
  5. 5- Uyku düzeniniz tarlakuşu gibi olsun.
  6. 6- Beyninizin yükünü kahkaha ile hafifletin.
  7. 7- Tek başınıza bulmaca çözmenin yanı sıra sosyal aktivitelere ağırlık verin.

Kafayı sert vurunca ne olur?

Kafa bölgesine alınan darbe ve hasarlar beyin ile beyin zarı arasında yer alan damarların yırtılmasına, hasar almasına neden olabilmektedir. Hasar alan damarların yırtılması durumunda ise beyin kanaması sorunu meydana gelir.

Kafa çarpmalarında kaç saat önemli?

Hastayi kafa travmasi sonrasindaki ilk 24 saat müsahedeye aliniz. Aspirin, Kumadin gibi kanama zamanini uzatan ilaçlar alinmamalidir. Hiç vakit kaybetmeden en yakin tam tesekküllü bir saglik kurulusuna hasta ACIL olarak nakledilmelidir.

Kafanın hangi bölgesi tehlikeli?

Kafa, darbe aldığı zaman ve/veya ani ivme kazandığında/yavaşladığında, kafatası ve beyin aniden farklı güçlere maruz kalır, bu da travmatik beyin hasarıyla sonuçlanır. En büyük hasar, vurma noktasında hissedilmesine rağmen, ön ve temporal bölgeler, darbe noktası neresi olursa olsun devamlı olarak hassastır.

You might be interested:  Candida Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa travması öldürür mü?

Travma sonucu ölümlerin yaklaşık yarısında ölüm nedeni geçirilmiş kafa travmasıdır. Bu hastaların % 60’ından fazlasında ise etyolojik faktör motorlu araç kazalarıdır. Kafa travmalarının bu önemi nedeniyle hastayı travmadan sonra ilk gören doktorun konu ile ilgili yeterli bilgi sahibi olması zorunludur.

Kafa travması düzelir mi?

Araştırmalar beyin hasarı sonrası nörolojik düzelmenin ilk 6 ay içinde en fazla olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte beyin hasarı sonrası iyileşme 2 yıla kadar hızlı bir şekilde devam eder. Bu süreçte kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı hastanın kazanımlarını maksimuma çıkartacaktır.

Kafa yere çarparsa ne olur?

Darbenin şiddeti beynin sarsılmasına ve sinirlerle dokuların zedelenmesine sebep olabilir. Kafatasının keskin çıkıntıları beyindeki damarları keserek kanamaya yol açabilir. Vücuttaki diğer yaralanmalarda olduğu gibi şişmi ve morarma görülebilir. Dışarı çıkış yolu olmadığı için, oluşan basınç beyni sıkıştırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector