Ceviz Ağacına Hangi Ilaç Atılır?

Ceviz iç kurdu ilaçlaması ne zaman yapılır?

Bu kelebek çıkışını takip ederek ilk iç kurdu ilaçlama zamanı belirlenir. Ceviz iç kurduna karşı Elma iç kurdu için kullanılan ilaçlar da uygundur. İkinci iç kurdu ilaçlaması 40 gün sonra tekrar edilecek. Eğer bahçeniz 600 rakımın altında sıcak bir bölgedeyse 2. ilaçlamadan 35 gün sonra 3. ilaçlama yapılmalıdır.

Cevize hangi ilac atilir?

Hastalık yeni başlamış ise,hasta kökleri kesilip hasta kısımlar kazındıktan sonra bu yerlere %5’lik Bordo bulamacı veya %2’lik Göztaşı ilaçlarından biri fırça ile sürülür, ilaç kuruduktan sonra üzeri aşı macunu veya 750 gram Ardıç katranı+250 gram Göztaşı karışımı ile kapatılmalıdır.

Ceviz bordo bulamacı ne zaman atılır?

Ceviz ‘de Bordo Bulamacı Ne Zaman Kullanılır; Sonbahar’da ceviz ağaçlarının %75’i yapraklarını döktükten sonra %2 lik olarak hazırlanmış bordo bulamacı ağaçlara püskürtülmek suretiyle uygulanır.

Ceviz iç kurdu için hangi ilaç kullanılır?

Ceviz iç kurdu (cydla pomonella) Mücadele için Azimphas methyl 230g/L,EC 200 ml /100 lt suya,Canbaryl (%50 WP) 200 ml 100 lt.suya veya Phosulone (%30 EC ) 200 ml/100 lt suya karıştırılarak uygulanır. Kimyasal mücadelenin haziran ayı içerisinde ceviz meyveleri can eriği büyüklüğüne gelince yapılması gerekir.

You might be interested:  Soru: Dolorex Ilaç Ne Işe Yarar?

Iç kurdu ilacı ne zaman atılır?

Mücadelede hedef her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden öldürmektir. büyüklüğüne ulaştığında (Tahminen Mayıs ayının sonu-Haziran ayının ilk haftası).

Cevizlere mantar ilacı ne zaman atılır?

Bu nede ile bahçe bakımları önemlidir. İlkbahar’da ilaçlama Mart ayında bordo bulamacı, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında m-45 mantar ilacı içine iç kurdu ilacı katılmalıdır.

Cevizlere ne gübresi atılır?

Asidik topraklarda ise amonyum nitratlı gübreler kullanılmalıdır. Yine topraktaki miktar saptanarak yetişkin verimli aşılı ceviz fidanlarında (CHANDLER CEVİZ FİDANI gibi) dekara 12-20 kg saf azot olacak şekilde gübreleme yapılabilir.

Ceviz ağacına hangi gübre verilir?

Amonyum nitrat, Amonyum sülfat, Kalsiyum nitrat, üre, Amonyum fosfat, potasyum klorür, potasyum sülfat, diamonyum fosfat gibi gübreler su ile karıştırılarak verilebilir.

Ceviz sulama ne zaman kesilir?

Özelikle sonbahar ilk donlarının etkili olduğu bölgeler de vejatasyon süreci(fidanın dikilip meyve verdiği zamana kadar geçen dönem)sürgün gelişimi devam edeceğinden su verilmesi ağustos sonu itibari ile mutlaka kesilmelidir.eğer su kesilmezse,gövde de aşırı su birikeceğinden dona maruz kalır.buda sürgünlerin ucunda

Bordo bulamacı hangi ayda vurulur?

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Cevize hangi bordo bulamacı?

· Yeni dikilmiş ceviz fidanlarının 40 cm den tepe budaması yapılır. · Önceden dikilmiş ceviz fidanlarına % 2 lik bordo bulamacı uygulanır.

Ceviz içi neden siyah olur?

Hızlı meyve gelişiminin gözlendiği dönemlerde hasat zamanı aşırı sıcaklıklar iç cevizde ekonomik kayıplara neden olan iç kararmalara ve büzüşmelere neden olmaktadır. Güneşe direk maruz kalan meyveler, özellikle uç dallarda meyve veren çeşitlerde, güneş yanıklığı zararlanması sonucu iç cevizde kararma gözlenir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ilaç Mümessili Ne Kadar Maaş Alır 2016?

Ceviz ici Kurtlanması nasıl önlenir?

Kabuğu çıkarılmış iç cevizi hava geçirmez saklama kaplarında, buzdolabında 6 ay süreyle saklayabiliriz. Derin dondurucuda ise en fazla 1 sene. Buzdolabı dışında kuru, karanlık ve serin bir ortamda kabuklu cevizlerimizi muhafaza edebiliriz.

Ceviz kurdu nedir?

Ceviz kurdu, ismiyle müsemma, ceviz yiyerek beslenen bir canlıdır. Ceviz kabuğuna sığabileceği büyüklükte bir delik açar ve içeriye girer. Çaresiz kalan ceviz kurduna düşen artık içi yenmiş ceviz kabuğunda öylece beklemek olur.

Dursban 4 neye iyi gelir?

İthal (Imp.) Yesil kurt (Heliothisspp.) Ekin kambur böcegi (Zabrusspp.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *