Tükürük Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tükürük bezi şişmesinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Tükürük bezi taşı varsa Sialoendoskopi veya (ESWT) taşın parçalanması yöntemiyle taş parçalanıp yok edilir. Tükürük bezinin bakteriyel enfeksiyon varsa antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.
Submandibuler bez etkilendiğinde, akut faz dışında, bezin cerrahi olarak çıkarılması genellikle seçilen tedavidir. Parotis bezinin kronik siyaladenit tedavisi, uzun süreli antibiyotik tedavisinden oluşmaktadır (1-2 ay boyunca amoksisilin veya doksisiklin).

Tükürük bezlerinin şişmesine ne iyi gelir?

Tükürük bezi enfeksiyonu tedavisi ise, sıvıları, içerek ya da damar yoluyla alarak, antibiyotiklerle, enfekte olan bez üzerine ılık bezle yapılan kompres ile, tükürük akışını arttırmak için ekşi, şekersiz şekerlemeler yiyerek ya da portakal suyu içerek tedavi edilebilir.

Tükürük bezleri şişerse ne olur?

Bir yetişkinde parotis bezi bölgesinde bir şişlik olursa bunun tıkanıklıktan veya tümörden olma şansı daha fazladır. Kanal darlığından ve tükürük akımının azalmasından kaynaklanan tıkanıklık iltihaba yol açabilir. Komşu lenf bezlerinin iltihabından dolayı tükürük bezlerinde de ikincil iltihap olabilir.

Tükürük bezlerinin şişmesi ile oluşan hastalık nedir?

Tükürük taşları, tükürük kanallarını tıkar ve tükürük bezini şişirir; bu hastalığa “sialolithiasis” denir. Dil altındaki tükürük bezi kanalının tıkanması sonucu oluşan “ranula” bunun en iyi örneğidir. Tükürük bezi iltihaplarından en sık rastlanılanı “kabakulaktır. Bulaşıcı bir virüs hastalığıdır.

You might be interested:  Omurga Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Boğazda tükürük birikmesi nasıl geçer?

Altta yatan nedene ilişkin tedavilerin yanı sıra tükürük üretimini azaltmak için destekleyici olarak antikolinerjik ilaç, beta blokerlar, botox ya da akupunktur tedavisi uygulanabilir. Ayrıca sık diş fırçalama, gargara yapma ve bol su tüketimi de sorunun azalmasına yardımcı olacaktır.

Ağızda tükürük birikmesi neden olur?

Tıpta “hipersalivasyon” olarak bilinen aşırı tükürük salgılanması tükürük bezlerinin fazla çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Tıpta “hipersalivasyon” olarak bilinen aşırı tükürük salgılanması tükürük bezlerinin fazla çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Tükürük bezleri şişmesi hangi doktor bakar?

Kulak Burun Boğaz (KBB) bölüm hastalıkları

Çene altındaki beze neden şişer?

Streptokok olarak adlandırılan bakterilerin solunum yollarında meydana getirdiği boğaz enfeksiyonları sebebiyle de çene altı ve boyun bölgesindeki lenf bezlerinde büyüme oluşabilir. Lenfoma, lösemi ve vücudun diğer organlarında oluşan kanserlerinin lenf düğümlerine sıçraması sonucu lenf bezlerinde büyüme görülebilir.

Tükürük bezi iltihabi nasil gecer?

Eğer enfeksiyondan kaynaklanan bir apse geliştiyse, genellikle ince bir iğne yardımıyla çekilir. Eğer enfeksiyon düzenli olarak tekrarlarsa ameliyat önerilebilir. Birçok tükürük bezi enfeksiyonu ameliyat gerektirmez. Ancak kronik ya da tekrar eden enfeksiyonlarda gerekli olabilir.

Tükürük bezi kanseri nasıl anlaşılır?

Tükürük bezi tümörlerinin belirtileri nelerdir?

 • Çenenizde veya boynunuzda veya ağzınızda veya yakınında bir şişlik.
 • Yüzünün bir kısmında uyuşma.
 • Yüzünün bir tarafında kas güçsüzlüğü
 • Tükürük bezi alanında kalıcı ağrı
 • Yutma güçlüğü
 • Ağzınızı geniş bir şekilde açmakta sorun yaşama.
 • Ağızda tükürük birikmesi hangi doktora gidilir?

  Ağız kuruluğu için öncelikle bir diş hekimine gidilerek tedaviye başlanabilir. Uzun süre ağız kuruluğu yaşayan kişilerin ise hastalık tanı ve tedavisi için Dahiliye (İç Hastalıkları) uzmanına başvurmak gerekir.

  Tükürük bezi ne iyi gelir?

  Tükürük bezinde taş tanısı konulan hastalarda bezde şişme ile beraber aktif enfeksiyona bağlı ağrı, ateş, ağız içine iltihaplı akıntı, tükürük bezi üzerinde ciltte kızarıklık, hassasiyet gibi şikayetlerin bulunması durumunda öncelikle uygun antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı ilaç tedavileri ile beraber bol sıvı

  You might be interested:  Sık sorulan: Ilaçlar Nasıl Üretilir Ve Geliştirilir?

  Tükürük fazlalığı nedir?

  Aşırı tükürük salgılama (ağzınızda aşırı tükürük salgılanması) genelde geçici bir sorundur ve nadiren endişe sebebidir. Normalde, tükürük bezleriniz günde yaklaşık 0,5-1,5 litre tükürük üretir. Ama yutkunma sık sık ve bilinçsiz olarak meydana geldiği için, genelde tükürüğü fark etmezsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector