Bel Kayması Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Bel kayması nasıl tedavi edilir? Bel kaymalarının temel tedavisi konservatiftir (ameliyatsız tedavi). Ağrıyı ve kaymayı arttırıcı hareket kısıtlaması, kilo verme, ağrı kesici ilaçlar, korse kullanımı, fizik tedavi uygulamaları başlıca tedavi yöntemleridir.
Bel Kayması Tedavisi Fizik tedavinin yanı sıra bel kayması için korse takılması, ağrı kesici kullanılması ve evde istirahat ile hastanın durumu takip edilir. Sürekli dinlenme ve ani hareketlerden kaçınma da tedavi aşamasında destekleyici unsurlar arasında yer alır.

Bel kaymasına ne yapmak gerekir?

Bel kaymasının tedavisinde kayma hafif derecede ise istirahat, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı önerilebilir. Bel ağrısı ile birlikte sinir sıkışması da mevcut ise epidural veya foraminal enjeksiyonlar tedaviye eklenebilmektedir.

Bel kaymasında nasıl egzersiz yapılır?

Düz bir zeminde sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, baldırlarınızın altına 2 yastık koyun (yaklaşık 30 cm.) ve gevşeyin. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika gevşeyin.

Bel kayması ameliyatları ne kadar sürer?

Bel kayması ameliyatları genellikle 2-3 saat sürer, ameliyat sonrası hastalar 2-3 günlük hastane yatısı sonrasında taburcu olurlar. Bu ameliyatı olan hastaların 3-4 haftalık korse kullanması önerilir.

Belim tutuldu hareket edemiyorum ne yapmalıyım?

Bel Tutulması Tedavisi

Halen desteğe ihtiyacınız varsa özellikle belimiz için yapmamız gereken şey iki üç gün düzenli olarak dinlenmek, sıcak nemli kompres uygulamak yumuşak masaj yapmak iyi gelecektir. Tabi ki eğer özellikle kas iskelet sisteminden konuşuyorsak hareketi mutlaka reçetemize eklemeliyiz.

You might be interested:  FAQ: Pire Için Hangi Ilaç Kullanılır?

Bel kayması ameliyatı olan kaç günde iyileşir?

Hasta ameliyat günü ayağa kaldırılır. Narkozsuz yapıldıysa 2, genel anestezi kullanıldıysa 4 saat sonra hareketlendirilir. Normal hayata ertesi gün dönülebilir. İşe 3 ila 7 gün içerisinde başlanabilir.

Platinli bel ameliyatı kaç saat sürer?

2-4 saatlik ameliyatlardır. Omurgasına vida konan hastalar ertesi sabah kaldırılıp yürütülür. Maksimum 3 gece hastanede kalır. Toplam 1 hafta yatak istirahati vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector