Yumurtalık Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık (Over) Kistlerinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tedavi yumurtalık kistinin cinsine göre değişir. Basit kistler genelde takip edilir ve küçülmeleri için doğum kontrol hapları kullanılır. İltihabi kistlerde antibiyotik tedavisi uygulanır.
Kistin büyümesi ciddi problemlere neden olacağından, ameliyat en kesin çözüm olur. Eğer kist, büyük ise ve kötü huylu olma durumu söz konusu ise Laporatomi tedavisi uygulanır. Bunun yanında küçük olup iyi huylu olan kistlerde vardır. Bu kistler içinde laparaskopi tedavisi uygulanır.

Over kisti nasıl yok olur?

Kistler genellikle kendiliğinden yok olur, bir belirti göstermez. Gösterdiği durumda doktorunuz tarafından gerekli tetkikler istenir. Ardından doğum kontrol hapı ile tedavi edilebilir. Düzenli takip istenir.

Yumurtalık kisti olanlar ne yememeli?

Yumurtalık kisti olanlar ne yememeli

Tüm kırmızı etler ve işlem görmüş et ürünleri. Hidrojene edilmiş yağlar. Kafein-östrojen seviyelerini artırır. Katkı maddeleri ve işlenmiş gıdalar, hormonların işleyişinde etkin olan karaciğeri etkileyebilir.

Yumurtalıkta kist geçer mi?

Çoğu yumurtalık kisti iyi huyludur ve doğal olarak tedavi edilmeksizin kendiliğinden gider. Bu kistler, eğer varsa, semptomlara neden olur. Ancak çok nadir durumlarda, rutin bir muayene sırasında kanserli bir yumurtalık kisti kitlesi tespit edebilir.

Yumurtalık kisti olanlar nelere dikkat etmeli?

Kısacası kist diyip boş vermemek gerekir. Kistlerde en sık rastlanan şikayetler kasık ağrısı, cinsel ilişkide ağrı, karında dolgunluk ve basınç hissi ve adet düzensizlikleridir. Kistin sapı etrafında dönmesi ( torsiyon) ya da patlaması durumunda ise çok şiddetli karın ve kasık ağrısı ortaya çıkabilir.

You might be interested:  Narkolepsi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yumurtalık kisti adetle nasıl atılır?

Yumurtlama döneminde bu kistin içerisine kan dolar ve gebelik varsa eğer progesteron hormonu salgılamaya başlar. Gebelik söz konusu değilse adet kanaması ile kist dışarı atılır. Her ay vücudun bu şekilde yenilenmesini sağlayan kistlerin zararı yoktur; fakat adetle atılamayan kistler vücutta büyümeye başlar.

Over kisti patlarsa ne olur?

Kist patladığı takdirde acil müdahale etmek gerekebilir. Kistin patlaması sonucunda kanama, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma ya da şiddetli ağrı görülebilir. Karında ciddi bir enfeksiyon gelişebilir. Bu tarz belirtileri gördüğünüz takdirde hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yumurtalık Kistini ne tetikler?

En çok bilinen nedeni, hormonal düzensizliktir. Hormonlar ile ilgili foliküllerin çatlayamaması veya gelişmeye devam etmesinin beraberinde, daha önceden geçirilmiş yumurtalık enfeksiyonları ve daha fazla radyasyona maruz kalınması da, yumurtalık kistine sebep olan nedenlerin içerisinde bulunmaktadır.

Kisti hangi bitki yok eder?

Kist Eriten Şifalı Bitkiler Arasında Isırgan Otu Mucizesi

Isırgan otu birçok sağlık probleminin çözümünde etkili bir bitki olarak bilinir. Eğer kistler ile ilgili bir problem yaşıyorsanız da bu besin kullanılabilir.

Yumurtalıkta kist hamileliği engeller mi?

Genel olarak yumurtalık kisti kadınlar için olumsuz bir durum teşkil etmezler. Bu durum anne adayları için de geçerlidir. Kistler kronik haldeyken, anne adayında hali hazırda bir kist varken hamile kalmak olağandır. Fakat nadiren görülebilen çikolata kistleri, hamileliğe engel teşkil edebilecek özelliklere sahiptir.

Yumurtalık kist kaç cm tehlikelidir?

Genelde 4 cm’nin altındaki kistlerde hastanın durumu iyi ise, karın içerisinde kan yok ise takip yapılabilir. Vücut kanı çekecek ve kist kaybolacaktır. Hastanın hayati durumu kötüleşiyor ise, kist 6 cm’nin üstünde ise, hastanın şikâyetlerinde düzelme yerine kötüleşme oluyor ise laparoskopi ile tedavi planlanabilir.

You might be interested:  Şeker Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yumurtalık kisti kısırlık yapar mı?

Kistler, en fazla üreme çağında görülüyor. Kadınların doğurganlığını etkileyerek kısırlığa yol açabiliyor. Menopoz döneminde ise kistlerin kötü huylu olma ihtimali artıyor. Kistler, kadınların anne olmasını engelleyebiliyor.

Yumurtalık kisti olanlar ne yemeli?

Kırmızı et, karbonhidrat, kızartılmış besinler, çikolata, kafein, alkol, süt gibi inflamasyonu artırıcı besinlerden uzak durmalı, bol bol sebze, meyve ve balık yemeli.

Yumurtalık kistinin iyi huylu olduğu nasıl anlaşılır?

‘Basit kist’ ultrason görünümü tanımıdır. İyi huylu yumurtalık kistleri ameliyat edilmez. Yumurtalık basit kistlerinin çoğunluğu kendiliğinden kaybolur. Hızlı büyümeyen veya aynı boyutta kalan, kaybolmayan kistler ise sadece belli aralıklarla ultrason görünümleri ile takip edilir.

Hangi kistler tehlikelidir?

Eğer kişide nadiren rastlanan tümör dokulu kistler bulunuyorsa, büyüklüğüne bakılmaksızın hemen cerrahi müdahaleyle alınması gerekir çünkü kanser dokulu kistlerin tamamı tehlikelidir. İyi huylu kistler ise 8-10 cm uzunluğuna ulaşmamaları durumunda herhangi bir risk teşkil etmez ve basit şekilde tedavi edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector