Boğaz Ağrısı Hangi Vitamin Eksikliği?

Pek çok gıdada doğal olarak bulunan B2 vitamini, besin takviyeleri sayesinde vücuttaki eksikliği kolaylıkla karşılanabilir. B2 vitamin eksikliğine bağlı olarak; ağız ve boğazda ödem, kaşıntılı ve kırmızı gözler, üreme sorunları gibi çeşitli belirtiler gelişebilir.
Ayırıcı tanılardan bir tanesi de vitamin B12 eksikliğidir. Olgu sunumumuzda; polikliniğimize boğaz ağrısı ve öksürük şikayeti ile başvuran ve tetkiklerinde pansitopeniye rastlanan 76 yaşında bir vitamin B 12 eksikliği anemisi olgusu sunmayı amaçladık.

Boğaz ağrısı hangi vitamin eksikliğinden olur?

Nefes Darlığı

Vitamindeki eksikliği, dokulardaki oksijen akışını azaltabilir. Bu da anemiye, nefes darlığına ve zayıflığa neden olabilir. Açıklanamayan yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, boğaz ağrısı veya B12 vitamini eksikliğinin başka belirtileri ile karşılaşırsanız, doktora gitmeniz sizin için çok iyi olur.

B12 düşüklüğünün belirtileri nelerdir?

Yetersiz B12 vitamini de anemiye, yani kansızlığa neden olabilir. Aneminin en yaygın belirtileri arasında yorgunluk, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışı bulunmaktadır. Anemi durumuna sahip bireyler dil ya da ağız ağrısı, beklenmedik kilo kaybı, soluk veya sararmış cilt, ishal ile adet sorunları ile karşılaşabilirler.

B12 eksikliği vücutta ne gibi etkiler yaratır?

B12 vitamini eksikliğinde vücut geneline yeterli oksijen taşıyamaz bu nedenle vücutta yorgunluk ve halsizlik hissi oluşur. Hafif baş dönmeleri de beraberinde gelen belirtiler arasındadır. B12 eksikliğinde özellikle diş etlerinde kanamalar görülür.

You might be interested:  Bebeklerde Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

B12 vitamini eksikliği anemisi nedir?

Sıklıkla diğer nedenlere bağlı oluşan B12 vitamini eksikliğine de pernisiyoz anemi adı verilir. Pernisiyoz anemi bir anemi türüdür. (Anemi, kanınızda normalden daha az sayıda alyuvar olması demektir). Pernisiyoz anemide vücut yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığı için yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz.

En iyi D vitamini nedir?

Diyette D vitamini en fazla somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklar ve yumurta sarısında bulunmaktadır. Yağlı balıkların dışındaki besin kaynakları, normalin üzerinde tüketilmiş olsa bile, eksiklik durumunda D vitamini gereksinmesini karşılayamayabilir.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

D vitamini eksikliğinde; vücut ağrısı, halsizlik, yürüme güçlüğü, kemik ağrısı, güçsüzlük, saç dökülmesi, baş ağrısı, depresyon, değişken ruh hali, uykusuzluk, gözaltı morlukları, aşırı terleme, kilo vermede güçlük çekme, sürekli üşüme gibi belirtiler hakimdir.

B12 vitamini eksikliği ilerlerse ne olur?

Örneğin B12 eksikliği ciddi baş ağrısı yapabileceği gibi kilo kaybına da neden olabilir. B12 vitamini eksikliği olan bebeklerde yüz titremeleri, refleks problemleri, beslenme zorlukları, cilt tahrişleri görülebilir. Eğer eksiklik tedavi edilmezse büyüme problemleri ortaya çıkabilir.

B vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

 • İştahsızlık, kilo kaybı
 • El ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma.
 • Denge problemleri.
 • Anemiye bağlı olarak yorgunluk, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, üşüme, soluk cilt gibi semptomlar.
 • Hafıza problemleri, unutkanlık.
 • Duygu durum bozuklukları (depresyon, anksiyete, sinirlilik)
 • B12 vitamin düşüklüğü neden olur?

  B12 vitamini eksikliğine neden olan faktörler arasında B12 vitamini içeren besinlerin yeterli miktarda tüketilmemesi, bazı durumlarda bol miktarda tüketilmesine rağmen bağırsakta yeterli derecede emilememesi ve bazı ilaçların uzun süreli kullanımı bulunur.

  B12 kaç olursa tehlikeli?

  Ölçümleri yapan laboratuvarlar alt sınır olarak 200 pg/ml değerini kabul ediyorlar. Bu değerleri dikkate alan hekimler de B12 rakamları 200-300 civarında olanlara “B12 takviyesi kullanmanız gerekmez” önerisinde bulunuyorlar.

  You might be interested:  B12 Vitamin Eksikliği Ne Iyi Gelir?

  B12 eksikliği erkeklerde cinselliği etkiler mi?

  Cinsel performans kaybı, adet düzensizlikleri, B12 vitamin eksikliğinin yol açtığı diğer sorunlardır. – Bunamaya yol açabilir! B12 vitamin eksikliği bunamaya da yol açabilir.

  B12 vitaminin yan etkileri nelerdir?

  Ciddi yan etkiler

 • Alerjik reaksiyonlar: Kızarıklık, ciltte içi su dolu kabartılar (kurdeşen), döküntü, yüzde şişme, hırıltılı ve zor nefes.
 • Baş dönmesi.
 • Baş ağrısı
 • Periferal nöropati (beyin ve omuriliğe bağlanan sinirlerde hasar)
 • Yarı bilinçli uykulu durum ya da uykuya eğilim.
 • Duyusal bozukluklar (parestezi)
 • B12 anemisine ne iyi gelir?

  Karaciğer, dalak, böbrek, midye, alabalık, karides, takviye tahıl gevrekleri (veganlar için), ton balığı, süt, peynir, yoğurt ve yumurta B12 vitamini açısından en zengin temel besin kaynaklarıdır.

  Anemi hastalığı hangi vitamin eksikliğinde görülür?

  Demir eksikliği anemisi: Demir eksikliği anemisi en yaygın görülen anemi türüdür. Demir eksikliği anemisi vücutta görülen demir kıtlığından kaynaklanır. Kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu hemoglobini yapabilmesi için demire ihtiyacı vardır.

  Anemi öldürür mü?

  Uygun tedavi ile anemilerin çoğu hafif derecede ve kısa süreli olur. Bununla birlikte, anemi ağır, uzun süreli, hatta kalıtsal ise veya kronik hastalığa ya da travmaya bağlıysa ölümcül bile olabilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector