Skolyoz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Skolyoz Tedavisi Skolyozun tedavisinde gözlem, korse tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Tedavinin ilk seçeneği olan gözlem genellikle 20 derecenin altındaki eğriliklerde uygulanmakta ve zaman içinde eğriliğin ne kadar arttığını göstermektedir.

Skolyoz kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Skolyoz genel olarak çocukluk döneminde fark edildiğinden hemen tedavi altına alınmaktadır. Skolyoz ameliyatı için belirlenmiş bir yaş aralığı bulunmamakla beraber bu duruma ancak uzman bir doktor karar verebilir.

Skolyoz hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi ile yalnızca oluşan eğrilik düzeltilmez; bu eğriliğin neden olduğu şekil bozukluğuna bağlı olarak göğüs kafesinde meydana gelen hacim daralmasının da önüne geçilir. Aksi takdirde; tam da büyüme çağında olan çocuklar bu durumdan olumsuz yönde etkilenerek; solunum yetersizliği yaşayabilirler.

Hafif skolyoz geçer mi?

Skolyoz hastalarının % 90′ nında skolyoz eğriliği hafif olup tedavi gerektirmeyebilir. Ergenlik çağında skolyoz eğriliğinde artış olup olmadığının düzenli aralıklarla ayakta skolyoz röntgenleri çekilerek takibi önemlidir. Artış durumunda tedavi planlaması gerekir.

Kaç derece skolyoz tehlikeli?

Özellikle 40 derece üzerindeki skolyoz görüntüsü ile eğrilikler de çok şiddetli belirtiler gösterir. Tehlikeli boyutlara oluşan skolyoz 40 derecenin üzerinde olduğu takdirde ancak cerrahi operasyon ile tedavi edilmelidir. Skolyoz tedavisi mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

You might be interested:  D Vitamin Damlası Nasıl Kullanılır?

Skolyoz korsesi kaç yaşına kadar takılır?

Kemik gelişimi tamamlana dek takılan korselerin kullanım süresi eğriliğin büyüklüğüne göre değişir ve bu genelde ergenliğin bitişine kadar devam eder. Çocuklukta konulan teşhislerde ve bazı durumlarda bu süre yıllar bazında uzayabilir. Kullanım zamanları ve amaçlarına göre farklı skolyoz korse tipleri mevcuttur.

Skolyoz hastalığı ilerlerse ne olur?

Özgür Özdemir, halk arasında ‘omurga eğriliği’ olarak bilinen skolyozun tedavi edilmemesi halinde kalp ve akciğer gelişiminin bozulduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Özdemir, bu durumun ileri yaşlarda kalp ve solunum yetmezliğine neden olduğunu söyledi.

Skolyoz ilerleyince ne olur?

Skolyoza bağlı olarak omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar oluşur, duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda bu durum, gelişen ve büyüyen omurgada anormal yüklenmeye ve bunun sonucu olarak da omurlarda deformelere neden olur.

Skolyoz ciddi bir hastalık mıdır?

Omurganın sağa veya sola eğilmesi ile kendini gösteren skolyoz, doğumsal olabildiği gibi sonradan da gelişebilen ve hayat kalitesini ciddi ölçüde düşüren bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Skolyoz tamamen iyileşir mi?

Skolyoz ameliyat olmadan düzelme ihtimali olan bir hastalıktır. Düşük dereceli skolyoz hastalarının iyileşmesi veya düzelme oranları yüksektir. Skolyoz türüne ve derecesine göre yapılacak tedavide farklılıklar olabilmektedir. Yüksek skolyoz derecesi olan hastalar için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Skolyoz ilerlememesi için ne yapılmalı?

20 derecenin altındaki eğriliklerde hasta yakından izlenir. Aynı zamanda sırt ve bel egzersizleri ile yüzme önerilir. Herhangi bir girişim (korse tedavisi ya da cerrahi) yapılmaz. Skolyoz derecesi 20-40 derece arasında ve büyüme potansiyeli olan kişilerde korse tedavisi tercih edilebilir.

Skolyoz masajla düzelir mi?

”Skolyoz semptomları masaj, egzersiz (kuvvetlenme ve germe) ve yoga ile azaltılabilir. Kısalan kasların uzatılması, uzayan ve kuvvetini kaybeden kasların kuvvetlenmesi gereklidir. Omurga üzerine yapılan düzeltme teknikleri ile omurganın düzgünlüğü tekrar sağlanabilir.

You might be interested:  Psikotik Bozukluk Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Skolyoz hangi hareketleri yapmamalı?

Skolyozlu kişiler, boynu öne doğru bükülmüş halde, baş aşağı bakmaktan kaçınmalıdır. Futbol oynamak ve diğer yüksek temas sporları, skolyozlu insanlar için tehlikelidir. Bu hastalarda bale ve jimnastik de torasik omurgayı yaralayabilir.

Skolyoz boyu kısaltır mı?

Skolyoz, omurganın arkadan bakıldığında ‘C’ veya ‘S’ şeklini almasıdır. Skolyoz, boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına ve psikolojik bozukluklara, ileri yaşlarda kireçlenme de eklenince bel ve sırt ağrılarına neden olmaktadır” diye konuştu.

Skolyoz derece ölçümü nasıl yapılır?

Üst uçtaki omurun üst kenarından ve alt uçtaki omurun alt kenarından bu kenarlara paralel çizgiler çizilir. Daha sonra bu çizgilere dik açı yapan çizgiler çizilerek iki dik arasındaki açı ölçülür. Cobb açısı denilen bu açı skolyoz derecesini gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector