FAQ: Hasta Civcive Ne Ilaç Verilir?

Hasta civcive ne yapmalıyım?

Civcivler hastalandığında, civcivlere çok temas etmemek gerekiyor. Civcivlere uygun olan yemler tercih edilerek, civcivlerin iyileşmesi sağlanabilir. Özellikle vitamin içeren yemler alınarak, civcivlerin daha kısa sürede iyileşmesi mümkündür. Civcivlere el ile temas etmekten mutlaka kaçınılmalıdır.

Civcivlere vitamin olarak ne verilir?

Vitamin B2 B2 vitamini de civcivlerin büyümesinde önemlidir.

Yemek yemeyen civcive ne yapılır?

Eğer civciviniz hiç yem yemiyorsa salatalıkları küçük dilimleyerek verebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış yumurtanın sarısını da civciv yemi olarak kullanabilirsiniz. Böylece civciv sağlıklı koşullar ortamında büyüyecektir.

Civciv ne yer ne içer?

Civciv yemi bulamadığınız zamanlar da civcivinize bulgur verebilirsiniz ancak ince bulgur olmasına dikkat ediniz. Bulgur dışında yeşillik yemeyi de çok severler. Yeşil yapraklı sebzeleri yıkayarak civcivinize verebilirsiniz. Ayrıca ufalanmış buğday, ekmek kırıntıları, marul, lor peyniri ve pirinç yiyebilirler.

Civcivler neden su içmez?

Civcivler bir gün boyunca yemsiz yaşayabilirler ancak susuz birkaç saat bile yaşayamazlar. Çünkü civcivler su içerek vücut ısılarını dengede tutarlar.

Civcive aspirin nasıl verilir?

Sabah akşam sizin kullanmadığınız antibiyotiklerden yarım yarım yutturun. (ağzını açın ve gırtlağına doğru sokun ağzını kapatın o yutar) Antibiyotik şurup şeklinde ise enjektörle ağzına akıtın. * Yine suyuna bir kaç aspirin koyun. * Hastalandığında sabah akşam yarım aspirini yutturun.

You might be interested:  Süt Peynir Yoğurt Hangi Vitamin?

Vitaform Civcivlerde nasıl kullanılır?

Vitaform Kanatlılarda Kullanımı İçme suyu her seferinde değiştirilerek, günde 2 kez uygulanır. Ürün suya karıştırıldıktan sonra 5-6 saat içeisinde tamamen tüketilmelidir. Veteriner hekim kontrolünde tedaviye 3-5 gün devam edilir.

Tavuklara Sirke ne kadar verilir?

Kümesinizdeki 1000 adet Yarka / Tavuk için verilen ölçüdür: 15 günde bir; 200 litre suya 1 litre elma sirkesi karıştırılarak içirmelisiniz. Dezenfeksiyon amaçlıdır. Tavuklardaki İç-dış parazitleri döker.

Civciv hastalıkları nelerdir?

Bu hastalıkları dört grupta inceleyebiliriz:

  • Bakteriyel hastalıklar: a)Kanatlı tifosu. b)Kronik Solunum Sistemi Hastalığı – CRD. c)Inf. Synovitis – Ms. d)Kolibasillozis.
  • Viral hastalıklar: a)Newcastle – ND. b)Marek- MD. c)Gumboro – IBD. d)Enfeksiyöz Bronşitis – IB.
  • Mantar hastalıkları:
  • Paraziter hastalıklar:

Civciv ne kadar yaşar?

Üretim çiftliklerinde, biyolojik gelişim kusurları nedeniyle ‘pert’ diye tabir edilen bölüme ayrılan, ömürleri ise en iyi koşullarda bile 10 gün yaşayabilen renkli civcivler, hemen hemen her kentte cadde ve sokaklarda tanesi 1,5 TL’den ‘eğlencelik’ olarak satılıyor.

Civciv yemi nedir?

Etlik piliç yemi ise 21. günden kesime kadar olan süreçte piliçlesin beslenmesinde kullanılan yemler oluyor. Civciv ve piliç yemleri kalsiyum, fosfor, ham protein, ham selüloz, sodyum, ham kül, metabolik enerji, sistin ve kuru madde içeriyor.

Civcivlerin ayakları neden tutulur?

En büyük sebebi yumurta çıkışında gecikmeye ve zorlamaya bağlı olarak oluşabilir. Yine yumurta çıkımindan hemen sonra civcivlerin kaygan bir zeminde tutulması altlik olarak gazete kagidi kullanılması ayrıca civcivlerin sıkışık ve dar bir alanda tutulması sonucu birbirlerini ezebilir ve sakatlayabilirler.

Civcive ne kadar yem verilir?

Ortalama değer olarak tavuğun günlük yem tüketimi 130 gram alınabilir. Bu değer, basit tünek ızgaralı kümeslerde 140 gram, bataryalı kafeslerde 120 gram kadar olmaktadır. 56 günlük civciv döneminde civciv başına toplam 2 kg yem, 115 gün piliç döneminde de piliç başına toplam 7 kg yem öngörülmektedir.

You might be interested:  Dilde Yara Hangi Vitamin Eksikliği?

Yeni çıkan civcive ne yedirilir?

Civcivler belirli bir büyüklüğü ulaştıktan sonra civciv yemi, buğday ile karıştırılarak verilebilir. Elbette civcivlerin gelişimine yeterli ölçüde katkı sağlanması adına kıvırcık, marul vb. vitamin sağlayan yeşillikler de temin edilebilir.

Civcivlerde cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Civciv cinsiyetini öğrenmek sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Genellikle tüylerinin rengine bakılarak cinsiyeti tespit edilebilir. Erkek olan civcivlerin üzerinde genellikle beyaz lekeler gözlemlenir. Dişi civcivlerde ise, kahverengi lekeler görülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector