Boyun Fıtığını Hangi Doktor Tedavi Eder?

Hiçbir şekilde geçmeyen boyun ağrıları için Fizik Tedavi bölümüne veya Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne gidilmelidir. Bu durum ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde yapılan işlemlerden sonra boyun fıtığı tespit edilir ise uzman doktor Fizik Tedavi bölümüne sevk edebilir.

Hangi yöntemlerle boyun fıtığı tedavisi yapılır?

Boyun fıtığı günümüzde tıbbi teknolojinin de ilerlemesine paralel olarak %90 oranında ameliyat gerekmeden de tedavi edilebiliyor. Tedavi için gerekli olan yöntemler aşağıda sıralanmıştır: Eğer boyun fıtığı daha ilk evrelerde ise ve sinirler çok hasar görmediyse tedavi kolayca ağrı kesicilerle yapılabilir.

Peki, boyun fıtığının nedeni nelerdir?

Kemik hastalıkları, yaşlanmaya bağlı eklem hastalıkları, kireç, romatizma ve iltihaplı artrit hastalıklar boyun fıtığına yol açabilir. Yine risk grubu içerisinde, trafik kazası geçirenler, araç sürerken hızlı gidip aniden fren yapanlar, çarpışmaya maruz kalanlar, dövüş sporları yapanlar, risk altındadır.

Hangi testlerle boyun fıtığı teşhis edilebilir?

Teşhis edilmesi son derece kolay olan boyun fıtığı için doktor bazı testler uygular. Bunlar arasında fiziksel tetkik geleneksel teşhis yollarından biridir. Bunun dışında MR- tomografi ve ek olarak EMG istenir. Böylece nokta olarak fıtık bölgesi tespit edilebilir, sinirlerin zarar boyutu anlaşılabilir.

You might be interested:  FAQ: D Vitamini Eksikliği Için Hangi Ilaç?

Boyun fıtığını hangi doktor ameliyat eder?

Onun için boyun fıtığı, boyunda dar kanal veya boyun tümörü düşünülen hastaların mutlaka nöroşirürji (beyin, omurilik, sinir cerrahisi) uzmanına gitmeleri gerekir.

Boyun fıtığı evde nasıl tedavi edilir?

Boyun fıtığına neden olan çalışma koşullardan uzak durmayı tavsiye etmektedirler. Bu yüzden akupunktur’a bir tedavi yöntemi olarak bakmaktadırlar. Boyun fıtığına iyi gelen diğer bir yöntemde; düzenli bir şekilde boyun kısmına, kol, el ve sırta çeşitli yağlarla masaj uygulanması gerekmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

Boyun fıtığı patlamış da olsa patlamamış da olsa büyük bir kısmı (%95) ameliyatsız iyileşir. Ameliyat gerekliliğini belirleyen sinir dokularının etkilenme derecesidir.

Omuz ve boyun ağrısı için hangi doktora gidilir?

Boyun ve omuz tutulması yaşayan kişilerin hastanelerin ortopedi bölümüne ya da fizik tedavi polikliniklerine başvurmaları gerekmektedir.

Boyun fıtığından ameliyat olan var mı?

Boyun fıtıklarının sadece %2-3 kısmında ameliyat gereklidir. Bunlar; kol, el ya da parmaklarda fonksiyon veya kuvvet kaybı, aşırı sırt, boyun veya kol ağrısı, idrar kaçırma, tuvaletini kaçırma gibi durumlardır. Bunlar dışındaki durumlarda ilaç, istirahat ve fizik tedavi ile boyun fıtığı tedavi edilebilmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatının riskleri nelerdir?

Ağrı dışında, ileri derece fıtıklarda, sıkışan sinirin fonksiyonuna bağlı olarak kolların ve parmakların belli bölgelerinde uyuşukluk, karıncalanma, güç kaybı ortaya çıkabilir.

 • Boyun ağrısı: Başın arka kısmından şakaklara doğru yayılabilir.
 • Sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • El becerilerinde azalma.
 • Evde boyun fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

  Buz veya ısı terapisi. Bir seferde 15 veya 20 dakika boyunca buz uygulamak iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar bir seferde 15 veya 20 dakika ısı uygulayarak rahatlama sağlayabilirler.

  You might be interested:  Boğaza Yerleşen Mikroplar Nasıl Tedavi Edilir?

  Boyun fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

  Boyun fıtığı ağrısı için alanında uzman bir doktora görünmek ve melatonin takviyesi istemek faydalı olabilir. Melatonin, ağrıların oluşmasından ötürü ortaya çıkan uykusuzluğun önüne geçecektir. Bununla beraber magnezyum da almak, ağrıların önlenmesine yardımcı olacaktır.

  Boyun ağrısına ne iyi gelir evde çözüm?

  Boyun ağrısına ne iyi gelir?

 • Zencefil. Anti-flamatuar özelliği bulunan zencefil boyundaki dolaşım ve kan akışını artırarak iltihabı ve ağrıyı durdurur.
 • Elma sirkesi. Anti-flamatuar ve antioksidan olan elma sirkesi boyun ağrısına da çok iyi geliyor.
 • Acı biber.
 • Lavanta yağı
 • Boyun fıtığı ameliyatsız nasıl düzelir?

  Dr. Üzeyir Ender; “Bel ve boyun fıtığı tedavisinde ameliyat kesinlikle şart değil. Hastanın durumuna göre fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, boyunluk ve korse gibi destekler ile enjeksiyonlar ve elle tedavi gibi çeşitli yöntemlerle bel ve boyun fıtığı tedavi edilebilir.

  Boyun fıtığı ne kadar sürede iyileşir?

  Çoğu insan 6 hafta içinde iyileşir ve normal aktiviteye döner. Semptomlar devam ederse, ameliyat önerilebilir.

  Boyun fıtığı ameliyatsız nasıl iyileşir?

  Radyofrekans İle Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

  Halk arasında boyun fıtığı yakma işlemi tedavisi olarak bilinen radyofrekans ile boyun fıtığı tedavisi yöntemi, yan etkisi minimum olan bir yöntemdir. Genel anestezi gerektirmediği için ameliyat gibi bir durum söz konusu değildir.

  Geçmeyen omuz ağrısı neden olur?

  Omuz sinirlerinde oluşan iltihaplanma, dolaşım bozuklukları, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, boyun fıtıkları, iç organlarda bulunan sistemik hastalıklar, torasik çıkış sendromu, tümör varlığı, diyabet, tüberküloz ve fibromiyaljiye bağlı olarak gelişen bazı sağlık problemleri de omuz bölgesinde ağrı hissedilmesine

  Omuz ve sırt ağrıları için hangi doktora gidilir?

  Bunun için hastanelerin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (fizik tedavi) bölümüne/doktoruna başvurmanız gerekir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector