Kistik Fibrozis Nasıl Tedavi Edilir?

Kistik Fibrozis Tedavisi

 • Doktor tarafından önerilen marka nebulizatörler ile verilmektedir.
 • Öncesinde ventolin verilmesine gerek yoktur.
 • Günde bir kere kullanılır.
 • Uygulamadan yarım-bir saat sonra fizyoterapi yapılarak balgamlar çıkarılır.
 • Sulandırılmasına gerek yoktur.
 • Tedavi Yöntemleri

  1. Danışmanlık. Egzersiz, eğitim, beslenme danışmanlığı ve psikososyal danışmanlıkla hastalığın seyrini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
  2. Pulmoner Rehabilitasyon.
  3. Fizik Tedavi.
  4. Oksijen Tedavisi.
  5. Akciğer Nakli.
  6. Yüksek Kalorili Diyet.
  7. Besleme Tüpü

  Kistik fibrozise ne iyi gelir?

  Kistik fibrozisin kesin bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte iyi beslenme, mukus inceltme ve balgam atılımını artırmak için adımlar atmak yaşam kalitesini yükseltmede yardımcı olabilir.

  Kistik fibrozis hastaları kaç yaşına kadar yaşar?

  Hastalığın bilinen bir tedavisi yok. Sadece ömrü uzatma tedavisi var. Literatüre geçen, ortalama 30 yıl yaşadıkları. Ama erken teşhis ve tedaviyle bu süre uzatılabiliyor.

  Kistik fibrozis kimden geçer?

  Genetik bir bozukluk olan kistik fibrozis (KF) sonradan edinilen bir hastalık değildir, hastalık doğrudan anne veya babadan aktarılır ve bebek bu hastalıkla dünyaya gelir. Hastalık, kalıtsal yolla aktarılsa da bazı durumlarda ebeveynlerde bu hastalık ve hastalık belirtileri görülmezken, bozuk gen çocuğa aktarılabilir.

  Kistik fibrozis öldürür mü?

  Kistik fibrozis nadir sayılabilecek bir hastalık olmasıyla birlikte, ölümcül olmasına rağmen erken teşhisle çok iyi sonuçlar alınabilecek bir hastalıktır.

  You might be interested:  Misirda Hangi Vitamin Var?

  Kistik fibrozis hastaları ne yemeli?

  Kistik Fibrozisli Hasta Nasıl Beslenmeli?

 • Enerjiden (kaloriden) yüksek beslenilmelidir.
 • Enerjinin %30 – %40’ı sağlıklı yağlardan sağlanmalıdır.
 • Beslenmenin protein oranı normalden yüksek olmalıdır.
 • Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri destek olarak verilmelidir.
 • Günde en az 3 ana öğün alındığından emin olunmalıdır.
 • Kistik fibrozis doğuştan mıdır?

  Kistik fibrozis doğuştan meydana gelen kalıtsal bir hastalık olmakla birlikte, destek tedavilerle yaşam süresinin ve kalitesinin iyileştirildiği bir sorundur.

  Kistik fibrozis ilerler mi?

  KF, tüm yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır. KF’li hastalar, büyüme-gelişmelerinin izlenmesi, ilaç tedavilerinin buna göre düzenlenmesi, oluşabilecek organ işlev bozukluklarının erken saptanması ve gerekli müdahalelerin yapılması için düzenli aralıklarla kontrollere çağrılırlar.

  CF hastalığı nedir?

  Kistik fibrozis (KF), doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemininde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir.

  Fibrozis neden oluşur?

  Kistik fibrozis hastası kişilerde hatalı gen dizilimi nedeniyle salgılar yapışkan ve yoğundur. Bu şekildeki salgılar dokuların nemlendirilmesini sağlamak yerine kanal, tüp ve çeşitli geçiş yapılarında tıkanıklıklara neden olur.

  Kistik fibrozis ilaçları nelerdir?

  Kistik fibrozisli hastalarda solunum yolu ile (inhalasyon) kullanılan ilaçlar;

 • Dornaz Alfa (Pulmozyme®) – Günde bir kez (tercihan yatmadan önce), bir ampul (2.5 mg) solunum yoluyla uygulanır.
 • İnhale Tobramisin (TOBI ®)
 • Gentamisin.
 • Kolimisin.
 • İnhale Mannitol (Bronchitol®)
 • İnhale Hipertonik Salin (Hyaneb®)
 • Kistik fibrozis bulaşıcı mi?

  Kistik fibrozis (KF),solunum sistemi ve sindirim sistemi başta olmak üzere pek çok sistemi ve organı etkileyen ilerleyici kalıtsal / genetik bir hastalıktır. Doğuştan bir hastalık olan kistik fibrozis, bulaşıcı değildir.

  You might be interested:  Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Kadar Sürer?

  Kistik fibrozis belirtileri kaç yaşında ortaya çıkar?

  Kistik fibrozis hastalığı bazılarında bebeklik döneminde ortaya çıkarken bazılarında ise ergenlik ya da yetişkinlik dönemine kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak teşhis çoğunlukla ilk 2 yıl içerisinde koyulur. Tanıyı doğrulamak için çocuğun kaybettiği tuzu ölçmek üzere kistik fibrozis ter testi yapılır.

  Kistik fibrozis ter testi kesin sonuç verir mi?

  TER Testi : Hastalığın kesin tanısı ter testi ile konulmaktadır ve yeni doğan tarama programında pozitif saptanan çocuklarda tanının doğrulanması için ter testi yapılması gerekmektedir. Ailesinde, özellikle kardeşlerinde kistik fibrozisli bireyler olanlarda da ter testi yapılması uygundur.

  Kistik fibrozis neden oluşur?

  Kistik fibrozis, genetik bir hastalıktır. Yalnızca anneden veya yalnızca babadan gelmez. Bir elmanın iki yarısı gibidir; yani hem anneden, hem de babadan alınan genlerin birleşmesi sonucunda hastalık oluşur. Kistik fibrozise sahip hastalarda, vücutta bulunan tüm salgı bezlerinin rengi koyudur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector