Raşitizm Hangi Vitamin Eksikliği?

Raşitizm, çocuklarda görülen, uzun süreli ve aşırı miktarda D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Raşitizm hastalığı çocukların kemiklerinin yumuşamasına ve zayıflamasına neden olur.

Raşitizm hangi mineral?

Raşitizm, çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olan, genellikle 6-18 aylık çocuklarda görülen kemik hastalığıdır.

Raşitizm hastalığı iyileşir mi?

Raşitizm tedavisi zor değildir. Tedavinin esası, eksikliği giderip, depoları doldurmaya yetecek kadar D vitamininin verilmesinden ibarettir. Tedavi, çok nadir durumlar dışında ağız yolu ile verilir. Bazen kas içine enjekte edilir.

Raşitizm kaç yaşında olur?

Raşitizm her yaşta görülür fakat çocuklarda en sık D vitamini eksikliğine bağlı olan raşitizm görülür. Görüldüğü yaş aralığı çoğunlukla 3 ay – 2 yaş arasıdır.

Raşitizm tedavisi ne kadar sürer?

Raşitizm tedavisi ne kadar sürer? Kandaki kalsiyum ve fosfor seviyeleri 3 haftada normale döner. 3-6 hafta arasında kemik sınırlarının netliğinde gelişme görülür. Genel durumda düzelme olur ve kas gevşekliği kaybolur.

Raşitizme neden olan mineral?

Eğer çocuklar vücudu yeterli D vitamini almazsa veya vücudunun D vitamini doğru şekilde kullanması sorunu varsa, raşitizm oluşabilir. Bazı vakalarda yeterli kalsiyum almamak veya hem kalsiyum hem de D vitamini eksikliği raşitizme neden olabilir.

En iyi D vitamini nedir?

Diyette D vitamini en fazla somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklar ve yumurta sarısında bulunmaktadır. Yağlı balıkların dışındaki besin kaynakları, normalin üzerinde tüketilmiş olsa bile, eksiklik durumunda D vitamini gereksinmesini karşılayamayabilir.

Raşitizm tedavi edilmezse ne olur?

Her dönemde görülebilen ancak yetişkinlere nazaran 6 ila 36 aylık bebeklerde daha çok rastlanan raşitizm, erken devrede tedavi edilmezse kalıcı iskelet deformasyonlarına, boy kısalığına sebep olabilir.

You might be interested:  Venatura Demir Bisglisinat Ve Ester C Vitamin C Ne Işe Yarar?

Kurbağa karnı nedir?

Raşitizm en sık 3 ay – 2 yaş arasında görülür.

Kaslarda hipotoni olması nedeniyle karın şiş ve yanlara doğru yaygındır (kurbağa karnı). * Terleme ve solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık vardır. * Baş gövdeye göre büyük olup, yatma yönünde düzleşme gösterir. Yürümeye başladığında çocukta parantez bacak gelişir.

D vitamininde neler vardır?

D vitamini açısından zengin gıdalar arasında yumurta sarısı, yağlı balıklar ve karaciğer bulunur.

D VİTAMİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

 • Somon, sardalya, ringa, kılıç, ton, uskumru gibi yağlı balıklar.
 • Sığır karaciğeri.
 • Yumurta sarısı
 • Karides.
 • Tavuk.
 • Kırmızı et.
 • Doğada güneş gören mantarlar.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector