Bulimia Nervoza Nasıl Tedavi Edilir?

Bulimia Nervoza tedavi seçenekleri sadece psikoterapi değil, aynı zamanda beslenme danışmanlığı, aile terapisi ve ilaç kullanımı kombinasyonundan oluşur. Blumia Nervoza tedavisi ilk önce psikoterapi ile başlar. Amaç, hastanın yiyeceklere karşı sağlıklı ve rasyonel tutumlarını yeniden inşa etmesine yardımcı olmaktır.

Bulimia hastalığından nasıl kurtulunur?

Bulimia, kolay tedavi edilebilen bir ruhsal hastalıktır. Mağdurların yaklaşık üçte biri psikoterapi ile tekrar tamamen normal bir yeme davranışına kavuşuyor. Mağdurların diğer bir kısmında ise en azından semptomlarda bir iyileşme elde edilebiliyor.

Bulimia nervoza öldürür mü?

Anoreksiya Nervoza ve Bulimia Nervoza denilen ‘Eating disorders’ yani yemek bozukluklarının sonu ölüme kadar gidebiliyor. Üstelik bu hastalıklara yakalanma yaşı 11’e kadar indi.

Bulimia olan birine nasıl davranmalı?

Yemek ve kilo hakkında konuşmayın!

Anoreksiya veya bulimia nervoza olan birine ‘Seni iyi gördüm, yüzüne renk gelmiş’ ya da ‘Kilo aldığından beri sağlıklı görünüyorsun’demek ‘Şişmansın’ olarak algılanır. Eğer sevdiğiniz kişi iyileşmek için yollar arıyorsa, onun moralini bozup ümidini kaybetmesine izin vermemeye çalışın.

Bulimia tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmemesi durumunda bu sorunlar tekrar eder ve kısır bir döngü içinde bulimia nervoza hastası birey hayati risk taşıyacak seviyeye gelir. Kalp ritim bozukluklarından karaciğer bozukluklarına kadar birçok ölümcül risk barındıran durum ile hasta psikolojik olarak tahribata uğrar.

You might be interested:  Kara Lahana Hangi Vitamin Var?

Yiyip kusmak hastalığı nedir?

Bulimia, kişinin düzenli olarak yemek yemeye karşı kontrolünü yitirdiğini hissettiği çok fazla miktarda yiyecek yediği düzenli bir yeme bozukluğudur. Kişi daha sonra kilo alımını önlemek için kusma ya da laksatifler (temizleme) gibi farklı yollar kullanır. Bulimia olan birçok kişi aynı zamanda da anoreksiye sahiptir.

Bulimia Nervoza nasıl yendim?

Bulimia nervozanın tedavisi

Son 20 yıldır ilaç tedavisinin yanında bilişsel davranışçı psikoterapi ile etkili bir tedavi uygulanmaktadır. İyileşmede yalnızca profesyonel müdahale yeterli değildir, aile ve arkadaşların da iyileşme sürecinde önemli rolü vardır.

Bulimia ilerlerse ne olur?

Bulimia tedavi edilmezse ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Örneğin; belli bir süre sonrasında birey yemek yemek ve beslenmekten tümüyle uzaklaşabilmekte, aşırı derecede kilo kayıpları ortaya çıkabilmekte ve bununla beraber pek çok sağlık sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

Anoreksiya öldürür mü?

En tehlikeli psikolojik sağlık sorunları arasında yer alan ‘manken hastalığı’ yani anoreksiya nervoza rahatsızlığı ölümle sonuçlanabiliyor.

Anoreksiya olan birine nasıl davranılmalı?

* Son soru: Anoreksik birine nasıl davranmalı? Baskı yapmamalı, zorla yemek yedirmemeli ve vücuduyla ilgili iyi ya da kötü eleştiride bulunmamalıyız. Çünkü anoreksik kişi tedavi görmek istemez, iyileşirse kontrolünü kaybedeceğini ve şişmanlayacağını düşünür.

Yeme bozukluğu olan birine nasıl destek olunur?

Yeme bozukluklarının tedavisinde branşlar arası bir yaklaşımın benimsenmesi, yani çoğunlukla psikiyatr servisi ile birlikte klinik psikolog ve diyetisyen desteğinin alınması gerekir. Tedavi genellikle sağlıklı bir beslenme şeklinin oturtulması süreci ve düzenli terapilerle devam eder.

Yeme bozukluğu olan kişiye nasıl davranmalı?

Yeme bozukluğu olanlara yardım edenlerin yapabilecekleri:

 • Kilolu olma ve kilo almaktan nefret ettiğini fark edin, gerçekçi olmayan bu düşünceler onu korkutuyor.
 • Yemek yemesi veya egzersiz yapmayı bırakması için baskı uygulamayın.
 • Kızıp cezalandırmayın, sabırsız davranmayın.
 • You might be interested:  Baldır Ağrısı Hangi Vitamin Eksikliği?

  Bulimia hastalığı nasıl başlar?

  Ergenlik öncesi ya da 40 yaş sonrasında başlangıç nadirdir. Sıklıkla tıkınırcasına yeme kilo vermek amaçlı diyet sırasında ya da sonrasında başlar. Çok sayıda stresli hayat olayı yaşanması bulimia nervozayı tetikleyebilir. Sıklıkla bozuk yeme davranışı en az birkaç yıl sürebilmektedir.

  Yeme bozukluğu ilerlerse ne olur?

  Yeme bozukluğu, sağlıksız yeme alışkanlıklarının gelişmesine neden olan bir dizi psikolojik durum olarak tanımlanabilir. Yiyecek, vücut ağırlığı veya vücut şekline olan bir takıntıyla başlayabilir. Ağır vakalarda çok ciddi sağlık problemleri görülür ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

  Bulimia hastalığı neden olur?

  Bulimia Nervosa’nın tek bir nedeni yoktur. Vücut görünümü, aile etkileri, genetik, geçmiş travmatik deneyimler ve nörokimyasal ve gelişimsel faktörler ile ilgili sosyal tutumlar, bulimia nervozanın gelişmesine katkıda bulunabilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector