Basur Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için hekim, krem, pomat ya da tablet şeklinde ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar makat bölgesindeki yanma, ağrı ya da şişliğin giderilmesini, makat kasların gevşemesini ve hemoroidin rahatlamasını sağlar. Basur ameliyatı olmaksızın yapılan bir diğer tedavi yöntemi de oturma banyosudur.

Basuru evde nasıl tedavi edebiliriz?

Bu bağlamda basur şikayeti olanların; düzenli yoğurt tüketmesi, akşam öğünlerine çorba ilave etmesi ve gazlı içeceklerden de olabildiğince uzak durması gerekmektedir. Keçiboynuzu, papatya çayı ve toz zerdeçal tüketiminin de basura karşı alınabilecek yöntemler olduğu kabul edilmektedir.

Dış hemoroid evde nasıl tedavi edilir?

 1. Yüksek lifli gıdalar tüketilmeli.
 2. Günde yeteri miktar su ihtiyacı karşılanmalı
 3. Fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yaşam sürülmeli.
 4. Uzun süre oturan kişiler için düzenli molalar verilmeli.
 5. Dışkılama ihtiyacı doğduğunda beklemeden tuvalete gidilmeli.
 6. Baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı

Hemoroid memesi nasıl yok edilir?

Dış basur memesi hastalığı genel olarak kendiliğinden geçer. Burada eğer kişi rahatsızlıktan şikayet etmiyorsa herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak dış basur memesi olan kişiler beslenme düzenine çok dikkat etmeli, kabızlık durumuna yakalanmamalı ve tuvalette uzun süre oturur pozisyonda durmamaya özen göstermelidir.

You might be interested:  Elektra Nasıl Bir Ilaç?

Basur patlarsa ne olur?

Hemoroid memesi patlarsa ağrı olur

1 ve 2. derece çok fazla şikayete neden olmasada 3. derece ve devamında ise hemoroid memeleri iyice belirginleşerek dışkılama esnasında makat dışına çıkmakta ve elle müdahale etmediğiniz sürece makat dışında kalabilmektedir. Bazen bu durum hemoroid memesinin patlamasına neden olur.

Basur memesi evde nasıl geçer?

Özellikle lifli yiyecekler ile zeytinyağlı yemeklerin tüketilmesi basurun geçmesi için oldukça önemlidir. Beslenme düzeninin dengeli olması gerekmektedir. Bunun yanında basurun erken dönemlerinde oturarak sıcak su banyosu yapılması basurun geçmesinde oldukça etkili olmaktadır.

Basur acisini ne dindirir?

Eşit miktarda gliserin ve Epsom tuzlarını karıştırın ve bir gazlı bez ile etkilenen bölgeye uygulayın. Acıyı hafifletmek için yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Gerekirse bu işlemi her 4-6 saatte bir tekrarlayın. Bu karışımı oturma banyosuna da ekleyebilirsiniz.

Dış basur memesi nasıl iner bitkisel?

Hemoroid (Basur) İyi Gelen Bitkiler

 1. Karahalile: Siyah renkli sert bir yapıya sahip olan bu bitki birçok hastalığın vermiş olduğu ağrı ve kanama gibi şikâyetlerin azaltılmasında genellikle kullanılabilmektedir.
 2. Güvercin Ağacı:
 3. Aloe Vera:
 4. Mango Çekirdeği:
 5. Kişniş Tohumları:
 6. İskoç Kara Ağacı:
 7. Kantaron Yağı:
 8. Muz:

Dış hemoroid kendi kendine geçer mi?

Dışkılama sırasında bu belirtilerle karşılaşan çoğu kişi ise dış hemoroid kendiliğinden geçer mi şeklinde araştırma yapmaktadır. Kanama ve ağrıların düşük seviyede olduğu vakalarda yaşam tarzında yapılan değişiklikler basurun kendiliğinden geçmesini sağlamaktadır.

Dış basur memesi kaç günde geçer?

Basur Memeleri Nasıl Geçer? Çoğu durumda basur memeleri herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan tek başlarına çözülür. Ama belirtiler 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Bununla birlikte bazı yöntemlerle birçok kişinin memeciklerle yaşadığı rahatsızlık ve kaşıntı önemli ölçüde azalabilir.

You might be interested:  Ginseng Vitamin Ne Işe Yarar?

Hemoroid memesi patlatılır mı ne olur?

Bu kısmı yazmaktaki asıl maksadım insanların hemoroid memesini patlatma vs gibi düşünceleri olması nedeni ile alakalıdır. Patlatmak istediğiniz önemli bir damar olup, sürekli kan geldiği için sakın patlatma, kesme gibi hataya düşmemelisiniz. Kanamayı durdurmanız çok zor olabilir.

Iç basur memesi kendiliğinden geçer mi?

Tuvaletten sonra makattan dışarı hemoroid memeleri (pakeleri) çıkar. Ele gelir. Tuvaletten çıkınca bu memeler kendiliğinden içeri girer ve kaybolur.

Basur memesine hangi krem iyi gelir?

Basura en iyi gelen kremler ise genellikle en fazla önerilen ilaçlardır. Proctolog ve Procto Glyvenol ismindeki iki ilaç aynı etken maddeye sahiptir. Kaşıntıyı ve şişliği indirebilen ilaçlar, basura en iyi gelen kremler arasında gösteriliyor.

Basur kanarsa ne olur?

Kanama bu hastalarda önemli bir şikayettir. Tedavi edilmezse can sıkıcı kanamalar sürer gider; çok miktarda kan kaybı olduğunda, kansızlık gelişebilir. Tedavi edilmemiş hemoroidlerde, boğulma (akut tromboze hemoroid) dediğimiz şiddetli ağrılı şişlik gelişebilir. Bu durum hemoroidin ilk şikayeti olarak da görülebilir.

Basur patlaması neden olur?

Özellikle anüs bölgesinde yaşanan sürtme, germe, tahriş gibi olaylara bağlı olarak şiddetli ıkınmanın da etkisiyle basur kanaması yaşanmaktadır. Hem iç hem de dış hemoroid de basur kanaması görülebilmektedir. Ama özellikle tromboze hemoroid patladığı zaman kanama yoğun görülür.

Hemoroid kanarsa ne yapılmalı?

Kanamalı Basur Tedavisi

 1. İRC. En etkili tedavi lazer de denilen İRC (infrared coagulator)dir, ışık taşıyan cam çubukla kızıl ötesi ışık kanayan memeye dokundurulur, kanamanın olduğu noktaya dokunulduğu anda kanama durur.
 2. Lastikle Boğma. RBL denilen yöntemdir, lazerle tedavi edilemeyecek kanamalarda kullanılır.
 3. THD.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector