Böbrek Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Son yıllarda böbrek kistleri nde uygulanan başlıca tedavi yöntem laparoskopik cerrahi dir. Karın bölgesinin ön ya da yan kısmından açılan 3 delik sayesinde kamera ve cerrahi enstrümanlar ile uygulama alanına ulaşılmakta ve kist içeriği boşaltılıp kist duvarı vücuttan dışarı alınmaktadır.

Böbrek kistlerinin tedavisi nelerdir?

Böbrek kistleri olsun diğer kist türleri olsun mutlaka uzman bir doktorun müdahale etmesi gerekmektedir. Böbrek kistleri basit kistler değil ise müdahale edilmesi gerekebilir. Yapılacak olan bu müdahale cerrahi işlemlerden ve farklı tedavi yöntemlerinden oluşabilir.

Böbrek kisti ile ilgili bazı belirtiler bulunmaktadır.?

Böbrek kisti olan kişilerde ve basit böbrek kisti olan kişiler böbrek enfeksiyonu, böbrek iltihaplanması, kusma, mide bulantısı, ağrı gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Poliskistik böbrek kisti olan hastalarda kistin oluşmasının sebepleri;

Böbrek kistlerinin ağrıları nelerdir?

Böbrek kistleri yan kısımlarda ve karın bölgesinde az ya da şiddetli şekilde ağrılara sebep olabilir. Kist büyümedikçe belirti ve ağrı oluşturmaz. Kist büyümeye başladıkça ağrılar oluşmaya başlar ve belirtiler meydana gelir.

Böbrek kist çeşitleri nelerdir?

Böbrek kistleri böbreklerin alt, üst ya da iç kısımlarında oluşur. Böbrek kist çeşitleri 10 cm kadar büyüklüğe ulaşabilir. Vermiş olduğu sıkıntılardan kaynaklı olarak böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremez ve idrar kesesi ile alakalı sıkıntılarda oluşur.

Böbreğimde kist var ne yapmalıyım?

Böbrek kistlerinin çoğu küçük, iyi huylu ve önemsizdir. 5 cm.’den küçük kistlerin tedavisi gerekmez. Yılda bir kez ultrasonla takip edilmeleri yeterlidir. Böbrekler kanalcıklardan oluşmuş organlar olduğu için kistler yaygın olarak görülür. 50 yaşın üzerindeki insanların yarısından fazlasında böbrek kisti bulunmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Hangi Ilaç Alkolle Alınırsa Öldürür?

Böbrek kisti nasıl düşer?

Böbrek kistinin boyutu büyükse, vücutta başka şikayetlere sebep oluyorsa vakit kaybetmeden cerrahi yöntemle alınması gerekir. Günümüzde böbrek kisti ameliyatları kapalı yöntem olarak da bilinen laparoskopik cerrahi yöntemiyle yapılmaktadır.

Böbrek kisti ilaçla geçer mi?

Geç belirti veren böbrek kistleri için hastamızın genel sağlık durumunun uygun olması halinde ilk olarak ilaç tedavisi gündeme gelmelidir. Böbrek kisti ilaçları çok sık kullanmadığımız bir tedavi şekli olsa da uygun hastalarımızda standart tedavidir.

Kortikal yerleşimli kist ne demek?

Böbrekler iç ve dış kısım (medulla ve korteks) denen 2 kısımdan oluşur. Basit böbrek kistleri genellikle böbreğin dış kısmında, yani korteks kısmında oluşur. Sağ veya sol böbrek korteksinde genellikle tek taraflı olarak görülebilir. Sağda ise “sağ kortikal kist”, solda ise “sol kortikal kist” denir.

Böbrek kisti patlarsa ne olur?

Böbrek kistinin patlaması, idrarın böbrek dışına akması, kanama, yüksek tansiyon gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Böbrek kisti zamanla böbreklere zarar verebilir.

Böbrek kisti kanser midir?

Böbrek kisti iyi huylu bir kitle olup kanserden tamamen farklıdır. Çoğu zaman raslantısal olarak ortaya çıkan böbrek kistleri insan yaşamını hiçbir zaman tehdit etmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector