Kiraza Çiçekte Hangi Ilaç Atılır?

Kiraza ilaç ne zaman atılır?

İlaçlama, ağaçların kış uykusunda olduğu dönemde ve en geç gözler uyanmadan 3-4 hafta öncesine kadar yapılmalıdır. Hastalıklı tomurcuk ve kanser yarası bulunan dal ve sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Iç kurdu ilacı ne zaman atılır?

Mücadelede hedef her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden öldürmektir. büyüklüğüne ulaştığında (Tahminen Mayıs ayının sonu-Haziran ayının ilk haftası).

Ağaçlara kışlık yağ ne zaman atılır?

gözler uyanmadan 2 hafta önce, sert çekirdekli meyve ağaçlarında (şeftali, kiraz, kayısı vb.) gözler uyanmadan 4 hafta önce yapılmalıdır. şubat sonları mart başları mucadele için en uygun zamandır.

Meyve ağaçlarına ne zaman ilaç atılır?

Meyve ağaçlarının haşereler için ilkbaharda ilaçlanması Bu, bu zararlıların daha sonra tam bitki örtüsünde görünmesini etkili bir şekilde önler. Kışlama zararlıları üzerine ilaçlama Şubat ayında yapılabilir, ancak Mart da iyi bir tarih olacaktır.

Kiraz iç kurdu nasıl oluşur?

Kirazda kurt yapan ‘ kiraz sineği. ‘ Bu sinek, kiraz pembeleşince, kabuğunu delerek etli bölümüne yumurta bırakıyor. Bu yumurta çatlayınca larva (kurt), daha sonra da sinek oluyor.

You might be interested:  Hangi Göz Hastalıkları Lazerle Tedavi Edilir?

Kiraz Kurtlanması nasıl önlenir?

Kültürel Önlemler: Hasat yapılırken ağaç üzerinde meyve bırakılmamalı. Yere dökülen kurtlu kirazlar toplanıp derin çukurlara gömülmeli, sonbaharda toprak işlemesi ve yabancı ot temizliği yapılmalıdır. Kiraz bahçeleri tesis edilirken erkenci çeşitlerle geççi çeşitler karıştırılarak dikilmemelidir.

Cevizlere ne zaman ilaç atılır?

Bakteriyel yanıklık için ilk ilaçlama dönemi, ilk tomurcukların %30-40 şekildeki gibi olduğu zamandır. 7-10 gün sonra ikinci ilaçlama yapılır. Mevsime ve hava koşullarına göre ilave ilaçlama yapılabilir.

Tahta kurusu hangi ilaç öldürür?

Bayer Ficam W Tahta Kurusu İlacı: Profesyonel kullanıma uygun, geniş spektrumlu, direnç yönetimi amaçlı kullanılabilecek bir yüzey spreyi konsantresidir. Ficam W, geniş spektrumlu bir ürün olup çok sayıda haşereyi kontrol etme özelliğine sahiptir.

Ayvaya ne zaman ilaç atılır?

İlk ilaçlama çiçek açmadan yapılmalı ve çiçek açtıktan sonra kullanılan preparatın etki süresi dikkate alınarak enfeksiyon riski sona erinceye kadar ilaçlamalar tekrarlanır.

Ağaç diplerinin çapalanması ne zaman yapılır?

Ağaçların sağlıklı büyüme, korumayı önleme, donmanın önüne geçme gibi sebeplerin önüne geçmek için ağaç dipleri bellenir. (kazılır/ havalandırılır) Ağaç ve bitki çeşitlerine göre değişiklik göstersede bu Mart ve Nisan aylarında yapılır.

Ağaçların geç çiçek açması için ne yapmalı?

Bunun dışında meyve ağaçlarında çiçek açmayı geçiktirmek için alınan bir takım tedbirler var. Bunlardan bir tanesi de bordo bulamacı dediğimiz göz taşı ve kireç karışımı ile ağaçların yıkanması suretiyle çiçek açmayı geciktirmeye çalışıyor çiftçilerimiz.

Kabuklu bit ilacı ne zaman atılır?

Kışlık yağlarla ve yazlık yağlarla ilaçlama yapılmamış ise ilk dönem nimflere karşı yumurtlama döneminde (genellikle Nisan başı ve ortaları) ya da kabuk altından hareketli nimflerin çıkışları takip edilerek, ilk çıkışlardan 15-20 gün sonra veya hareketli nimflerin çıkış oranı %60’a ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır.

You might be interested:  Penis Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Üzüme ne zaman ilaç atılır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Insektisit böcek ilacı nasıl kullanılır?

İlaç su ile karıştırılarak kullanılır. İlaç, önce ayrı bir kapta az miktarda su ile karıştırılır. Aletin deposunu yarıya kadar su ile doldurup karıştırıcısını çalıştırarak hazırlanmış ilacı içine dökünüz ve üzerini su ile tamamlayınız. Hazırlanmış ilacı aynı gün içinde kullanınız.

Bordo bulamacı ne zaman yapılır?

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector