Eczacı Diploması Kiralama Ne Kadar?

Eczacı diploması kiralamak yasak mı?

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan diploma kiralamanın eczacılık mesleği için yasal olmadığını vurguladı. Bir eczacının, eczanenin hem sahibi hem de mesul müdürü olmak zorunda olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bir eczacının diplomasıyla böyle bir işe girişmek yasal değil.

Eczacı diploması kiralanır mı?

Eczacılar ve pratisyen hekimler diplomalarını güzellik ve spor salonlarına, veterinerler ise gıda sektörüne kiralayabiliyor. En çok rastlanılan kiralık diploma türü, inşaat mühendisliği, doktor ve eczacı diplomaları. Piyasada kiralık doktor diplomaları aylık 6-7 bin liradan başlıyor, 20 bin liraya kadar çıkıyor.

Diplomayı kiraya vermek yasal mı?

Yasal olmamasına rağmen internette çok sayıda diploma kiralama ilanları yer alıyor. Nerdeyse bir sektör haline gelen bu uygulama ile iş yeri sahipleri çalıştırmak zorunda olduğu uzmanlara yüksek maaş ve sigorta primi ödemeden maliyetini düşürüyor.

Devlet memuru Diplomasını kiraya verebilir mi?

CEVAP: Devlet memurunun kazanç anlamında neleri yapıp neleri yapamayacağı 657 sayılı Kanunun 28. maddesinde düzenlenmiştir. Bu nedenle bir memurun, diplomasını kiraya vermesi mevcut madde bağlamında söz konusu olamaz.

Bir eczane açılması için gerekli koşullar ve prosedürler nelerdir?

ECZACI ODASINDAN İSTENİLEN BELGELER

  • 1.ODA ÜYE KAYDI.
  • KROKİ ONAYI.
  • MUVAZAA DEĞERLENDİRME RAPORU.
  • ECZANE AÇMAK İSTEDİĞİNE DAİR DİLEKÇE.
  • BÖLGE TEMSİLCİ RAPORU.
  • İKAMETGÂH.
  • MÜLK KENDİSİNE AİT İSE TAPU FOTOKOPİSİ
  • KİRA İSE KİRA KONTRATI, İSKÂN RAPORU VE TAPU FOTOKOPİSİ
You might be interested:  FAQ: Pire Için Hangi Ilaç Kullanılır?

Eczane açmak için ne yapmak gerekir?

ECZANE AÇILIŞLARINDA ECZACI ODASI TARAFINDAN İSTENİLEN BELGELER

  1. Eczane Açmak için dilekçe,
  2. Eczanenin krokisi (Eczanenin yanındaki dükkanlar ve yol belli olacak)
  3. Kira Kontratı Fotokopisi.
  4. Tapu Fotokopisi.
  5. Elektrik ve Su Abone makbuzlarının Fotokopisi.
  6. Taahhütname (Eczanenin kendisine ait olduğuna dair belge)

Hangi diplomalar kiraya verilir?

Eczacılar ve pratisyen hekimler diplomalarını güzellik ve spor salonlarına, veterinerler ise gıda sektörüne kiralayabiliyor. En çok rastlanılan kiralık diploma türü, inşaat mühendisliği, güzellik uzmanlığı, doktor ve eczacı diplomaları.

Eczacılar ne kadar para kazanır?

Eczacıların aldığı en düşük maaş 2500 – 2600 TL’dir. Ortalama maaş 3000 – 3200 TL iken, en yüksek eczacı maaşı ise 3800 – 4000 TL arasında değişmektedir. Baş eczacıların ortalama maaşları ise 5000 – 5500 TL’dir.

Her eczacı eczane açabilir mi?

Eczacılık fakültesi mezunları artık istedikleri yerde eczane açamayacak. 1 yıl yardımcı eczacı olarak çalıştıktan sonra, mezuniyet ve tecrübe puanlarına göre belirlenen yerlerde eczane açabilecekler. Türkiye’de eczane açmak artık eskisi kadar kolay değil.

Diplomayı kiraya vermek ne demek?

Diploma kiralama, her ne kadar yasal olmasa da son dönemlerde internet ilanlarına kadar düştü. Artık iyiden iyiye sektör haline gelen bu uygulamada bazı eczacılar diplomalarını eczane açmak isteyen üçüncü şahıslara 3-5 bin TL karşılığı kiralıyor.

Optisyen diploma kiralama yasal mi?

Optisyen, eczacı, inşaat mühendisi, pratisyen hekim ve gıda mühendisleri, diploma kiralıyor. 500 ile 5 bin TL arasında değişen ücretlerle diplomalarını kiralayanlar, durum ortaya çıkarsa meslekten men ediliyor. Diploma kiralama, her ne kadar yasal olmasa da son dönemlerde internet ilanlarına kadar düştü.

Diploma kiraya vermek caiz mi?

Milli Gazete’nin haberine göre; sonuç bildirgesinde, “ diploma kiralama, taşıyıcı anne kiralama, araştırma ve tez yazımı için şahıs kiralama, haram işlerin yapılması ve insan kaçakçılığı için yapılan kiralamalar caiz değil” denildi.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ishali Ne Geçirir Ilaç?

Devlet memuru aracını kiraya verebilir mi?

Devlet memurunun aracını kiraya vermesi, Türk Ticaret Kanunu’na göre, (tacir) veya (esnaf) sayılmayı gerektirecek bir ticari faaliyet sayılmıyor. Bu yüzden aracını bir şirkete kiraya verebiliyor.

Memur tarla kiralayabilir mi?

Soru: Memurlar kendi arazisinde çifçilik yapabilmektedir, fakat memur bir bahçe tarla kiralayıp (meyve bahçesi) çifçilik yapabilir mi? Dolayısıyla memurlar bakımından genel olarak 28. maddede sayılanlar dışında yasaklanan kazanç getirici faaliyet bulunmamaktadır.

Memur TIR alabilir mi?

Devlet memurunun tek başına ticari araç sahibi olması sorun teşkil etmez. Cevap: 657 sayılı Kanunda memurlar için getirilen yasaklardan biri ticaret yapma ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *