FAQ: Asmalara Hangi Ilaç Atılır?

Asmalara ne zaman ilaç atılır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Üzüme göztaşı ne zaman atılır?

Kış uygulaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır. Yaz uygulaması: Uygulama: sürgünler 2-3 cm olduğunda. Uygulama: sürgünler 8-10 cm olduğunda.

Üzüm neden Kurtlanır?

Bağ Salkım Güvesi (Harab, kurtlanma, çürüme): Bağlarda çiçek, koruk ve olgun tanelerde zarar yapar. Üzümün zarar görmesi sonucu akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek salkımların çürümesine sebep olur. Bu hastalık ve zararlı ile mücadeleyi zamanında yapmak gerekir.

Bağa hangi ilaçlar atılır?

– Sürgün bağlama, dikim, sürüm, gübreleme yapılır. – Uyanmaya başlayan bağlarda sürgünler bir karış olunca bordo bulamacı atılır. Hemen arkasından, kükürt atılmalı;yağışlı havalarda kükürt atımı tekrarlanmalıdır. İlaçlamalar 15-20 gün ara ile yenilenir.

Asmaya ne iyi gelir?

Artan sıvılar astımda oluşan mukusun seyreltilmesini sağlarken, öksürüğün kesilmesini ve rahat nefes alınıp verilmesi sağlanır. Diğer Besinler: Astıma iyi gelen diğer besinler ise; maydanoz, portakal suyu, nane, yoğurt, ılık süt, rezene tohumu, balıktır.

You might be interested:  Sık sorulan: Odaya Ilaç Verdim Gözüm Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Ilaçlama ne zaman yapılmalıdır?

İlaçlamayı Ne Zaman Yapmalıyız? Zirai mücadele genellikle hastalık ve zararlıların faaliyetlerini göstermeye başladığı ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları boyunca yapılır. İlaçlama, bitkinin türüne göre değişmekle beraber süreklilik arz eden bir mücadele türüdür.

Asmaya külleme ilaci ne zaman atılır?

“Birinci ilaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde mutlaka çotanak bağlama döneminde (nisan ayı ortasından itibaren) tavsiye edilen uygun bitki koruma ürünleriyle koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Uygulamada kalıntı riski göz önüne alınarak ilaçlı mücadele hasattan 1 ay öncesine kadar tamamlanmalıdır.

Bordo bulamacı ne zamana kadar atılır?

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Bağlarda bordo bulamacı ne zaman uygulanır?

Bordo bulamacı, meyve ağaçlarına sonbaharda yaprakların dörtte üçü veya tamamı döküldüğünde %2’lik doz ile uygulanıyor. İlkbaharda uygulanacağında ise gözler uyanmadan 1 hafta kadar önce %1-1.5’luk doz yeterli görülüyor. Uyanmaya başlayan bağlarda, sürgün boyları bir karışa ulaştığında bordo bulamacı atılabiliyor.

Üzüm fidanı suyu sever mi?

Asma ne kadar su ister? FAO’ya göre, asmanın büyüme mevsimi boyunca toplam 500-1200 mm arasında suya ihtiyacı vardır. Genel olarak, şaraplık çeşitlerin sofralık çeşitlerden daha az suya ihtiyacı vardır.

Üzüm asması kaç günde bir sulanır?

Üzüm Ağacı Kaç Günde Bir Sulanır? Üzüm fidanlarının sulama aralığı dikim yapılan bölgenin iklim yapısına bağlı olarak değişmektedir. Dikim yapılan yerin iklim koşuluna bağlı olarak fidanın dip kuruluğuna göre ortalama 15 günde bir sulanması üzüm fidanları için yeterlidir.

Üzüm salkımı neden kurur?

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, üzüm bağlarındaki uç kurumasının en belirgin sebebinin su dengesizliği olduğunu bildirdi. Akay Ünal, yaptığı açıklamada, suyun düşük ya da fazla miktarda verilmesinin üzüm bağlarında uç kurumasına neden olduğunu belirtti.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektra Ilaç Ne Işe Yarar?

Bağa hangi gübre atılır?

Gübrenin uygulama zamanı bağlar arasında değişmektedir. Örneğin, sulanmayan bağlarda, bazı üreticiler kış aylarında tüm gübreleme uygulamalarında yavaş salınımlı gübre kullnarak uygulama yapmayı tercih eder. Sulanan üzüm bağlarında ise, temel gübreleme olarak % 75 P ve Mg ile birlikte % 50 N ve K uygulanır.

Topas üzüm ilacı ne zaman kullanılır?

Kullanma Zamanı Bağda ilaçlamalara alışılageldiği üzere ilk yapraklar geliştiğinde veya sürgünler 20-30 cm uzunluğa ulaştığında, çiçeklenmeden evvel başlanır. Böylece hastalık baskısının yüksek seviyeye çıkışı önlenmiş olur. Mevsim boyunca 4-5 uygulama tavsiye edilir.

Salkım güvesine hangi ilaç kullanılır?

Biyolojik Mücadele: Salkım güvesi larvalarına karşı Bacillus thuringiensis Prep.ları önerilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *