K Vitamin Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

K vitamini eksikliği, tıpkı diş eti kanaması, burun kanaması, ufak kesiklerden çok kan akması gibi etkiler gösterebilirken daha ileri boyutlarda bir yoksunluk söz konusu olduğunda bu durum idrarda ve dışkına kan görülmesi, iç organlarda, özellikle de sindirim sisteminde kanamaların oluşması gibi ciddi etkilere de neden olabilir.
K vitamini pıhtılaşma faktörlerinin sentezinde görev alan, kemik gelişimi ve kalp sağlığı ile ilgili önemli etkileri olan yağda çözünen bir vitamindir. K vitamini eksikliği vücutta önemli kanamalara, osteoporoza, kalp hastalıklarında artışa neden olabilir.

K vitamini eksikliğini nasıl anlarız?

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE VÜCUDUMUZDAKİ BELİRTİLERİ

Ciltte kolay morarma, siyah renkli ve kanlı dışkılama, tırnak altlarında kanamaya bağlı kırmızı beneklerin oluşması, bebeklerde göbek kordonu bölgesinde kanama ve sünnetin geç iyileşmesi ve sürekli kanama, morarma ve kemiklerde güçsüzlük görülebilir.

Çocuklarda K vitamini eksikliği neden olur?

Kistik fibrozis

Yenidoğan bebeklerde K vitamini eksikliğinde rol oynayan nedenler: Anne sütünün K vitamini bakımından yeterli olmaması K vitamininin anne plasentasından bebeğe doğru bir şekilde geçmemesi. Yenidoğan bebeklerde yaşamın ilk döneminde vücut tarafından K2 vitamini üretememesi.

K vitamini nasıl yükseltilir?

Kısa süreli K vitamini eksikliği tedavisi genellikle oral takviye veya enjeksiyon tedavisi şeklindedir. Kronik K vitamini eksikliği olanlar için uzun süreli veya yaşam boyu vitamin takviyesi gerekli olabilir. Yüksek düzeylerde alınan doğal K vitaminiyle (K1 ve K2) ilişkili sorunlar bildirilmemiştir.

K vitamini nasıl ölçülür?

Kandaki yüksek inaktive edilmiş K vitaminine bağımlı proteinler (protrombin, osteokalsin ve MGP gibi) de K vitamini eksikliğini gösterir ve Hem K1 hem de K2 vitaminlerinin kan seviyeleri de doğrudan ölçülebilir.

You might be interested:  Candida Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

K vitamini kaç olmalı?

K vitamini nerelerde bulunur? K vitamini hangi besinlerde bulunur?

Gıda Miktar K vitamini (mcg)
Şalgam yeşillikleri, pişmiş 125 mL (fincan) 280
Maydanoz, çiğ 60 mL (¼ fincan) 260
Pişmiş brokoli 125mL (½ fincan) 169
Kuşburnu, çiğ, doğranmış 250 mL (1 bardak) 166

K vitamini olmayan yiyecekler nelerdir?

Tahıllar (buğday, arpa, yulaf, kepek içeren ekmek, pilav, makarna gibi), kırmızı et, tavuk, yumurta, süt, tereyağı, havuç, kereviz, mısır, soğan, pirinç, domates, patates, yerfıstığı, bal kabağı, meyvelerin etli kısımları (elma, portakal, şeftali, çilek, muz, karpuz) K vitamininden fakirdir, serbestçe tüketilebilir.

K1 ve K2 vitamini nelerde var?

K vitamininin iki ana türü vardır. Bunlardan ilki olan K1 vitamini filokinon olarak adlandırılır ve genellikle bitkisel besinlerde bulunur. Diğer bir tür olan K2 vitamini ise menakinon olarak bilinen, hayvansal kaynaklı besinlerde ve fermente gıdalarda yer alan K vitamini türüdür.

K vitamini en çok nelerde var?

K vitamini hangi besinlerde bulunur?

 • Ispanak, pazı, brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar, kara lahana, kuşkonmaz, şalgam, pancar yaprağı, maydanoz, hindiba gibi bitkiler.
 • Bezelye, taze fasulye, soya ve meksika fasulyesi.
 • Domates.
 • Kırmızı ve beyaz et, ciğer ve böbrek gibi sakatatlar.
 • Yumurta.
 • Süt ve süt ürünleri.
 • K vitamini Hangi kuruyemişler?

  Yumurta. Ceviz, fındık ve kaju benzeri kuru yemişler. Üzüm, nar, incir, avokado, böğürtlen, kivi, yaban mersini gibi meyveler.

  K vitamini eksikliği hangi testle anlaşılır?

  Eğer bu belirtiyi yaşıyorsanız K vitamini değerlerinizi ölçtürmek için kan testi yaptırmalısınız. Olası bir K vitamini eksikliğini zamanında tedavi ederseniz rahatsızlığınızı ve sebep olduğu semptomları daha etkili bir şekilde giderme imkanınız olur.

  K testi nedir?

  Testin anlamı: Vücudun elektrolit ve asid-baz dengesini ve su metabolizmasını değerlendirmede kullanılır. Acil durumlar dışında sabah açlık kanı tercih edilmelidir.

  You might be interested:  Çürümeye Başlayan Diş Nasıl Tedavi Edilir?

  Günlük K2 vitamini ihtiyacı ne kadar?

  Günlük K2 vitamini ihtiyacımız ne kadar? K2 konusunda araştırmaları olan bilim insanlarından Kanadalı araştırmacı Dr Kate Rheaume-Bleue’ye göre bir insanın günlük ihtiyacı yaklaşık200 mcg, DrVermeer’e göre ise günde 45 – 185 mcg arasında değişiyor. Bu ihtiyaç D Vitamini alımı arttıkça daha da artıyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector