Asmaya Hangi Ilaç Atılır?

Asmalara ne zaman ilaç atılır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Asmaya külleme ilacı ne zaman atılır?

“Birinci ilaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde mutlaka çotanak bağlama döneminde (nisan ayı ortasından itibaren) tavsiye edilen uygun bitki koruma ürünleriyle koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Uygulamada kalıntı riski göz önüne alınarak ilaçlı mücadele hasattan 1 ay öncesine kadar tamamlanmalıdır.

Üzüm bağına sulu kükürt ne zaman atılır?

Onun için Nisan sonunda bordo bulamacı atılmadan önce kükürt atılmalıdır. Egede birinci kükürtlemeyi yapmak şarttır. Bu ilk uygulamada dekara 3 kg dan çok kükürt uygulanması bağlar için zararlı olmaktadır. İkinci uygulama bağlarda çiçek salkımları teşekkül ettikten birkaç gün sonra yapılır.

Bağlara göztaşı ne zaman atılır?

Kış uygulaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır. Yaz uygulaması: Uygulama: sürgünler 2-3 cm olduğunda. Uygulama: sürgünler 8-10 cm olduğunda.

Asmaya ne iyi gelir?

Artan sıvılar astımda oluşan mukusun seyreltilmesini sağlarken, öksürüğün kesilmesini ve rahat nefes alınıp verilmesi sağlanır. Diğer Besinler: Astıma iyi gelen diğer besinler ise; maydanoz, portakal suyu, nane, yoğurt, ılık süt, rezene tohumu, balıktır.

You might be interested:  Ferritin Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Ilaçlama ne zaman yapılmalıdır?

İlaçlamayı Ne Zaman Yapmalıyız? Zirai mücadele genellikle hastalık ve zararlıların faaliyetlerini göstermeye başladığı ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları boyunca yapılır. İlaçlama, bitkinin türüne göre değişmekle beraber süreklilik arz eden bir mücadele türüdür.

Üzüm külleme neden olur?

Külleme hastalığına neden olan şey fungus adı verilen bir parazittir. Külleme hastalığı pek çok bitki türünde görülebilir. Dolayısıyla bu hastalık, bağ bitkileri için de önemli bir tehdit oluşturur.

Topas üzüm ilacı ne zaman kullanılır?

Kullanma Zamanı Bağda ilaçlamalara alışılageldiği üzere ilk yapraklar geliştiğinde veya sürgünler 20-30 cm uzunluğa ulaştığında, çiçeklenmeden evvel başlanır. Böylece hastalık baskısının yüksek seviyeye çıkışı önlenmiş olur. Mevsim boyunca 4-5 uygulama tavsiye edilir.

Üzüm salkımı neden kurur?

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, üzüm bağlarındaki uç kurumasının en belirgin sebebinin su dengesizliği olduğunu bildirdi. Akay Ünal, yaptığı açıklamada, suyun düşük ya da fazla miktarda verilmesinin üzüm bağlarında uç kurumasına neden olduğunu belirtti.

Sıvı kükürt ne zaman atılır?

Ekim öncesi ve ekim anında kullanılabilir. Bitkinin tüm gelişim dönemlerinde kullanılır. Bazı kök ve yaprak mantarlarına çok iyi gelir. Toprak ıslahında ve toprak PH düzeyini ayarlamada etkin üründür.

Üzüm bağına hangi gübre iyi gelir?

Tesis gübrelemesinde asmanın kök sistemini iyi geliştiren fosfor ve bunun yanında potasyumlu gübreler esas alınmaktadır. Toprak çok kumsal bünyeye sahip ise yıkanmadan dolayı yeterli düzeyde magnezyum bulunamayacağı için magnezyumlu gübrelerin de tesis gübresinde kullanılması gerekebilir.

Ağaçlara kükürt ne zaman atılır?

Kükürt, bitkilerin kök bölgesinden besin maddelerini daha rahat almasını sağlar. Toprak yapısını iyileştirerek fazla gübre kullanımını önler. Toprak pH’sını düşürmek amacıyla kullanılacak kükürt mutlaka toprağa karıştırılmalıdır. Kükürt uygulama işlemi sonbahar veya ilkbahar başlangıcında yapılmalıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Böbrek Ağrısına Ne Iyi Gelir Ilaç?

Hazır bordo bulamacı ne kadar atılır?

Bordo bulamacı, meyve ağaçlarına sonbaharda yaprakların dörtte üçü veya tamamı döküldüğünde %2’lik doz ile uygulanıyor. İlkbaharda uygulanacağında ise gözler uyanmadan 1 hafta kadar önce %1-1.5’luk doz yeterli görülüyor. Uyanmaya başlayan bağlarda, sürgün boyları bir karışa ulaştığında bordo bulamacı atılabiliyor.

Bordo bulamacı hayvanlara zarar verir mi?

Riskler. Bordo bulamacının balıklara, çiftlik hayvanlarına ve—toprakta olası bir bakır birikiminden dolayı—solucanlara zararlı olduğu tespit edilmiştir.

Agaçlara kış ilacı hangi aylarda atılır?

Kış ilaçlaması ağaçların durgun olduğu devrede, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında (elma, armut vb.) gözler uyanmadan 2 hafta önce, sert çekirdekli meyve ağaçlarında (şeftali, kiraz, kayısı vb.) gözler uyanmadan 4 hafta önce yapılmalıdır. şubat sonları mart başları mucadele için en uygun zamandır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector