Hipofiz Nasıl Tedavi Edilir?

Öte yandan, hipofiz bezinin azaltılmış fonksiyonu, eksik hormonların desteği ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir: ACTH hormon eksikliği Tablet formunda hidrokortizon (kortizol) takviyesi ile tedavi edilir. Doz günde yaklaşık 10-30 mg olup, günlük 2 ila 3 doz olarak verilir.

Peki, hipofiz tümörü baş ağrısı yapar mı?

İlerleyen dönemlerde baş ağrısı da belirgin bir etkendir ve çoğu kişi hipofiz tümörü baş ağrısı yaparmı sorusunun cevabı konusunda çelişkilidir. Çünkü herkeste baş ağrısı yapmayabilir.

Hipofiz bezi, bir tümördür.?

Beyindeki herhangi bir sinirin sıkışması ya da tümör benzeri oluşumların üremesi, bu fonksiyonların dengesini bozar. Hipofiz bezi de, hormonların çalışmasıyla ilgili olan bir bölümdür. Bu bölümde yer alan hipofiz adenomu ise, iyi huylu bir tümördür ve çok sık görülmektedir.

Peki, hipofiz bezi tümörünün belirtisi nelerdir?

Eğer yukardaki sorunları yaşayan ve hipofiz bezi tümörünün belirtileri nelerdir bilen bir hasta varsa, teşhisi çok daha erken koyulur. Hastaların şikayetlerinin tedavisinde kullanılan yöntemler, tümörün varlığında değişiklik gösterir. Bu nedenle iyi bir muayene sonucunda hastanın şikayeti ve olağan durumla ilgili teşhis aşaması yapılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector