Kabakulak Nasıl Tedavi Edilir?

Şu anda kabakulak hastalığı için tam bir tedavi yoktur, ancak enfeksiyon bir veya iki hafta içinde geçmelidir. Tedavi semptomları hafifletmek için kullanılır ve şunları içerir: Bol bol yatak istirahati ve sıvı alınması.
Kabakulağın tedavisi bulunmaz. Bazı rahatlatıcı uygulamalar ile kulak çevresine sıcak olarak kompresler uygulanabilir. Hastanın bol bol su içmesi önemlidir. Ateş ve ağrı için doktorunuzun verdiği ilaçlardan kullanabilirsiniz.

Kabakulak hastalığına ne iyi gelir?

Kabakulak hastalığının geçmesini sağlayacak bir ilaç yoktur. Kabakulak şikayetlerinden baş ağrısı, kulak ağrısı ve eklem ağrısı için ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilir. Bu dönemde en iyi ilaç çok fazla kişi ile temasa geçmeden dinlenmek ve bol sıvı tüketmek olacaktır. Kabakulak hastalarında yüksek ateş görülebilir.

Kabakulak hastalığı ne zaman geçer?

Kabakulak genellikle 1-2 hafta içerisinde iyileşebilen bir hastalıktır ancak, ciddi klinik tablolara ve komplikasyonlara da neden olabilir. En yaygın görülen ciddi tablo testis iltihabıdır (ergenlik sonrası kabakulak geçiren her 5 erkekten birinde testis iltihabı gelişebilmektedir.

Kabakulak nasıl geçer evde?

– Buz paketlerini yüzünüze uygulamak şişmiş bezleri yatıştırır. – Ateş nedeniyle su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı alın. – Çorba, yoğurt ve çiğnenmesi zor olmayan diğer yiyecekleri yiyin. – Tükürük bezlerinde daha fazla ağrıya neden olabilecek asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Kabakulak kendiliğinden geçer mi?

Hastalığı geçiren kişiler yavaş yavaş idrar yoluyla yaklaşık olarak 13 – 15 gün arasında virüsü vücutlarından atarlar. Böylelikle kabakulak hastalığı nadir ağır komplikasyonlara sebep olmadığı durumlarda kendiliğinden iyileşir.

You might be interested:  Avakado Hangi Vitamin Var?

Kabakulak iken banyo yapılır mı?

9. Kabakulak olunca banyo yapılır mı? Çocuklarda veya bebeklerde kabakulak görüldüğünde banyo yapılmasının herhangi bir sakıncası yok.

Kabakulakta neresi ağrır?

Kabakulak, özellikle kulakların yakınında bulunan ve parotis adı verilen, en büyük tükürük bezlerini etkileyen viral bir enfeksiyondur. Hastalık, yüzün her iki tarafında konumlanmış bu bezlerin birinde veya her ikisinde şişmeye neden olabilir. Adını bu tükürük bezinin kulağa yakın ve şiş olmasından alır.

Bir insan kaç kere kabakulak olur?

Bir kez kabakulak geçirdiğinizde bu size ömür boyu bağışıklık kazandırır. Kabakulak, Suçiçeği veya kızamıktan daha az bulaşıcıdır. Hiç hastalığı olmayan aşılanmamış yetişkinler çocuklardan daha fazla komplikasyon riski taşımaktadır, ancak kabakulak nadiren ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Kabakulak hastalığının sebebi nedir?

Kabakulak, virüslerin tükürük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümesiyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Çocukluk çağında yaygın olarak görülen bir hastalık olsa da hastalığı geçirmemiş kişilerde yetişkinlik döneminde de görülebilir.

Kabakulak geçirenin çocuğu olur mu?

Virüsün testiste tutulması durumunda, erkek kısırlığına(infertilite) yol açarak çocuk oluşmasına engel olabiliyor. Bulaşıcı olan ve yüzde 40 oranında belirti göstermeyen kabakulak hastalığını ergenlik sonrası geçiren erkeklerin kısır olma ihtimali yükselmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector