Rahim Yarası Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim ağzı yarası tedavisinde, tercih yaranın derecesine göre, kriyoterapi (dondurarak tedavi), lazer ile yok ederek tedavi ve koter (yakarak tedavi) yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin üçü de aynı yola çıkmakta ve hastalıklı dokuya ortadan kaldırma işlemidir.
Rahim ağzı yarası tedavisinde en sık olarak uygulanan yöntemler; koterizasyon (yakma), lazer tedavi ve krioterapi (dondurma) olarak sıralanabilmektedir. Rahim ağzı yarası tedavisinde sıklıkla uygulanan bu yöntemlerin orak amacını, iltihaplı dokunun öldürülmesi ve yaranın onarılması oluşturmaktadır.

Vajina yarası kaç günde iyileşir?

Çoğunlukla ağrı hissedilmez. Yara iyileşmesi 1-2 ayı bulabilir.

Rahim ağzı yarası kendiliğinden geçer mi?

HER ZAMAN TEDAVİ GEREKMEYEBİLİR

Yaraya sebep olabilecek bir neden varsa (doğum kontrol hapı v.b.) bu nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla çoğunlukla kendiliğinden iyileşecektir.

Rahimde yara olduğunu nasıl anlarım?

Bu hastalığın ilk belirtisi, adet döneminin hemen bitiminde meydana gelen vajinal akıntılardır. Bunun yanında kanama olması, ağrılı cinsel ilişki yaşanması, aşırı vajinal akıntı olması, kaşınma görülmesi, vajinada yanma olması, bel ağrısı ve idrar yaparken yanma görülmesi diğer belirtilerindendir.

Rahimde yara tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmezse devamlı enfeksiyon üreten bir kaynak olma özelliğini korur. Kadın devamlı olan akıntıdan şikayet eder. Ayrıca enfeksiyon komşuluk yoluyla rahim içine, tüplere, mesaneye yayılabilir.Çok uzun yıllar ihmal edilen yaralardaki hücrelerde kanser hücresine dönüşüm olabilir.

You might be interested:  Mide Kapakçığı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal yarasina ne iyi gelir?

Balda bulunan mantar karşıtı ve antibakteriyel özellikler vajinada yaraya yol açan enfeksiyonu dindirir.

 • Balı merhem şeklinde vajinaya sürün ve 25-30 dakika bekletin. Sonrasında vajinayı sıcak su ile yıkayın. Bu işlemi de günde 2 kez tekrarlayın.
 • Aynı zamanda günlük 1-2 kaşık bal tüketin.
 • Rahim ağzında yara tehlikeli mi?

  Servikal Erozyon (Rahim ağzında yara)

  Servikal erozyon, servikal eversiyondan yani ektropiyondan ayırtedilmesi gereken bir durumdur. Çünkü ektropion içteki hücrelerin dışarıya doğru göç ederek geliştiği normal bir durumdur. Herhangi bir hastalık değildir ve tedavi edilmesi şart değildir.

  Rahim ağzı tahrişi nasıl geçer?

  Belsoğukluğu genellikle antibiyotik seftriakson ve bir doz oral azitromisin enjeksiyonu ile tedavi edilir. Klamidya tipik olarak azitromisin, doksisiklin, ofloksasin veya levofloksasin gibi oral antibiyotiklerle tedavi edilir.

  Rahim ağzı yarasını donduran var mı?

  Kriyoterapi: Rahim ağzı yarasının dondurulmasıdır. Bu işlem, Krio cihazı ile yapılır. İşlem tamamen ağrısızdır ve bundan dolayı hastalara lokal veya genel anestezi uygulanması söz konusu değildir. Fakat genellikle küçük çaplı yaralarda tercih edilir.

  Rahim ağzı yarası nelere yol açar?

  Rahim Ağzı Yarası Sebepleri Nelerdir?

 • Rahim ağzında oluşan yaraların sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte en çok enfeksiyonlar neden olmaktadır.
 • Sık cinsel ilişki.
 • Hormonal değişiklikler.
 • Bazı kimyasal faktörler (Prezervatif üzerinde bulunan kimyasallar)
 • Rahim ağzı yarası kansere dönüşür mü?

  Her rahim ağzı yarası kanser olacak diye bir durum yoktur. Rahim ağzı yaralarında mutlaka smear testi yapılmalı. Test sonucunda hücrelerde değişim varsa daha ileri testler, örneğin kolposkopi ve biyopsi yapılabilir.

  Rahimdeki yara ağrı yapar mı?

  Op.Dr.Esra Demir Yüzer, rahim ağzı yaralarının kadında ne gibi şikayetlere yol açtığı konusunda ise yunları söyledi; “Kasıklarda ağrı ve normalin dışında sarı-yeşil, kötü kokulu vajinal akıntısı olan kadınlarda tek başına veya diğer bazı hastalıklarla birlikte servisit görülebilir.

  You might be interested:  Anksiyete Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

  Rahim ağzı yaraları için ne yapmalıyız?

  Rahim yarası yakma tedavisi, koterizasyon yönteminde, rahim ağzı yarası elektrokoter adlı cihaz yardımıyla ısı enerjisiyle yakılır. Yakılan bölge yaklaşık 1-2 ay gibi bir sürede iyileşerek yerini normal epitel dokuya bırakır. Genellikle anesteziye gerek duyulmadan yapılır.

  Yaralar kansere dönüşür mü?

  İyileşmeyen yaranın kendisi bir kanser olabilir veya 20 yıldan fazla süren bir yara kansere dönüşebilir. Bunlardan farklı olarak çeşitli kan ve lenf kanseri türleri kendisini deride yara olarak gösterebilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector