Kolda Lif Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Hasta durumu anladığı an sorunlu bölgeyi hareket ettirmemelidir. Lif kopması olan yerde kan toplanmasını engellemek soğuk kompres uygulanması iyi olur. Bunun için buzluktan buz küpünü çıkarıp temiz bir beze sarın.
Hafif yırtıklarda uygulanan tedavi olarak, istirahat, ödem ve ağrı giderici ilaç verilmesi, buz uygulanması, masaj ve bandajlama sayılabilir. Sadece istirahat, egzersiz kısıtlaması ve ilaç tedavisi ile hafif yırtıkların büyük çoğunluğunu tedavi etmek mümkündür.

Kolda lif yırtılmasına ne iyi gelir?

Kasların aşırı zorlanması sonucu ortaya çıkan yırtılmalar genellikle bacaklarda görülür. Omuz ve kol kısmındaki yırtıkların tedavisi birkaç hafta sürer.

Kas yırtılmasına iyi gelen besinler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Melisa otu:
 • Süt ve süt ürünleri:
 • Papatya çayı:
 • Kivi:
 • Lavanta yağı:
 • Lif yırtılması ne kadar sürede iyileşir?

  Küçük kas lifi yırtılmaları 2-3 hafta içerisinde iyileşir. Daha ciddi yırtılmalarda ise bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

  Lif yırtılması geçer mi?

  Kas yırtılması olan bölgede hareket kısıtı yaşanması çoğunlukla söz konusu değildir. Ancak bu bölgede şişlik oluşur ve şiddetli ağrılar buna eşlik eder. Liflerin kopması sebebiyle kaslarda zedelenmeler oluşur ancak kaslar oldukça fazla kanlanan bir dokuya sahip olduğundan iyileşmesi hızlıdır.

  You might be interested:  Yemek Borusu Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

  Koldaki yırtık tedavi edilmezse ne olur?

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, ‘Omuz kas yırtıkları tedavi edilmezse yırtık genişleyerek omuz ekleminde güç kaybının yanı sıra eklemde artroza (kireçleme) sebep olabilir. Bu nedenle ideal olarak, yırtık tespit edildikten sonra cerrahi tedavi 3 ayı geçirmeden yapılması gerekir’ dedi.

  Omuzda lif yırtılması nasıl geçer?

  Anti-inflamatuar ilaçlar, uygun egzersizler ve fizik tedavi yöntemleri ile tedaviye başlanır. Doktorunuzun gerek gördüğü durumlarda omuza yapılacak tek doz kortizon enjeksiyonları ağrı rahatlatılabilir. İlaç, kortizon enjeksiyonu ve fizik tedaviye rağmen ağrısı devam eden hastalarda cerrahi tedavi yapılır.

  Kolda lif kopması nasıl anlaşılır?

  Kas yırtılması belirtileri aşağıdaki gibidir;

  1. Ağrı
  2. Dokunma ile ortaya çıkan aşırı hassasiyet.
  3. Ciltte morluk ve şişlik.
  4. Hareket etmede kısıtlılık.
  5. Yaralanmanın olduğu bölgeye kramp girmesi.
  6. Yırtık bölgede göçme.

  Lif yırtılması nasıl belli olur?

  Çok kolay bir hareket bile yaparken kramp ile birlikte yaşanan spazm durumu kas yırtılmasına işaret eder. Yırtılmanın oluştuğu bölgede kas dokusunda ezik ya da boşluk oluşmasıdır. Tüm bu semptomlar, lif kopmasını işaret eder ve ciddiye alınması gerekir.

  Kas yırtılması kaç haftada iyileşir?

  yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz. değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. kadar bir sürede iyileşebilir.

  Lif kopması nasıl belli olur?

  Lif ve kas yırtılma zedelenmelerinin yol açtığı şikayetler

  1. Kas bütünlüğünde oluşan bozulmalar,
  2. Aşırı kanamaların görülmesi,
  3. Bölgede şişlik ve kızarmalar,
  4. şiddetli ağrı hissiyatı,
  5. hareket ve güçte kayıpların oluşması,
  6. kaslarda gözle görülen renk değişiklikleri,
  7. Ataklar şeklinde kramp,

  Kas yırtılmasına sıcak iyi gelir mi?

  Isı hasarlı bölgeyi daha esnek yapabilir ve ağrıyıazaltabilir. Bunun için sıcak ve nemli bir bezi sorunlu bölgeye 10 – 15 dakikaboyunca koyun.

  You might be interested:  Kapalı Alan Korkusu Nasıl Tedavi Edilir?

  Omuz kas yırtılması kendiliğinden geçer mi?

  Omuz yırtığı ciddi bir rahatsızlık olduğu için kendiliğinden geçmez. Omuz yırtığı belirtileri ortaya çıktığı anda mutlaka bir uzman hekime görülmek gerekir. Buna göre hastalığın tedavi süreci başlar. Bu şekilde omur yırtığının da iyileşme süreci başlatılmış olur.

  Kas yırtığı ameliyatsız geçer mi?

  Hastalığın erken dönemlerinde, tam kat yırtık olmadan önce ameliyatsız tedaviler uygulanabilir. Anti-inflamatuar ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri ve subakromiyal bölgeye uygulanan kortizon enjeksiyonları bu dönemde hastalığın belirtilerini baskılamak için faydalı olur.

  Omuz yırtığı fizik tedavi ile geçer mi?

  Ağrının şiddetli ve hareket kısıtlılığının belirgin olduğu durumlarda eklem içi enjeksiyonlar yapılabilir. Bu dönemde ağrıyı arttırmayacak şekilde egzersizlere başlanması tavsiye edilir. Omuz kas yırtıklarının tedavisinde fizik tedavi yöntemlerinden de yararlanılır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector