Bebeklerde Dışa Basma Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Dışa Basma Tedavisi ABS Fizyoterapi, Footbalance ortopedik tabanlık sistemi ile iğne, ilaç ve ameliyat yöntemine başvurmadan basış bozukluğuna en uygun şekilde çözüm sunar.

Bebeklerin ayaklarını neden dışa basması?

Dışa Basma

Bu, anne karnında bebeğin kalçalarının dışa dönük kalması ile ilgilidir. Doğumdan itibaren kalçayı dışa çeviren kaslar daha kısadır ve gelişime bağlı olarak 18. ayda normale döner. Bu dışa basma durumu, çocukta her iki ayakta veya bir ayakta görülebilir.

Bebeklerde dışa basma nasıl anlaşılır?

Çoğu zaman, çocuğun büyümesiyle birlikte içe basma da ortadan kalkar. Dışa Basma: Çocuk, yürürken ayaklarını belirgin şekilde dışa doğru açı oluşturacak şekilde yere basıyorsa, bu durumda “dışa basma” probleminden söz edilebilir.

Dışa basma neden olur?

Büyük çocuklarda görülen dışa basma bacak alt kemiği ya da diz ile kalça arasındaki bacak kemiğinin, boynunun arkaya dönmesi sonucu olabilir. Bunlar nadir yaşanan gelişim bozuklukları olmakla birlikte kalça sağlığı açısından önemlidir ve cerrahi müdahale gerektirebilir.

Çocuklar ayaklarini neden yan basar?

Ayaklardaki içe basmanın çok büyük bir kısmında genetik geçiş söz konusudur ve altta yatan bir sebep yoktur. Diğer sebepler arasında; kalça ekleminin öne dönüklüğünün artmış olması, kaval kemiklerinin içe dönüklüğü, ayak tarak kemiklerinin içe dönüklüğü ve düz tabanlık gösterilebilir.

You might be interested:  Çilekte Hangi Vitamin Bulunur?

Paytak ayak nasıl düzeltilir?

Çarpık ayak avakalarının çoğu 6-8 haftalık nazik manüpülasyonlar ve alçılama ile bebeklik döneminde düzeltilir. Tedavi ayağın fonksiyonel anatomisinin ve manüpülasyon ve alçıyla sağlanan sürekli pozisyon değişikliğine kasların, bağların ve kemiklerin vereceği biyolojik tepkinin doğru kavranması temeline dayanır.

Bebekler neden çapraz basar?

2 yaşından küçük çocuklarda sebebi genellikle kaval kemiğinin içe dönük olmasıdır ve bu durum bebeğin rahim içindeki pozisyonundan ileri gelir. 2 yaşından büyük çocuklarda ise en sık sebep; uyluk kemiğinin içe dönüklüğüdür.

Bebeklerde yürüme bozukluğu nasıl Anlaşilir?

Bebekler ilk başlarda bir süre ayakta duracak ve ilerleyen zamanlarda tutunarak adımlar atmaya başlayacak ardından da kısa sürede yürümeye başlayacaktır. Çocuğunuzun ilk birkaç yıl içerisinde yürüyüşlerinde belirgin yürüyüş anormallikleri olabilir. Bu anormalliklerin en belirgin olanları içe ve dışa basmadır.

Bebeklerin yürüyüşü ne zaman düzelir?

Bebeklerin 9-12 aylıkken destekle ayağa kalkıp yürüme alıştırmaları yapması beklenir. Desteksiz yürüyerek ilk adımlarını atmaya ise 12-16 aylıkken başlarlar. Bu yaş aralığı 9 aydan 18 aya kadar genişletilebilir. 18 aylık olup halen yürümeyen bir bebek için yürümesinin geciktiği söylenebilir.

Yetişkinlerde içe basma neden olur?

İçe basma tabanlık kullanımı sağlıklı bir ayak yapısıyla birlikte konfor ve anatomik yapı için önemlidir. Ayağın iç kısmında yer alan uzun kavis kaybolur ve dış kısma doğru kayar. Yaylanma hareketini yapamayan ayak ise içe basma hareketi ile buna çözüm bulmaya çalışır. Böylece kişi yürürken devamlı içe basmaya başlar.

İçe basma dışa basma nedir?

Supinasyon (dışa basma) ve pronasyon (içe basma) ayakta sabit dururken, yürürken veya koşarken ayağınızın sorununa bağlı hareketidir. Her iki ayak yapısının nedeni genellikle kalıtsaldır. Bununla birlikte, ilerleyen dönemlerde yanlış ayakkabı seçimi gibi dış faktörler de durum içinde bir rol oynayabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Çok Ilaç Kullananlar Ne Yapmalı?

Yetişkinlerde içe basma düzelir mi?

Her 10 vakadan 9’u zamanla düzelir, bundan dolayı aile fark etmez ve doktora gelmez. 2-3 aydan sonra hala düzelmeyen ayaklarda aile fark ederek doktora gelir. Bu dönemde germe egzersizleri tavsiye edilir 6 ay sonra bu dönmenin aşırı olduğu ve ayağın sert olduğu durumlarda alçı, özel cihaz veya ayakkabı önerilebilir.

Içe basan çocuk nasıl ayakkabı giymeli?

Düz tabanlığın düzelmesi için bebek ve çocuklara giydirilen ortopedik ayakkabıların ve tabanlıkların hiç yararı yoktur. Yanlış ve gelişigüzel ayakkabı giydirmek sakıncalıdır. Çocuklar için yürüme döneminde ideal ayakkabı sert tabanlı, topuklu, içten destekli, sert kenarlı ayakkabılardır.

Ayak içe basma nasıl anlaşılır?

İçe basma terimi sıklıkla düz tabanlık ile anlamsal olarak karışabilmektedir. Çocuklarda yürüme esnasında içe basma olarak tanımlanan durumlarda çocuğun ayaklarının diz veya gövdeye göre içeri dönüş olarak basıyor olması gözlemlenir. Ayağın iç tarafına basarak yürümesi ise düz tabanlık olarak adlandırılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector