Mesane Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, Kegel egzersizleri, dinlenme ve ağır kaldırma veya zorlamadan kaçınma şeklinde olabilir. Postmenopozal iseniz, östrojen replasman tedavisi de dikkate alınmalıdır. 2. derece sarkmalar orta düzeydedir.
İdrar kesesinin sarkması (sistosel ) mesanenin normal anatomik pozisyonundan vajene ve daha ileri düzeyde vajenden de vulvanın dışarısına doğru fıtıklaşmasına verilen isimdir. Daha çok fazla sayıda normal vajinal doğum yapmış kadınlarda görülür. İlaç tedavisi yoktur. Ameliyat ile tedavi edilir.

Mesane sarkması ameliyatı kaç saat sürer?

İdrar torbası sarkma ameliyatı ortalama 1 saat sürer.

Mesane neden sarkar?

Kısaca, çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, doğumda meydana gelen vajina yırtılmaları, karın içi basıncını artıran kronik öksürük, aşırı şişmanlık ve ağır işlerde çalışma mesane sarkmasını ortaya çıkaran faktörlerden sayılmaktadır.

Idrar torbası sarkması nasıl belli olur?

En temel sistosel (mesane sarkamsı) belirtileri vajen içinde bir şişkinliğin hissedilmesi ya da elle kontrolde şişkinlik olmasıdır. İleri vakalarda vajen dışına organın çıkması şeklinde olur. Özellikle öksürük, aksırık, ağır kaldırma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda klinik daha belirgin hale gelir.

Idrar kesesi sarkması tedavi edilmezse ne olur?

İdrar torbasında ileri derecede sarkma olduğunda idrar tam boşaltılamayabilir, idrar yapmada güçlük ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları olabilir. Ele gelen kitle nedeniyle kadınların günlük yaşantılarında rahat hareket edememeleri nedeniyle yaşam kalitesinde düşme görülebilir.

You might be interested:  Bilinç Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar sarkması ameliyatı kaç saat sürer?

İdrar kesesi sarkması ameliyatı ne kadar sürer kapsamında lokal anestezi ile ameliyatın yaklaşık 20 dakika sürdüğü bilinmektedir. Doktorun gerekli görmesi durumunda genel anesteziye de başvurulabilir.

Idrar kesesi Sarkınca ne olur?

İdrar torbası sarkması ileri durumlarında idrar torbası ile uretra adı verilen idrarı torbadan dış ortama ileten boru arasında olması gereken açının bozulmasına ve böylece idrar kaçırma şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur.

Idrar kesesi sarkmasına ne iyi gelir?

Sarkıklık Tedavisi

 • Erken aşamada pelvik tabanı kuvvetlendiren KEGEL egzersizleri önerilir.
 • Ancak ileri aşamada cerrahi tedavi tek seçenektir.
 • Cerrahide ise laparoskopi (kapalı cerrahi) tercih edilmesi gereken yoldur.
 • İdrarı tam boşaltmak için ne yapmalı?

  erkek ve bayanlar için en uygun teknik squat şeklinde oturmak suretiyle idrarı boşaltmaktır. ayrıca idrarın son noktasında sol bacağın üzerine hafif eğilerek (sanki solda ileride birşeye uzanacakmışsın gibi) hafif öksürmek idrar kesesini kasmak suretiyle dışarı atma refleksini tetikleyecektir.

  Rahim sarkmasını nasıl anlarız?

  Rahim sarkması belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  1. İdrar yapamama.
  2. İdrar kaçırma.
  3. Bağırsak hareketlerinde problemler.
  4. Belin alt kısmında ağrı
  5. Vajinal kanama.
  6. Vajinal akıntı miktarında artış
  7. Cinsel ilişki sırasında ağrı
  8. Vajinadan bir şey çıkacakmış gibi hissetmek.

  Idrar torbası sarkması zararlı mı?

  İdrar torbası sarkması ve diğer vajinal sarkmalar estetik hoşnutsuzluğun yanı sıra cinsel hayatta sorun yaşanmasına da neden olur. Cinsel haz yaşanamaz ve kadınlarda psikolojik sorunlara yol açabilir.

  Idrar torbası sarkması cinselliği etkiler mi?

  Kesinlikle ihmal edilmemeli. Mesane sarkması yaşam kalitesini ve konforunu alt üst eder. Mesaneyi boşaltma zorlaşırken bu duruma bağlı idrar kaçırma gibi sosyal hayatı olumsuz etkileyecek sorunlar da ortaya çıkar. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi de kişinin hayatını kötü yönde etkiler.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector