Diş Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kistlerinin tedavisinde yapılacak ilk şey, dişteki iltihabın kurutulmasıdır. İltihabın neden olduğu şiddetli, dayanılamaz ağrılar da olmaktadır. Bu ağrılar için, hastaya bir müddet antibiyotik kullandırılır. Daha sonra, apsenin olduğu bölge, aletlerle tam olarak temizlenir.
Diş kisti hiçbir zaman yalnızca ilaç tedavisi ile geçmemektedir. Tedavi edilmesi için cerrahi işlem uygulanmalıdır. Bunun için de farkedildiği ilk andan hemen sonra doktora başvurulması gerekir. Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında yukarıda belirttiğimiz gibi bir ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Diş kistleri tehlikeli midir?

Kist, ilgili bölgede hızla büyüyebilir, bu süreç boyunca da birçok çene kemiğine zarar verebilir. Kistler; içerisinde hava, sıvı ya da kısmen katı madde bulunduran bir kesecik türüdür. İltihap toplanmış haline ise apse denilmektedir. Kist oluştuktan sonra cerrahi operasyon ile alınmak zorunda kalınabilir.

Diş kökü kisti alınmazsa ne olur?

Diş kistleri tedavi edilmezse diş kökünü eritebilir, git gide büyüyebilir etrafındaki kemiği yok edebilir, büyümesiyle birlikte baskı yapıp kemikte incelmeye yol açıp çene kemiğinde kırıklara yol açabilir. Diş kistinin oluştuğu bölgeye bağlı olarak çeneyi açmada zorluk, çenede kasılmalara neden olabilir.

Diş kisti ameliyatı zor mu?

Diş kisti ameliyatının zorluğu, kistin bölgesine ve boyutuna göre değişiklik gösterse de korkulacak derecede zor bir ameliyat değildir. Hastalar ameliyat sonrasında hiçbir ağrı yaşamazlar. Ameliyat sonrası dönemde ağrı ve ödem beklenmektedir.

You might be interested:  Mide Ülseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kisti kansere dönüşür mü?

Dişlerin sürmeleri sırasında da (erupsiyon) sürme kisti olarak adlandırılan patolojik yapılar görülür. Bu bağlamda çeneler bölgesinde en sık görülen kistler dişlere bağlı oluşan kistlerdir. Kistler kanser değildir. Tekrarlayabilen tipleri olması nedeni ile patolojik değerlendirme mutlaka yapılmalıdır.

Diş kisti antibiyotikle geçer mi?

Çok küçük bir diş kisti genellikle antienflamatuarlar ve antibiyotikler kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Diş kökünde kist nedir?

Periapikal Kistler: Bu kistler kök ucunda oluşur ve tipik olarak travma, dişteki bir çatlak veya dişin sinirini (pulpa) enfekte eden veya öldüren çürükten kaynaklanır. Dişsiz Kistler: Bu kistler, özellikle yirmilik dişler olmak üzere, sürmemiş veya kısmen sürmüş dişlerin etrafında büyür.

Diş kist ameliyatı kaç günde iyileşir?

Kistin büyüklüğüne göre ameliyat 30 dk ile 2 saat arasında geçer. Ameliyat sonrası 3- 5 gün içerisinde hasta normal hayatına geri döner.

Diş kisti alındıktan sonra ne yapılır?

Operasyon sonrasında kırk sekiz saat boyunca, buz torbası ile yüzünüze set şeklinde uygulayacağınız buz tamponu, ödemi yani şişkinliği bir nebze de olsa önleyebilecektir. Cerrahi operasyon sonrasında ağzınızı açmakda iki ve üç gün kadar zorlanabilirsiniz.

Diş dikiş alınırken uyuşturulur mu?

Ameliyatı Nasıl Yapılır? Dişin tam ya da yarı gömük olduğu durumlarda ameliyat ile dişin alınması daha uygun olur. Ameliyat deyince hemen korkmayın 20′ lik diş ameliyatları büyük bir çoğunluğu normal diş çekimlerinde de kullanılan lokal anesteziler ile yapılır. Yani sadece çekilecek dişin olduğu bölge uyuşturulur.

Kist tümör aynı şey mi?

Kistlerin daha çok deri altı ve yumurtalıklarda çıktığı söylenebilir. Çoğu iyi huyludur ve yavaş gelişim gösterir. Genel anlamda başka bir hastalığa neden olmaz. Tümörler ise vücudun herhangi bir bölümü ve dokusunda ortaya çıkabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Greyfurt Ile Hangi Ilaçlar Alınmaz?

Çene kisti öldürür mü?

Cerrahi olarak tedavi edilen çene kistleri için ameliyat şarttır. Zamanında müdahale edilmeyen çene kistleri; yüz bölgesinde şişlik, iltihaplanma, çene kemiğinde deformasyon, iyi ya da kötü huylu tümör oluşumu gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Damak kisti tehlikeli midir?

Büyük ölçüdeki bir kist ise dişin diş etinden ayrılmasına dahi yol açabilir. Şayet damaktaki kist çok büyükse konuşurken ve yemek yerken acı duyulabilir. Daha da büyük kistler ise kişinin yüzünde ergonomik bozuklara neden olabilir. Uzmanlar, damak kistine embriyo epitel hücrelerin çoğalmasının sebep olduğunu düşünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector