Kas Zedelenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu Kas zedelenmesi evde başarıyla tedavi edilebilir. Hafif kas zedelenmeleri dinlenme, buz kompresi, bandaj ve yüksekte tutma ile tedavi edilebilir.
Hafif yırtıklarda uygulanan tedavi olarak, istirahat, ödem ve ağrı giderici ilaç verilmesi, buz uygulanması, masaj ve bandajlama sayılabilir. Sadece istirahat, egzersiz kısıtlaması ve ilaç tedavisi ile hafif yırtıkların büyük çoğunluğunu tedavi etmek mümkündür.

Kas zedelenmesi ne kadar zamanda iyileşir?

Yaralanma lokalizasyonu iyileşme sürecinde önemlidir Adale gövdesindeki yaralanmalar, kas-tendon bileşkesinde olanlara göre daha hızlı iyileşirler. İyileşme süresi 1-4 hafta arasında değişebilir. Ağrı kontrol altına alınınca, germe esneme egzersizleri ve kademeli esneklik arttırma çalışmalarına başlanmalıdır.

Lif zedelenmesi kaç günde geçer?

Küçük kas lifi yırtılmaları 2-3 hafta içerisinde iyileşir. Daha ciddi yırtılmalarda ise bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

Kas zorlanması nasıl geçer?

Kas zorlanması belirtileri:

Kasta oluşan lokal kanamanın ve şişmenin en iyi tedavisi uygulanacak buz (soğuk kompres) ve kası istirahat halinde tutmaktır. Sıcak uygulama şişlik olduğu süre boyunca uygulanmamalıdır. Sıcak uygulanacak olursa şişlik ve ağrı artacaktır. Sıcak ve soğuk uygulama direk cilde uygulanmamalıdır.

Kas zorlanması ne zaman geçer?

Bunlar; gecikmiş kas ağrısı, kas zorlanması ve avülsiyon, kontüzyon ve egzersiz kaynaklı kas yaralanmalarıdır. aktivitesi, aşırı eksantrik yüklenme, ağrının aktiviteden 24–48 saat sonra ortaya çıkması tanı koydurucudur. Ağrı genellikle 3-7 gün içinde tamamen kaybolur.

You might be interested:  FAQ: Ilaçlar Nasıl Yapılır?

Zedelenen kaslara ne iyi gelir?

Tedavi

 • Dinlendirme : Sportif faaliyet durdurulmalı ve yaralanan bölge korunmalıdır.
 • Buz : Her saat başı 20 dakika buz uygulanmalıdır.
 • Kompresyon : Bandaj ve buz jelleri ile yaralanan bölge sarılmalıdır.
 • Elavasyon : Şişmeyi azaltmak için yaralanan kol veya bacak kalp seviyesinin üstünde tutulmalıdır.
 • Kas sakatlığı ne kadar sürer?

  Onarım sonrası 3-6 hafta sonrası tam istirahat ve devamında fizik tedavi ve fizyoterapi ile spora geri dönüş mümkündür. Bu sayfa bilgilendirme amaçlıdır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka uzman doktorunuza danışınız.

  Lif zedelenmesi nasıl olur?

  Lif yırtılmaları kasların ısınmadan gereğinden fazla zorlanması sonucu oluşur. Genellikle ağır spor ve egzersizlerle uğraşanlarda ve beden gücü ile çalışanlarda görülmektedir. Kişinin duyabileceği seviyede gelen kaslardan gelen yırtılma sesi lif yırtılmalarının belirtilerindendir.

  Dizde lif zedelenmesine ne iyi gelir?

  Genellikle masajın kas yırtılmasına iyi geldiği zannedilse de tam aksine uygulanan masaj teknikleri kasların daha çok zarar görmesine neden olur.

  Kas yırtılmasına iyi gelen besinler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Melisa otu:
 • Süt ve süt ürünleri:
 • Papatya çayı:
 • Kivi:
 • Lavanta yağı:
 • Kasları zorlamak zararlı mı?

  Dr. Haydar DEMİREL: VÜCUT geliştirme sporu kas kitlesini artırdığı için verimli bir spordur. Yeterince sıvı alan genç ve sağlıklı, doping ilaçları kullanmayan bireylerde hiçbir zararı yoktur.

  Kas zorlanırsa ne olur?

  Herhangi bir nedenden dolayı kasların çok fazla zorlanması liflerin kopmasına yani kas yırtılmasına yol açar. Bu kopmalar sonucunda liflerde kanamalar meydana gelir. Kas yırtılması olan bölgede hareket kısıtı yaşanması çoğunlukla söz konusu değildir. Ancak bu bölgede şişlik oluşur ve şiddetli ağrılar buna eşlik eder.

  Gergin kaslar nasıl rahatlatılır?

  Aşamalı Kas Gevşetme Egzersizi Nasıl Yapılır?

  1. Sizi sıkmayan, rahat bir kıyafet giyinin veya kemerinizi gevşetin, ayakkabıları çıkarın.
  2. Rahat bir oturma pozisyonu alabilir veya uzanabilirsiniz.
  3. Birkaç dakika yavaş ve derin nefes alıp verin.
  4. Hazır olduğunuzda dikkatinizi sağ ayağınıza yoğunlaştırın.
  You might be interested:  Skorbüt Hastalığını Hangi Vitamin Önler?

  Kas iyileşmesi ne kadar sürer?

  Yaklaşık 5 gün sürdüğü kabul edilen Bu ilk aşamada hasar bölgesinde şiddetli bir ödem ve kanama mevcuttur. 2.Rejenerasyon yada tamir aşaması ikinci aşama olup ilk hafta içinde başlar ikinci haftada en üst düzeye çıkar yaklaşık 3 -4 haftada tamamlanır. Bu aşamada kök hücreler gerçek kas hücrelerine dönüşmektedir.

  Kaslar nasıl iyileşir?

  Kas ağrısı, kötü egzersiz ya da zorlanma sonucu oluşan yaygın bir sorundur. Çoğunlukla dinlenme, ağrı kesiciler ve buz-sıcak uygulaması gibi evde uygulanan tedaviyle kısa sürede iyileşir.

  Kas ağrısı nasıl geçer?

 • Ağrı hissettiğiniz bölgeyi dinlendirin.
 • İbuprofen veya parasetamol gibi reçetesiz bir ağrı kesici kullanın.
 • 1 derece zorlanma kaç hafta?

  Ortalama spora dönüş 1. derece yaralanmada 7-10 gün, 2. derece yaralanmada 2-4 hafta ve 3. derece yaralanmada 6-8 haftayı bulur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector