Endometrial Hiperplazi Nasıl Tedavi Edilir?

Endometrial hiperplazi, yani rahim duvarı kalınlaşması sorunu genellikle ilaçla (progesteron) tedavi edilmektedir. Bu amaçla uygulanan tedavinin dozu ve uzunluğu hastaya ve duruma göre değişmekle birlikte doktor en uygun tedavi planını sunar. Tüm tedavi süreci tamamlandıktan sonra yeniden endometrial biyopsi gerekebilir.
Tedavide progesteron hormonu verilerek hücresel değişiklik düzeltilmeye çalışılır. Bu tedavi ile %90 civarında iyi sonuçlar alınmaktadır. Ancak hasta menopoz döneminde ise o zaman rahmin alınması (Histerektomi) daha uygun bir tedavi olacaktır.

Hiperplazi kanser midir?

Rahim duvarının normalden fazla kalınlaşmasına endometrial hiperplazi denir. Bu durum kanser olunduğu anlamına gelmez. Buna rağmen bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde kansere de dönüşebilir.

Endometrial hiperplazi ne demek?

Endometrial hiperplazi rahim duvarının (endometrium) normalden fazla kalınlaşmasıdır. Bu durum kanser olduğunuz anlamına gelmez, ancak tedavi edilmezse ilerleyen yıllarda kansere dönüşebilir. Bazı kadınlar hiperplazi için yüksek risk taşırlar.

Endometrium hiperplazi neden olur?

Endometrial hiperplazi çok fazla östrojen veya yetersiz progesterondan kaynaklanır. Bu hormonların her ikisi de adet döngüsünde rol oynar. Hormonal dengesizlik çok fazla hücre veya anormal hücre üretebilir.

Atipisiz hiperplazi tedavisi nasıl yapılır?

Atipisiz endometriyal hiperplazi durumunda genellikle hormon tedavisi başarılı olmaktadır. Burada progesteron hormonu kullanılarak anormal kalınlaşma tedavi edilebilmektedir.

You might be interested:  Hangi Vitamin Eksikliği Görme Kaybına Neden Olur?

Hiperplazik görünüm nedir?

Hiperplazi ya da hipergenezis bir doku ya da organın büyüklüğünün hücrelerinin sayısındaki artış sebebiyle artmasıdır. Hücrelere, daha çok üretmeleri için aşırı çoğalmaları yönünde gelen uyarıların sonucunda beliren bir adaptasyon biçimidir.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 • Vajinal kanamalar.
 • Kanlı olmayan anormal akıntı
 • Adet gören kadınlarda adet arasında kanama.
 • Menopoz sonrası kanama.
 • Adet süresinin uzaması
 • Pelvik ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Kilo kaybı
 • Atipisiz hiperplazi kanser midir?

  Atipik endometrial hiperplazi: Bu tip, olağandışı hücrelerin büyümesi ile tanımlanır ve kanser öncüsü olarak kabul edilir. Buna prekanseröz değişiklik denir, tedavi edilmezse rahim kanserine dönüşme şansı olduğu anlamına gelir.

  Progesteron etkisinde endometrium ne demek?

  Progesteron etkisi ile endometrial dokular artık büyümez fakat gelişmiş olan dokuların olgunlaşması ve sıvı salgılaması başlar. Endometriumun progesteron etkisindeki bu fazına sekretuar faz ya da luteal faz adı verilir. Luteal faz yumurtlamadan bir sonraki adet kanamasına kadar olan zamanı temsil eder.

  Rahim duvarı kalınlaşması tehlikeli midir?

  Düzensiz kanama ve ağrılı âdet dönemlerine neden olan rahim duvarı kalınlaşması, hayati risk oluşturacak düzeyde kan kayıplarına ve tedavi edilmediğinde kanser oluşumuna neden olabilir.

  Rahim duvarı kalın olursa hamile kalınır mı?

  Aslında her kadının rahim duvarı regl dönemine kadar kalınlaşır ve patlama yaşayarak kanama oluşur, eğer burada hamilelik var ise, kanama gerçekleşmez ve rahim duvarı kalın kalır. Hamilelikten önce fazla rahim duvarı kalınlığı var ise, bu durum hamile kalmaya engel olabileceği için tedavi edilmelidir.

  Endometrium kalınlığı ne olmalıdır?

  İyi bir endeomtrium adet sırasında ince olmalı, yumurtlama günlerinde 7-14 mm ve üç çizgi görünümünde olmalıdır. Üreme çağında 15 mmden daha kalın endometrium hamilelik işaretidir. BHCG testi yapılmalıdır. Menopoz öncesi endometrium 15 mm den fazla olması hiperplazi işareti olabilir, takip ve tedavi gerektirir.

  You might be interested:  Kist Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

  Atipili kompleks hiperplazi nedir?

  Rahim duvarı kalınlaşması, rahim içini döşeyen, endometrium denilen salgı bezlerinde meydana gelen anormal çoğalmalar olarak tanımlanır. Tanı, rahim içerisinden alınan biyopsi örneğinin patolojik değerlendirmesi ile konur.

  Rahim Kalınlaşmasında kürtaj nasıl yapılır?

  Vakum yöntemi ile rahimden parça alınması işlemi ise gebelik kürtajı yöntemine benzemektedir. Vakum ile pipelle nakülüne göre daha kalın karmen kanül kullanılarak rahim duvarlarından biyopsi alınır. Bu işleme rahim duvarı kalınlaşması adı verilmektedir.

  Rahim Kalınlaşmasında rahim alınır mı?

  İhtiyaç duyması hâlinde ise dilatasyon ve kürtaj ile rahim içi tabakadan doku da alabilir (Bu uygulama, halk arasında rahim duvarı kalınlaşması kürtajı olarak bilinir.). İşlem kapsamında öncelikle rahim ağzı genişletilir, akabinde özel bir alet (küret) ile rahim duvarından örnek alınır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector