Ganglion Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Ganglion tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Öncelikle kistin içindeki sıvı iğneyle veya ameliyatla çıkarılır. Kist içindeki jölemsi maddenin çıkarılmasından sonra iltihap sökücü madde enjekte edilir.
Tedavi genellikle cerrahi uygulanmasını gerektirmez. Ağrı mevcut ise eklemi hareketsiz tutacak atel adı verilen cihazlar ve ilaç kullanılabilir. Kitlenin bir enjektör yardımı ile boşaltılması (aspirasyon) denenebilecek diğer bir tedavi yöntemidir.

Ganglion kisti kendi kendiliğinden geçer mi?

Ganglion kistlerinin yaklaşık %50’si genellikle kendi kendine bir zaman sonra geçer. Geçmeyen ve ağrı yapan ganglion kistleri tedavi gerektirebilir.

Ganglion kisti nasıl yok edilir?

Ganglion Kisti Tedavisi

İstirahat ateli, kinezyotape le bantlama kişiyi, kist üzerine masaj kistte gerilemeye neden olabilir. Cerrahi gerektirmeyen durumlarda bölgeye Ozon enjeksiyonu, kortizon enjeksiyonu kistin küçülmesini ve cerrahi gerekliliği azaltır.

Ganglion kisti ne kadar sürede geçer?

Ganglion kistlerinin doğal seyri nasıldır? Her şeyden önce ganglion kistleri kötü huylu tümör değildir ve kötü huylu olma potansiyeli yoktur. ilk 3-6 ya içinde önemli oranda hiçbir tedavi yapılmasa bile kendiliğinden iyileşir ve kaybolur. Çoğunlukla ağrısızdır.

Ganglion kisti ilerlerse ne olur?

Ganglion Kisti Belirtileri

Aniden oluşabilir küçülür, yok olur ya da tekrar görülebilir. Ganglion kistleri geçici ağrılara neden olabilir ancak nadirdir. Ağrı oluşursa kronikleşir ve hareketlerle daha da artar. Tendona bağlı kısımlarda olursa parmaklarda zayıflık ortaya çıkabilir.

You might be interested:  Geçirgen Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ganglion kiste ne iyi gelir?

Ganglion kisti olan yere düzenli ılık kompres yaparak bu kistle ilgili rahatsızlıkları azaltabilirsiniz. Ilık kompres bölgedeki kan dolaşımını artırır sıvı drenajı teşvik eder. Aynı zamanda ağrı ve şişliği azaltır. Fakat şunu bilmeli ki, ılık kompres kistin daha fazla büyümesini engelleyemez.

Bilekte olan kist nasıl geçer?

El Bilek Kistlerinin Tedavisi

Hastanın tercihine bağlı olarak cerrahi yöntemler ile alınabilen el bilek kistlerinin bazı kişilerde ise kist içerisindeki sıvının boşaltılması işlemi gerçekleştirilmektedir. Ancak problemin tekrarlama ihtimali çok yüksek olması nedeni ile cerrahi yöntemler ile alınması önerilmektedir.

Ganglion kisti riskli midir?

aniden el bileğinizin üzerinde bir şişlik fark etmeniz çok hoş olmayan bir sürpriz olabilir. ancak telaşlanmayın bunların bir çoğu zararsız ganglion kistleridir ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacaklardır.

Bilekteki kist için hangi doktora gidilir?

Bu konularda ortopedi hekimine başvurmanız ve gerektiği takdirde ilgili branşlara yönlendirilmeniz doğru olacaktır.

Ganglion kisti ne zaman ameliyat edilir?

Ganglion kisti, eklemde kitle etkisi ile ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açıyorsa çıkartılmalıdır.

Ayakta ganglion kisti nasıl geçer?

Ganglion kistiniz sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuz kisti bir iğne ile boşaltmaya çalışmanızı önerebilir. Kistin cerrahi olarak çıkarılması da bir seçenektir. Ancak semptomlarınız yoksa, tedavi gerekmez. Birçok durumda, kistler kendi kendine gider.

Kist kaç cm tehlikelidir?

İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ancak 8-10 cm’yi geçen ya da daha küçük olduğu halde 3-4 aylık takiple de sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ameliyat ile alınması gerekir.

Hangi kistler tehlikelidir?

Eğer kişide nadiren rastlanan tümör dokulu kistler bulunuyorsa, büyüklüğüne bakılmaksızın hemen cerrahi müdahaleyle alınması gerekir çünkü kanser dokulu kistlerin tamamı tehlikelidir. İyi huylu kistler ise 8-10 cm uzunluğuna ulaşmamaları durumunda herhangi bir risk teşkil etmez ve basit şekilde tedavi edilir.

You might be interested:  Tiroid Bezi Çok Çalışıyor Nasıl Tedavi Edilir?

Ganglion kisti büyür mü?

Ganglion kistleri genellikle tendon kılıfından veya eklemlerin yanından çıkar. Spesifik bir nedeni yoktur. Özellikle ilk görüldüğünde ve elin sürekli ve ağır işlerde kullanıldığı durumlarda ağrılı olabilir. Büyüklüğü zamanla değişebilir ve tamamen kaybolabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector