Vitiligo Tedavi Edilmezse Ne Olur?

– Vitiligo hastasının kansere, özellikle tiroit ve kolon kanserine yakalanma riski normal kişilere göre daha yüksektir. – Vitiligo hastasının ‘Romatoid Artrit’, ‘Behçet’, ‘Ankilozan Spondulit’, ‘Lupus’, ‘Hashimoto’ gibi oto-immün hastalıklara yakalanma riski yüksektir.

Vitiligo kanser midir?

Hayır! Ancak vitiligo hastalığında derinin doğal korunma sistemi olan melanositler olmadığı için güneş kökenli cilt kanserleri daha sık gözlenmektedir. Ayrıca kontrolsüz kullanılan bazı tedavi yöntemleri deri kanseri riskini arttırabilir.

Vitiligo öldürür mü?

Vitiligo durumu ise, melanin üreten hücreler çalışmayı durdurduğunda veya öldüğünde ortaya çıkar. Vitiligo tüm cilt tiplerinden insanları etkilese de, koyu tenli kişilerde varlığı daha belirgin görülebilir. Vitiligo yaşamı tehdit edici veya bulaşıcı değildir.

Vitiligo kendi kendine geçer mi?

Vitiligonun tedavi edilmesi bu anlamda hastanın tüm yaşamını etkileyebilir.Vitiligo kendiliğinden geçebilir mi? Vitiligolu hastaların ortalama yüzde 10-20’sinde sıklıkla güneş gören yerlerde ve daha çok genç hastalarda deri rengi değişik oranlarda kendiliğinden geri gelebilir.

Vitiligo hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

”Vitiligo olan bölgede pigment (deriye renk veren madde) olmadığı için deri güneşe karşı korumasızdır. Vitiligo hastaları, yaz aylarında güneşten korunmak zorundalar. Aksi halde güneş yanıkları meydana gelir. Bu durum kontrol edilmezse ileri aşamalarda deri kanserine yol açabilir.

Vitiligo ciddi bir hastalık mıdır?

Bulaşıcı bir hastalık değildir. Yalnızca cilt görünümünü etkileyen vitiligo, hastalarda herhangi bir fizyolojik soruna neden olmaz. Hastalığın ve deri yüzeyinde oluşan lekelerin boyutları hastadan hastaya farklılık gösterir. Tedavide ise derinin eski rengine kavuşmasına yardımcı yöntemlerden faydalanılır.

You might be interested:  Tme Nasil Tedavi Edilir?

Vitiligonun çaresi var mı?

Vitiligo (Ala Hastalığı) tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu tedavi; hastanın yaşına, Ala hastalığının bulunduğu bölgeye, hastalığın süresine bağlı değişebilir. Tedavinin hangi yöntem olursa olsun en az 3 ay devam etmesi gerekmektedir.

Vitiligo nasıl kapanır?

Vitiligo tedavisinde etkili sonuç veren yöntemlerden biri led terapidir. Açık tenli olanlar için, güneş koruyucu ve makyaj genellikle tavsiye edilenlerdir. Diğer tedavi seçenekleri, hafif lekeleri koyulaştırmak için steroid kremleri veya fototerapi içerebilir.

Vitiligo hastasının çocuğu olur mu?

Anne veya baba Vitiligo hastası ise durum değişmez. Her ikisini de gebeliğe hazırlamak gerekir. Bunun için ön testler yapılmalıdır. Risk faktörleri belirlenmelidir.

Vitiligo dan nasıl kurtulurum?

Duraksoy, ‘Vitiligonun tek etkin ve kalıcı tedavisi immunoterapi, yani bağışıklığı onarma tedavisidir. Bu tedavi aynı zamanda diğer risk faktörlerini de kişiye özel olarak ortadan kaldırmış olacaktır.

Vitiligo artmaması için ne yapmalı?

Bazı immün gıdaların ve beslenme bozukluklarının da Vitiligo hastalığının ortaya çıkmasında önemi olduğunu ifade eden Duraksoy, “Beslenme şekli tedavi sürecinde ve sonrasında kişinin tamamen yaşam şekli olmalıdır. Hasta asla sigara tüketmemelidir. Aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır, mümkün ise hiç tüketmemelidir.

Vitiligo sabit kalır mı?

Pigmentlerde ortaya çıkan ve ilerleyen kayıp; hastalık çıktıktan sonra durur. Sabit şekilde kalır. Ancak hastalık ilerlemesine rağmen eski renk oluşmaz.

Vitiligosu olanlar ne yememeli?

Vitiligo diyetinde kesinlikle süt ve süt ürünlerinden, kırmızı et, balık, lor peyniri, ayran, sodalı içeceklerden, çikolatadan, kahveden, yağlı besinlerden ve baharatlı gıdalardan uzak durmanız gerekir.

Vitiligo hastalığına sarımsak iyi gelir mi?

Vitiligo oluşumunda hiç bir yiyeceğin artırıcı bir etkisi yoktur. Bu konuda şu ana dek yapılan bir bilimsel araştırma sonucu yoktur. Vitiligo domates, sarımsak, soğan yemekle olmaz. Var olan vitiligo’da bu yiyecekleri kesmekle geçmez veya azalmaz.

You might be interested:  Tere Otunda Hangi Vitamin Var?

Vitiligo hangi yiyecekler iyi gelir?

Oğul otu, meyan kökü, anason, defne, üzerlik tohumu, karabaş otu vitiligoda faydalı bitkilerdir. Bitkilerin yanı sıra yine kişiye özel hazırlanmış bitki özleri damlası mutlaka kullanılmalıdır. Vitamin desteği olarak saf arı poleni günde 1-2 tatlı kaşığı yenmelidir. Bira mayası içeren malt içecekler de faydalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector