Boyun Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

 • Boyun kireçlenmesine karşı egzersizler çeşitli olabilir. Vücut sabit pozisyonda bağdaş kurarak oturalım. Elin içini alına koyalım ve karşılıklı basınç oluşturalım. 10 saniye yapalım. Ara verip 3 tekrar yapalım.
 • Elimizi başın arkasına koyup yine karşılıklı basınç uygulayalım. 10 tekrardan 3 kere uygulayalım. Aynı hareketi yanlara doğru da uygulayalım. Başın yanına elimizi koyalım ve karşı basınç oluşturalım. 10 saniye yapalım.
 • Ara verip 3 tekrar yapalım. Nefes alalım, nefes verirken başımızı öne doğru eğelim. Boyun öne 45-60 derece eğilebilir. Çok eğmeden boynu indirip 5 saniye bekletelim. 8 tekrar yapalım.
 • Boyun egzersizleri ile hareketleri mümkün olduğunca normale getirmeye çalışılır. Hareket derecesi giderek artırmaya çalışmak gerekir. Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar bu aşamada yararlıdır. Gerekli görülürse fizik tedavi uygulanır.

  Boyun kireçlenmesi ne iyi gelir?

  Okaliptüs yaprağından ve bitkisinden elde edilen okaliptüs yağı, kireçlenme nedeniyle oluşan şişliğe iyi gelir. Boynunuzu ılık su ile yıkadıktan sonra okaliptüs yağını masaj yoluyla bölgeye uygulayabilirsiniz. Boyundaki şişlik inene kadar bu yöntemi düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

  Boyun kireçlenmesi egzersizi nasıl yapılır?

  Ellerinizi alnınıza yerleştirin.Başınızı öne doğru iterken aynı zamanda ellerinizle başınıza engel olun. 5 e kadar sayın ve gevşeyin. Ellerinizi başınızın arka kısmına (ensenize değil ) yerleştirin.Başınızı arkaya doğru iterken aynı anda ellerinizle başınıza engel olun. 5 e kadar sayın ve gevşeyin.

  You might be interested:  Soru: Umca Ilaç Ne Işe Yarar?

  Boyun kireçlenmesi nelere sebep olur?

  Genelde duruş bozukluğuyla ilişkili olan boyun kireçlenmesi mesleki durumlar ya da alışkanlıklar nedeniyle de oluşabilir. Boyun eklemlerine aşırı ve dengesiz yüklenmek de boyun kireçlenmesine sebep olur.

  Boyun kireçlenmesinde hangi ilaçlar kullanılır?

  Ağrı kesiciler, kireçlenmenin oluşturduğu iltihaplı yıpranma bulgularını ortadan kaldıran anti-enflamatuvar(anti-romatizmal)ilaçlar en sık tercih edilen ilaçlardır. Adale gevşeticiler, vitamin ve mineral destekleri, kıkırdak onarımını uyararak kireçlenme önleyici ilaçlar yine tavsiye edilen diğer ilaçlardır.

  Boyun ağrısına ne iyi gelir evde çözüm?

  Boyun ağrısına ne iyi gelir?

 • Zencefil. Anti-flamatuar özelliği bulunan zencefil boyundaki dolaşım ve kan akışını artırarak iltihabı ve ağrıyı durdurur.
 • Elma sirkesi. Anti-flamatuar ve antioksidan olan elma sirkesi boyun ağrısına da çok iyi geliyor.
 • Acı biber.
 • Lavanta yağı
 • Boyunda kireçlenme olduğu nasıl anlaşılır?

  Kireçlenme boyunda kendini gösterdiğinde;baş ağrısı ve boyun ağrısı, kola yayılan ağrı, boyunda tutukluk, kolda güçsüzlük – hissizlik – yanma – batma, ellerde zayıflık – beceri azalması – uyuşma – karıncalanma, kulak çınlaması, baş dönmesi ve bulanık görme gibi belirtilere neden olabilir.

  Boyun kireçlenmesine hangi egzersizler iyi gelir?

  Başınızı sağa doğru itmeye çalışırken, sağ elinizle engel olun. 5’e kadar sayıp gevşeyin. Aynı egzersizi sol elinizle sola doğru tekrarlayın. Yavaşça başınızı öne eğerek, çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın. 5’e kadar sayın ve başınızı nötral (orta) pozisyona getirip dinlenin. Sonra başınızı arkaya bükün.

  Boyun kireçlenmesi egzersizle geçer mi?

  Ayakta yapılan neredeyse bütün egzersizler boyun fıtığına iyi gelmektedir. Boyun fıtığının tedavisinde büyük pay oynayan egzersizler, boynun rahatlamasını sağlamaktadır. Boyun fıtığı tanısı koyduktan sonra boyun fıtığına iyi gelen egzersizlerin yapılması önemlidir.

  Boyun kireçlenmesine evde ne yapılabilir?

  Boynunuzu ılık su ile yıkadıktan sonra okaliptüs yağını masaj yoluyla bölgeye uygulayabilirsiniz. Şişlik şikayeti geçene kadar bu yöntemi düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Boyun ağrısı kireçlenme nedeniyle oluşabilen ciddi bir rahatsızlıktır, bunun için de okaliptüs yağının rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

  You might be interested:  Saç Kıran Nasıl Tedavi Edilir?

  Boyun kireçlenmesi beyne zarar verir mi?

  Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırırız. Boyun düzleşmesi sonucunda, boynumuzun arkasında beyine doğru yükselen damarlar da gerilir, beyne yeterince kan gitmeyince, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, alınganlıkta artış, gün boyu yorgunluk, sabah yorgun kalkma gibi belirtiler oluşur.

  Kireçlenme ilerlerse ne olur?

  İleri yaştaki hastalarda görülen kireçlenmenin ağrıları ise kalıcı olabilir veya daha çok şiddetlenebilir. Eklemlerde görülen şekil bozuklukları, şişlikler ve kemik çıkıntıları olabilir. Hastalığın ileri evlerinde hareket etmek zorlaşır ve işlev kayıpları yaşanabilir.

  Boyun kireçlenmesi dengesizlik yapar mı?

  Bunlardan birincisi boyundaki pozisyon hissi bozulursa kişi dengesini sağlamakta zorlanabilir. İkinci neden ise kas spazmı veya boyun kireçlenmesi (servikal spondiloz) gibi bir nedenle boyun damarları sıkışırsa beynin dengeyi sağlayan kısımları etkilenebilir ve baş dönmesi hissi oluşabilir.

  Kireçlenme için hangi ağrı kesici kullanılır?

  Osteoartritte öncelikle kullanılan ilaç parasetamol grubu ağrı kesicilerdir. Bunlar hepimizin bildiği vermidon, minoset, parol gibi ilaçlar olup günde 2–3 kez alınabilir.

  Kireçlenmeye hangi jel iyi gelir?

  Fosfolipitler, eklem kayganlığı ve fonksiyonu için önemlidir. Akıllı jelin içerdiği çok küçük parçalı yağ molekülleri uygulama bölgesinden cildin altına geçerek eklem bölgesine ulaşır.

  Kireçlenmeye hangi hareketler iyi gelir?

  Hasta bacağınız düz, diğer bacağınız bükük olacak şekilde oturun. Uyluk kasınızı kasarak dizin arkasını yere doğru bastırın. 5 saniye bu pozisyonu koruyun, sonra gevşeyin. Her 2 bacağı düz uzatarak oturun ve dizlerin arasına yastık koyun.Dizlerinizi bükmeden yastığı sıkıştırın. 5 saniye tutun ve gevşeyin.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector