Boyun Fıtığı Tedavi Olmazsa Ne Olur?

Boyun fıtığı zamanında tedavi edilmezse klinik tablo her iki kol ve her iki bacakta felç oluşumuna kadar gidebilir. Tüm vücudu kapsayan duyu kaybı, idrar ve büyük abdestini kaçırma veya yapamama gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Boyun fıtığı nasıl yok olur?

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız iyileşir. Hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta diğer tedavilere cevap vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır.

Boyun fıtığı için ameliyat şart mı?

Boyun fıtığı için ameliyat şart mı? Boyun fıtığı sorunu için ameliyat şart değildir. Boyun fıtıklarının sadece %2-3 kısmında ameliyat gereklidir. Bunlar; kol, el ya da parmaklarda fonksiyon veya kuvvet kaybı, aşırı sırt, boyun veya kol ağrısı, idrar kaçırma, tuvaletini kaçırma gibi durumlardır.

Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi?

Çoğu insan 6 hafta içinde iyileşir ve normal aktiviteye döner. Semptomlar devam ederse, ameliyat önerilebilir.

Boyun fıtığının zararları nelerdir?

Belirtiler

 • Boyun ağrısı: Başın arka kısmından şakaklara doğru yayılabilir. Şiddetli, geçmeyen kola yayılan ağrı şeklinde görülür.
 • Sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • El becerilerinde azalma.
 • Kol ve parmaklarda uyuşmalar ve karıncalanma.
 • Duyu kaybı
 • Elektriklenme.
 • Kol ve el kaslarında güç kaybı
 • Reflekslerde zayıflama.
 • You might be interested:  FAQ: Digoksin Hangi Grup Ilaç?

  Boyun fıtığı olan insan ne yapmalı?

  Boyun fıtığı tedavisi eğer hastalık hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yapılır. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa hasta ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir.

  Boyun fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

  Boyun fıtığı patlamış da olsa patlamamış da olsa büyük bir kısmı (%95) ameliyatsız iyileşir. Ameliyat gerekliliğini belirleyen sinir dokularının etkilenme derecesidir.

  Hangi durumda boyun fıtığı ameliyatı yapılır?

  Boyun Fıtığında Ameliyat Gerektiren Durumlar

  Başlıca iki durumda boyun fıtıklarında ameliyat seçeneği öne çıkmaktadır. Omurilik ezilmeye bağlı olarak hasarlanma belirtisi gösteriyorsa (servikal miyelopati) ve sinir kökü sıkışmasına bağlı kolda ağrı, uyuşma ve güçsüzlük belirtileri (radikülopati) varsa.

  Boyun fıtığı ne zaman ameliyat edilmeli?

  İlaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, spora rağmen şikâyetler geçmiyorsa hasta o zaman ameliyat edilmeli. En az üç ay beklenmeli. Ameliyat, tüm tedavi yöntemlerine rağmen ilerleyen nörolojik bir bulgu olduğunda şart.

  Boyun fıtığı ameliyatı kolay mı?

  Mikro cerrahi ile boyun fıtığı ameliyatı; klasik ameliyat yöntemine oranla oldukça avantajlıdır. Enfeksiyon ve kanama riski azdır ve iyileşme süreci kısadır. Aynı zamanda hastanın ağrı kontrolü ilaçlar ve egzersiz programları ile sağlanabilmektedir.

  Boyun fıtığı yok olur mu?

  Boyun fıtığı, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç veya fizik tedavi yöntemlerinden yararlanır. Boyun fıtıklı hastaların ancak onda biri cerrahi tedaviye aday olur. Bu durumda da; boynun önünden mikroskop ile yapılan başarılı bir ameliyattan sonra kısa sürede normal yaşamlarına dönebilirler.

  Fıtık kendi kendine geçer mi?

  Bel fıtığının çoğunlukla kendisi iyileşir yani kendi kendine iyileşir. Vücudun bunu kendiliğinden yok edecek (rezorbe) ve orada ki ödemi çözecek hücreleri, enzim ve hormonları vardır.

  You might be interested:  Fizik Tedavi Dr Hangi Hastalıklara Bakar?

  Fıtığı kendiliğinden geçer mi?

  Fıtık bazı durumlarda dışarıya aktığı kanaldan, geriye doğru akarak (benzetmedir) kendiliğinden ortadan kalkar. Temel olarak fıtıktan kaynaklandığına inandığımız az sayıdaki bel ağrısı vakasını 8-10 hafta izleyip konservatif tedavisini yapmamız gerekir.

  Boyun fıtığı patlarsa ne olur?

  Önemli: Boyun fıtığı ilerlediğinde ve disk yapısı bozulup boyun fıtığı patladığında omuriliğe baskı fazla olabilir. Bu durumda olan hastalarda dengesizlik şikayeti yaşanması mümkündür. Değerli hastalarım gördüğünüz gibi boyun fıtığı patlaması yalnızca boyun bölgesinde şikayetlere neden olmaz.

  Boyun fıtığı sinire baskı yaparsa ne olur?

  Boyun fıtığında ağrı çok şiddetlidir ve aniden başlar. Genellikle boyun ağrısı belirgin değildir. Daha sıklıkla sırt ile göğüste hissedilen ağrı ve kasılmayla başlar. Sinire ve sinir köküne baskı artarsa, uyuşukluk ve elde güç kaybı görülebilir.

  Boyun fıtığı olanlar ne yapmamalı?

  Sandalyede dik oturun kollarınızı kolçaklara dayayın. Okuma sırasında molalar verin. Stresli ders çalışma boyun kaslarınızın spazmını artırabilir. Özellikle fizik tedavi sonrası hemen eski alışkanlıklarınıza dönerseniz ağrılarınız tekrarlayabilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector