Madde Bağımlılığı Nerede Tedavi Edilir?

Bağımlılık sürecinde tedavi aşamaları Amatem (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi), Çematem (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi), ATM (Ayaktan Tedavi Merkezi) ve Psikiyatri Polikliniklerinde gerçekleştirilmektedir.

AMATEM ücreti ne kadar?

Özel kliniklerde ise muayene ücreti 300- 600 lira arasında değişiyor, sonrasında her seans ortalama 400 lira. Yine ilaca yüklenen AMATEM gibi devlet hastanelerinde ise, bir madde bağımlısının devlete günlük maliyeti 120 lira dolaylarında.

Ülkemizde bağımlılıkla mücadele eden başlıca kurumlar nelerdir?

 • KISALTMALAR.
 • AÇSHB.
 • : Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • AMATEM.
 • : Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi.
 • ASDEP.
 • : Aile Sosyal Destek Programı
 • ASPB.
 • Madde Bagimliligindan nasil kurtuluruz?

  Madde bağımlılığının tedavi süreci yoğun bir çaba ile 2-6 hafta arasında gözetim altında tutularak ve sonrasında da bir psikoterapi süreciyle mümkündür. Bu sürecin tedavisinde bilişsel davranışçı terapi, grup terapisi, aile terapisi, Biorezonans (Mora Terapi) gibi psikoterapi yöntemleri kullanılır.

  Madde bağımlılığı tedavisi için nereye başvurulur?

  Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili hizmetlerin verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, vatandaşların uyuşturucu ile mücadele kapsamında hizmet alabilecekleri danışma ve destek hattıdır.

  You might be interested:  Kalp Duvarının Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

  Amatem ücretsiz mi?

  Türkiye’de madde bağımlılığı tedavisi için 20 AMATEM hizmet veriyor. AMATEM’ler sosyal güvenceli hastalara ücretsiz bakarken, bu imkânı olmayan hastalardan para alıyor. Hastanın ya yeşil kart için başvurması ya da polise kendini ihbar ederek denetimli serbestlikten yararlanması gerekecek.

  Amatem kaç gün sürer?

  Tedavi süresi kişiden kişiye değişir. Kişilerin 6 ay boyunca madde kullanmasına tıbbi literatür içerisinde “kısmi düzelme” denir. Bu sebeple, bağımlılık tedavisinin belirli aralıklar ile en az 6 ay sürmesi gerekir.

  Bağımlılık yapan maddelere karşı mücadele eden öncü kuruluşlar nelerdir?

  Uyuşturucu ile mücadelede gösterdiği duyarlı davranışlardan dolayı toplumun çeşitli kesimlerinden kişi ve kuruluşlara plaketleri verilirken, Sivil Toplum Kuruluşlarından; Bursa Birlik Vakfı, İhsander, Semerkand Vakfı, Çelebi Mehmet Gençlik ve Spor Kulüpleri Federasyonu gerçekleştirdikleri farkındalık çalışmalarından

  Türkiye Bağımlılıkla mücadele nedir?

  Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM); teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam modüllerinden oluşan, başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tamamını bu konularda bilgilendirmeyi ve farkındalıklarını artırmayı amaçlayan bir birincil önleme programıdır.

  Ülkemizde sigara ve alkol kullanımıyla mücadele eden kurum ve kuruluşlar nelerdir?

  Yeşilay’ın; sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkın ve bilhassa gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla tüm dünyaya örnek bir kuruluş olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Yeşilay, geleceğe

  Madde bağımlılığı ne zaman geçer?

  Coşku dönemi (1-3 ay): İlk ayın sonlarına doğru, yoksunluk bulgularının kalkması ve alkol ya da madde kullanma isteğinin azalmasıyla kişi iyileştiğini, bağımlılık sorununun tamamen ortadan kalktığını düşünür.

  Uyuşturucu madde tedavisi nasıl yapılır?

  Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi, tedavi ve psikoterapi olmak üzere iki aşamadan oluşur. Tedavi aşamasında birey hastaneye yatırılır. Böylelikle bireyin uyuşturucuya ulaşımı ve uyuşturucu maddeyi alımı engellenir. Vücudun uyuşturucu maddeden arınması sağlanır.

  You might be interested:  Kaliteli Sperm Için Hangi Vitamin?

  Madde kullanan kişi tedaviye nasıl ikna edilir?

  Tedaviye ikna konusunda ailenin yardım alabileceği, bağımlının kıramayacağı ve sözünü dinleyeceği, hürmet duyduğu bir aile büyüğü, bağımlı olmayan bir yakın arkadaşı veya sevdiği bir yakını varsa onlarla iletişime geçilmelidir.

  Amatem e nasıl başvurulur?

  Ala 191 hattından veya AMATEM’e direk olarak başvurularak randevu alınabilir.

  Uyuşturucu kullananların gözleri nasıl olur?

  Gözbebekleri normalden çok büyükse uyarıcı, çok küçükse uyuşturucu kullanıyor olabilir. Eğer toplu iğne başından bile küçük gözbebekleri görüyorsanız, hemen hastaneye başvurun: ölümle karşı karşıya olabilirsiniz’ diye konuştu.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector