Tırnaktaki Beyaz Lekeler Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir. Tırnak mantarı sarı beyaz lekeler ile başlar. Bu lekeler zamanla tırnağa yayılır ve tırnak kalınlaşır.

Tırnaktaki beyaz leke hangi vitamin eksikliği?

Mineral eksikliği

Mineral veya vitamin eksikliğinde tırnaklarda beyaz noktalar oluşabilir. Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum eksikliği ile tırnakta beyaz lekeler oluştuğu söylense bile, bu durum bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

Tırnaktaki beyaz lekeler için ne yenmeli?

Bu lekelerin giderilmesi için çinko kaynaklı besinleri tüketmeniz gerekiyor. Çinko kaynaklı besinler şöyle sıralanabilir; yumurta, lahana, ciğer, kuruyemiş, peynir. Tırnak lekeesinin nedeni sadece çinko eksikliğ değildir. Tiroid bezi hastalığı bulunanlarda da tırnak lekeleri görülür.

Tırnaktaki çizgiler hangi vitamin eksikliğinden olur?

“Protein eksikliği, kalsiyum, selenyum, demir, çinko gibi minerallerin ve folik asit,B12 vitaminlerinin yetersizliğinde tırnaklarda bazı bozukluklar meydana gelmektedir. Bunlar daha çok kırılma, çatlama, kabalaşma ve tabakalaşma şeklinde olabilir.

Tırnak üzerindeki beyaz lekeler ne anlama gelir?

Beyaz leke, tırnağınızı diğer elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliğidir. Protein alınca hemen geçer. Mineral veya vitamin eksikliğinde tırnaklarda beyaz noktalar oluşabilir. Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir.

Beyaz tırnaklar için ne yapılmalı?

Bunun için yapmanız gerekenler şöyle olacak:

  1. Bir yemek kaşığı oksijenli su ile bir miktar karbonattan macun elde edin. Bu macunu tırnaklarınıza sürün ve 5 dakika kadar bekleyin.
  2. Bu işlemi 3 gün arayla uygulayın. Kısa süre sonra tırnaklarınızın renginin açıldığını fark edebilirsiniz.
You might be interested:  Kas Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çinko eksikliğinde tırnaklar nasıl olur?

Uzmanlar yeterli çinko olmadığında, tırnak uzama hızının azaldığını ve tırnakların kırılgan hale gelip çatlamalarına neden olduğunu öne sürüyor. Vücudumuzdaki çinko miktarları önemli ölçüde düşükse, tırnaklarımızı kaybetme riski bile olabilir.

Tırnaktaki çizgiler hangi hastalığın habercisi?

Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir. Yeşil tırnaklar, bakteriyal enfeksiyonun göstergesidir. Tırnakta kırmızı çizgiler, kalp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir. Mavimsi tırnaklar, kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir.

Tırnak üzerindeki dikey çizgiler neden olur?

Tırnaktaki dikey ve yatay çizgileri farklı hastalıklar konusunda haberci mi? Gürkan Yardımcı: Tırnaklardaki dikey çizgilenmeler çoğunlukla yaşlanmaya bağlı olarak gelişir.

Tırnaktaki siyah çizgiler hangi vitamin eksikliğinden olur?

Bu yüzden erken tanı konulması önemlidir. Leke, tırnakla beraber ileri gidiyorsa kanamayı düşündürmelidir. Tırnak boyuna yerleşen siyah çizgiler ilaçlar, Addison hastalığı,AİDS, tiroid bezi hastalıkları, folik asit eksikliği,B12 vitamini eksikliği,Cushing sendromunda da görülebilir.

Tırnak diplerindeki Beyazlık Neden Olur?

Tırnak diplerindeki ay şeklindeki beyazlıklar lunula olarak biliniyor. Lunulanın rengi ve görünürlüğü vücudunuz hakkında önemli bilgiler veriyor. Şimdi lunulanıza daha yakından bakın. Lunulanın geniş olması, yüksek tansiyon ve fazla çalışan bir kalbin göstergesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector