Burun Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın burnunun kırılmasının üzerinden 2 hafta geçerse kemik kaynamaya başlayacağından tedavi 4 ay sonra rinoplasti yöntemi ile yapılır. İlk müdahalede genellikle lokal aneztezi kullanılır. Ancak çocuk hastalarda genel aneztezi kullanılarak müdahale yapılır. Burun kırılmaları genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Kırılan buruna ne iyi gelir?

Burun kırılması durumunda ilk yapılması gereken şey mümkünse hemen bölgeye buzla soğuk kompres uygulamak ve olabildiğince çabuk bir şekilde Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmaktır. Kırık olan burnu kendiniz düzeltmeyi denemeyin. Çünkü ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kırık burun nasıl iyileşir?

Nasal travma sonrasında erken dönemde kırık burun müdahalesi genellikle elle yapılır. Burun redüksiyonu denilen bu müdahalede kemikler yerine iade edilmeye çalışılır. Burun içi tampon ve alçı ile işlem sonlandırılır. Amaç minimum şekil ve fonksiyon bozukluğu ile hastanın iyileşmesini sağlamaktır.

Kırılan burun düzelir mi?

Burun kemikleri kırığı 10 gün içinde kapalı ve açık reduksiyon yöntemi ile düzeltilebilir. Travma sonrası septal hematom,(orta bölmede kıkırdak ve üzerini örten örtü arasında kan birikmesi), burun içerisi yapışıklıkları açısından hasta takiplerle kontrol edilmelidir.

Kırık burun nasıl yapılır?

Cerrahi bir işlem değildir. Kapalı redüksiyon travmayı takiben 14 gün içinde yapılabilir. Lokal anestezi altında özel bir aletle kemik ve/veya kıkırdaklar yerine oturtulur. Burun içine tampon konulduktan sonra dışarıdan alçı, flaster ya da atel konularak sabitlenir.

You might be interested:  Sık sorulan: Ilaçlar Nasıl Üretilir?

Burun kırılsa ne olur?

Şiddetli olan kazalarda çökmeler ve çok fazla kemiğin kırılması durumu oluşabilmektedir. Burun kemiği kırılmasının en önemli belirtisi; yüzde bazı bölgelerde morarma, çürüme, kanamalar, ödem ve kesilmeler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kırılma sonucunda burun bir tarafa doğru kayma yapabilir.

Buruna darbe aldıktan sonra ne yapılmalı?

Bunun nedeni burun bölgesinin travmaya açık bir organ olması ve dolayısıyla darbelerin burunda kolaylıkla kırık sorununa yol açabilmesidir. Böyle bir durum karşısında yapılması gereken ilk iş soğuk kompres uygulanmasıdır. Bu sayede daha az ödem oluşması sağlanabilir.

Burun kırığı tedavi edilmezse ne olur?

Burun kemiği kırıkları vücudun en sık görülen kemik kırıklarıdır. Çünkü burun kemiği zayıf bir kemiktir. Havada durur ve desteği yoktur. Burun kemiği kırıldığı zaman tedavi edilmezse, o şekilde kaynar ve burun eğriliği oluşur.

Kırık burun ameliyatı riskli midir?

Burun kırıkları tedavi edilmezse burun eti büyümesi, solunum güçlüğü ve septum deviasyonu ortaya çıkabilir. Estetik açıdan kişinin psikolojisini bozabilir. Bunun yanı sıra kemik yanlış kaynayabilir. Yanlış kaynayan kemiklerden sonra burun estetiği daha zor hale gelecektir.

Burun kırığı şişliği kaç günde geçer?

Burun Kırığı Ameliyatı Sonrası

Operasyondan sonra morluk oluşması normaldir ancak bunlar 1 haftada geçer. Oluşan şişlikler ortalama 15 günde düzelir. Alçı ameliyattan sonra yaklaşık 5.-7. günlerde alınır.

Kırık burun eski haline döner mi?

Burun kemikleri alçıya alındıktan sonra, yaklaşık bir hafta içinde normale döner. Eğer daha ciddi kırıklar söz konusuysa iyileşme süresi 10-12 gün arasında değişmektedir. Burun kemiklerinin düzgün kaynaması, başka travmaları önlemek için bandaj uygulaması yapılması ve burnun stabil hale getirilmesi çok önemlidir.

Burun kırılınca estetik bedava mi?

Burun için ameliyatlarında, kaza ve kırılma gibi zorunlu hallerde SGK burun estetik ameliyatlarını karşılar. Burun ameliyatlarında ödeme mevzuatında değişiklik söz konusudur.

You might be interested:  Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?

Burun darbeyle Yamulur mu?

Burun kemiklerinin kırıldığı, genellikle burun yapısında oluşan değişimlerle anlaşılır. Burunda fiziksel olarak bir yamulma veya düşme görülüyorsa, burun kemiğinin kırıldığını gösterir. Kişiler yaşanan darbe durumlarında mutlaka sağlık kuruluşlarına gitmesi gerekir.

Burun kırığı belirtileri nelerdir?

Burun Kırığı Belirtileri Nelerdir?

 • Burunda kanama.
 • Burunda şişlik ve ödem.
 • Göz kenarlarında ve burun çevresinde ağrı,morluk ve renk değişikliği.
 • Nefes alırken zorlanma.
 • Burun şekil değişikliği.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector