Yarık Damak Nasıl Tedavi Edilir?

Yarık genellikle ameliyatla tedavi edilir. Konuşma terapisi ve diş bakımı gibi diğer tedavilere de ihtiyaç duyulabilir.

Damak yarığı iyileşir mi?

Damak yarığı kendiliğinden geçer mi? Ne dudak yarığı ne de damak yarığı kendiliğinden geçmez veya kapanmaz. Sadece doğumdan sonra yaş ilerledikçe aylar içerisinde yarıkta daralma görülme olabilir.

Yarık damak ameliyatı ne kadar sürer?

Dudak – damak yarığı ameliyatları genel anestezi altında, hastane ortamında, özel cerrahi alet ve dikiş materyalleri kullanılarak, dudak damak yarıkları konusunda deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Ameliyatın süresi, yarığın büyüklüğü ve yapılacak ameliyatın kapsamına göre ortalama 1,5-3 saat sürer.

Yarık damak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Yani bebeğin ağırlığının 10 pound (yaklaşık 4-4,5 kg arası) üzerinde; yaşı e az 10 hafta ve kan demir düzeyi (hemoglobin) 10 gr/dl üzerinde ise cerrahi yapılmasında sakınca görülmemektedir. Yarık damak ameliyatları için uygun dönem ise bebeğin 9-12. Ayı arasıdır.

Yarık damak ameliyatını kim yapar?

Sonuç olarak yarık dudak ve damak toplumda sıklığı 1/1000 canlı doğum olacak şekilde görülen doğumsal bir sorundur. Bu eksikliği giderici ameliyatlar plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Yarık damak nasıl beslenir?

Damak yarığı olan bebeklerde yarık eğer küçük ise veya submuköz (gizli) yarık var ise emzirme, süt akışına biraz yardımcı olarak gerçekleştirilebilir. Emzirme gerçekleştirilemiyorsa yumuşak uçlu ve akışı kolay biberon veya sıvı akışına biberonu sıkarak yardımcı olabileceğimiz biberonların kullanılması uygundur.

You might be interested:  Ayak Serçe Parmağı Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Dudağı yarıklar diye kimlere denir?

Halk arasında “tavşan dudak” olarak bilinir. Toplumda her doğan 1000 bebekten 1’inde dudak damak yarıkları görülmektedir. Bebekte sadece dudak yarığı, sadece damak yarığı ya da hem dudak, hem de damakta yarık olabilir. Bu yarıklar tek taraflı olabileceği gibi, çift taraflı da olabilir.

Yarık damak ameliyatı nasıl yapılır?

Bu işlemde plastik cerrah, dudağın iki tarafına dikkatlice dikiş atar. Çoğu zaman, dudak yarığı, çocuğunuzun burnunu etkiliyorsa primer nazal onarım aynı anda yapılır. Bazen ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Yarık dudak ameliyatı kaç saat sürer?

Yarık dudak ameliyatı 1-2 saat sürer, hastanede kalma süresi 1 gündür. İyileşme ortalama 10 gün içerisinde olmaktadır.

Yumuşak damak ameliyatı ne kadar sürer?

İşlem süresi oldukça kısadır; 8-10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Uygulamayı takiben postoperatif dönemde 48 saat süresince hafif ağrı olabilir ve bu ağrı analjeziklerle kontrol altına alınabilir. Yumuşak damak ve özellikle küçük dil uygulamalarında ödem oluşabilir.

Damak ameliyatı neden yapılır?

Bu bölgede yapılan ameliyatlarda amaç küçük dil ve yumuşak damak arkasındaki hava yolunun boyutlarının artırılması ve yumuşak dokulardaki çökme ya da titreşim eğiliminin azaltılmasıdır.

Yarık dudak ameliyatı nasıl yapılır?

Yarık dudağın onarımı sırasında cerrah, yarığın iki tarafında burun deliğine kadar bir kesi yapacaktır. Cerrahınız dışarıdaki koyu pembe kısmı içeri doğru çevirecek, sonra kas ve deri tabakalarını sırayla kapatarak yarığı onaracaktır. Dudağın yay benzeri şekli ve kas fonksiyonu böylece sağlanmış olacaktır.

Doğuştan yarık dudak neden olur?

Çevresel faktörler yarık oluşumunda daha etkin rol oynarlar ve çoğu zaman spesifik bir neden bulunamaz. Deneysel olarak kortizon yüksek dozda gebe hayvanların yavrularında yarık dudak damak oluşumuna neden olabilir. Yine annenin hamileliğin ilk 3 ayında geçireceği bir kızamıkçık enfeksiyonu yarık oluşumuna neden olur.

You might be interested:  Topuk Dikeni Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Figen Özgür Kimdir?

Dr. Figen Özgür (Ana Bilim Dalı Başkanı) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1980’de bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini 1987′ de tamamladı. 1993’te doçent, 1999’da profesör oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector