Keratokonus Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Keratokonus tedavi edilmezse 40’lı yaşlara kadar görme düzeyini düşürerek gelişmeye devam eder. Eğer imkân varsa lens ile düzeltilmesi mümkündür. Fakat çoğunlukla cerrahi metotlar ile düzeltme sağlanır.
Eğer hastalık takipsiz bırakılır tedavi edilmezse, korneada aşırı incelme, bulanıklık ve ödem ortaya çıkabilir. Hastanın görmesi çok azalır. Hastalığın görmesinin azaldığı bu son evresinde keratoplasti (kornea nakli) uygulanması gereklidir.

Keratokonus tehlikeli midir?

Genellikle ergenlik döneminde başlayan sorundan hastalar ancak 20’li yaşlarında haberdar oluyor. 40 yaştan sonra durağan döneme giren keratokonus, tedavi edilmezse kornea nakli gerektiren ciddi görme sorunlarına yol açıyor.

Keratokonus hastalığı kör eder mi?

1- Keratokonus kör eden bir hastalık değildir.

Keratokonus genç popülasyonun hastalığı olduğu için, mümkün olduğu kadar cerrahi dışı tedavilerin uygulanmasına öncelik verilmelidir. Cerrahi dışındaki tedavi seçenekleri hem çok daha az riskli hem de ucuz tedavilerdir.

Keratokonus kaç yaşına kadar ilerler?

Keratokonus kaç yaşına kadar ilerler? Keratokonus 12 yaşlarında başlar 30 yaş ortalarına kadar ilerler. Ancak keratokonusun alt tipi olan Pellucid Marginal Dejenerasyon 20 yaşlarında başlar 40-50 yaşlarına kadar ilerler.

Keratokonus hastalarına ne iyi gelir?

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

 • Keratokonusta Aşağıdaki Tedavi Seçenekleri Kullanılır:
 • Cross-linking (Çapraz Bağlama) Tedavisi.
 • Keratokonusa Özel Yumuşak Kontakt Lensler.
 • Sert Gaz Geçirgen Kontakt Lensler.
 • Yumuşak Kontakt Lens Üstüne Sert Gaz Geçirgen Kontakt Lens (Piggyback Lens Uygulaması)
 • Melez Kontakt Lens.
 • You might be interested:  Hangi Besinler Vitamin Içerir?

  Keratokonus düzelir mi?

  Keratokonus hastalığında kaybedilen zamanla birlikte kaybedilen görme seviyesi cross linking tedavisi ile düzelmeyebilir. Bu tedavi hastalığı olduğu yerde durdurur ve o zaman kadar olan görme kaybı kalıcı hale gelmiş olur. Bu nedenle hastaların bu tedavinin gerekli olduğu hallerde tedaviyi ertelememesi çok önemlidir.

  Keratokonus ameliyatı kaç günde iyileşir?

  Cerrahi sırasında göz damla ile uyuşturulur, genellikle ameliyat sırasında hastalar ağrı duymaz. Ameliyattan sonra yaklaşık 3 gün ağrılı bir dönem vardır. Genellikle iyileşme 5. günde tamamlanır. Tedavinin etkinliği 24-60 ay sürer.

  Keratokonus hastaları hamile kalabilir mi?

  Eğer keratokonus hastası gebe kalır ise gebelik döneminde sık aralıklarla takip edilmesi ve gerekirse sezeryan ile doğum yapması gündeme gelebilir. Gebelerde CCL tedavisi riskli kabul edilmektedir, bugünkü bilgilerimize göre gebelik varken CCL tedavisi uygulanmamaktadır.

  Keratokonus tedavisi ne kadar sürer?

  Keratokonus ameliyatında çapraz bağlama yöntemi, tek göz için yaklaşık 25, iki göz için ise 30-35 dakika süren operasyonlar ile gerçekleştirilmektedir. Çapraz bağlama ameliyatı ile, korneanın kollajen yapısında direnç artışı sağlanmakta ve korneadaki incelmeyle birlikte hastalığın ilerlemesi de durdurulabilmektedir.

  Korneanın saydam olmasını sağlayan unsurlar nelerdir?

  Korneanın saydam ve damarsız olması onu özel kılmaktadır. Damarsız olmasına karşın sinir dağılımı deriden 300-400 kat daha yoğundur. Kornea beslenmesini gözyaşı ve göz içi sıvısında bulunan oksijenden sağlamaktadır.

  Keratokonus ilerlediği nasıl anlaşılır?

  Keratokonus, rutin bir göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Göz doktorunuz korneayı inceler ve eğriliğini ölçer. Bu muayene, korneada şekil değişikliği olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olur. Göz doktorunuz özel bir bilgisayar kullanarak kornea yüzeyini haritalayabilir.

  Keratokonus tamamen iyileşir mi?

  Görme seviyesi ve kalitesinde ciddi düşüşe sebep olan keratokonus, hızlı bir şekilde ilerleme gösteren ve erken teşhisin büyük önem taşıdığı bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kornea nakline sebep olabilen keratokonusun ilerlemesi cross-linking tedavi yönetimiyle durdurulabilmektedir.

  You might be interested:  Tırnak Morarması Hangi Vitamin Eksikliği?

  Keratokonus ne tetikler?

  Klasik olarak puberte (ergenlik) çağında başlar ve 30-40 yaşlarına kadar ilerler. Alerjik bünyeli insanlarda daha çok görülür. Gözü kaşımak hastalığı tetikler. %8 ila %13,5 oranındaki vakada ailesel geçiş gözlenmiştir.

  Keratokonus agri yapar mi?

  Keratokonus hastalarda ilk önce görme bulanıklığı oluşturur. Bununla beraber, çift görme, ışık dağılması ve saçılması, baş ağrısı, okuma güçlüğü ve gece araç kullanma zorluğu en sık dile getirilen şikayetlerdir.

  Gözün iyi görmesi için ne yemeliyiz?

  Göz sağlığına iyi gelen yiyeceklerin başında; Havuç, tatlı patates, kabak, portakal, lahana, mango, kırmızı dolmalık biber, kavun, kayısı, brüksel lahanası, balık yağı, turunçgiller, ahududu, kiraz, çilek, kivi, papaya, brokoli, yaban mersini, karnabahar, kırmızı ve yeşil biber geliyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector