Yetişkinlerde Alt Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkinlerde şiddetli alt çene geriliği durumunda; alt çenenin çene cerrahisi ile öne alınması hekim tarafından ilk tavsiye edilen tedavi yöntemidir. Ameliyat seçeneğinde hastaya bu operasyonun tüm avantaj ve belli oluşabilecek komplikasyonları hakkında bilgi verilir.

Alt çene geriliği nasil tedavi edilir?

Ortognatik cerrahi, yüz çene ve diş yapısındaki deformasyonun ortodontik tedavi ile yapılamadığı durumlarda tercih edilen cerrahi yöntemin adıdır. Bu ameliyatlar sonucunda simetrik bozukluklar düzeltilebilir. Alt çenedeki bozukluğun düzeltilebilmesi için kemik dokusu kesilerek çene yerine yerleştirilir.

Alt çene geriliği diş teliyle düzelir mi?

Diş Teli Çene Geriliğini Düzeltir Mi? Büyüme gelişiminin devam ettiği hastalar için üst çene geriliği, alt çene geriliği, üst çene ileriliği ve alt çene geriliği gibi çenesel sorunlar zamanında müdahale edilmesi halinde düzeltilebilir. Tedavi sürecinde sabit ya da hareketli mekanikler kullanılabilir.

Alt çene geriliği tedavi edilmezse ne olur?

‘TEDAVİ EDİLMEZSE AĞZINIZI AÇAMAYABİLİRSİNİZ’

Ağzımızı açıp kapatırken kulak önü bölgesinden ses gelmesi, çene yüz bölgesi veya kulakta ağrı, baş ağrısı, ağız açmada kısıtlılık veya zorluk şeklinde kendini gösterebilir.

Alt çene nasıl genişletilir?

Alt çene darlığı tedavisi ameliyatsız olarak yaklaşık 9 yaşına kadar hareketli aygıtlarla gerçekleştirilebilmektedir. 9 yaş sonrasında ise ancak büyüme gelişim tamamen durduktan sonra ameliyat ile genişleme sağlanabilmektedir. Üst çenede ise yine yaklaşık 9 yaşına kadar hareketli aygıtlarla üst çene genişletilebilir.

You might be interested:  B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Alt çene geriliği neye sebep olur?

Gelişen teknoloji sayesinde bu durumun önüne estetik müdahaleler sonucu geçilebilmektedir. Alt çene geriliği konuşma ve çiğneme bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle alt çene geriliği tedavisine çocuk yaşlarda başlanması en doğru seçenek olacaktır.

Sadece alt çeneye tel takılır mı?

Hastanın durumuna göre sadece üst veya sadece alt dişlere tel takılabilir.

Diş teli yüz şeklini değiştirir mi?

Tedavi sonucunda diş telleri dişlerinizi ve çenenizi olması gereken yeni yerine getirdiğinde doğal olarak dudaklarınız, yanaklarınız ve diğer yüz özelliklerinizi etkiler.

Tek bir diş için tel takılır mı?

Tek çeneye diş teli tedavisinde bu fiyatlar 2.500 ile 3.500 TL gibi taban fiyatlar ile tedavi edilmektedir, diş yapısı bozukluk oranı bu fiyatları belirleyen temel unsurlardan bir diğeridir. En doğru fiyat ve tedavi bilgisi için klinik muayenesi gerekmektedir.

Çene bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?

Doğuştan ya da ileri zamanlarda ortaya çıkan çene yapısı bozuklukları çocukluk ve ergenlik dönemlerinde kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Çene bozuklukları tedavi edilmezse çiğneme ve konuşmada zorlanmaya neden oluyor.

Çene çıkması tedavi edilmezse ne olur?

Çene eklemi rahatsızlığı çeneden gelen ses ile kendisini gösteriyor ancak tedavi edilmezse çenenin yerinden çıkmasına neden olabiliyor. Toplumda çenenin düşmesi olarak bilinen duruma müdahale edilmemesi hastayı ameliyata kadar götürebiliyor.

Alt çene geriliği nasıl ölçülür?

Fiziksel muayene, diş kalıbı alınarak alt ve üst dişlerin birbirine uyumunun ölçülmesi, sefalometrik analiz, profilometrik grafi, periapikal grafi, 3-D bilgisayarlı tomografi, çene eklemi grafileri ve ortopantomografi uygulanan görüntüleme yöntemleridir.

Alt çene nasıl öne alınır?

Ortognatik cerrahi operasyon, ortodontik tedavinin belli bir aşamasında, diş telleri çıkarılmadan genel anestezi altında plastik cerrah ya da ağız, diş ve çene cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Alt çenedeki bozukluğun giderilmesi için kemik dokusu kesilir ve çene olması gereken yere getirilerek sabitlenir.

You might be interested:  Rahim Tüpleri Nasıl Açılır Bitkisel Tedavi?

Alt çenenin geride olduğu nasıl anlaşılır?

Peki, çenenin geride mi değil mi olduğu nasıl anlaşılıyor? Op. Dr. Emre İlhan’a göre bu çok basit, “Yandan çekilmiş bir fotoğrafta alt dudağınızın en uç noktasından dik bir çizgi çizdiğinizde, çenenizin bu çizginin birkaç milim arkasında olması gerekir.

Çene geriliği neden olur?

Alt çenenin daha önde ya da olması gerektiği pozisyondan daha geride olması genetik, gelişimsel ya da bazı kazalar sonucu oluşan deformasyonlardan dolayı görülebilir. Gelişme çağındaki bir çocuğun çenesinde yaşanan kazalar çenenin yanlış gelişmesine yol açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector