Narda Hangi Vitamin Vardır?

Nar yoğun B2 vitamini kaynağı olmamakla birlikte bu vitamini içerir. Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini, hücrelerin enerji üretimi için gereklidir. Sinir sistemini, gözleri korur.
Bu meyvenin içerdiği çok sayıda vitamin ve mineral vücuda birçok fayda sağlar. Bir porsiyon (yaklaşık 174 gr) nar 7 gr diyet lifi, 3 gr protein, 10.2 miligram C vitamini, 1.4 mg K vitamini, 18 mcg folik asit ve 236 miligram potasyum içerir.

Hangi vitaminler var?

Sonbahar ve kış aylarında sevilerek tüketilen narda hangi vitamin var sorusu birçok insan tarafından merak edilmektedir. 100 gram nar içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır: İçerdiği vitaminler sayesinde hem çocukların gelişiminde hem de yetişkinlerin sağlığını koruması için çok önemli bir yiyecek olmaktadır.

Ne kadar vitamin barındıran bir nar var?

Doğal bir besin kaynağı olması sebebiyle ve içerisinde birçok vitamin barındırdığı için vitamin eksikliğinin olmasını engelleyecektir. Sonbahar ve kış aylarında sevilerek tüketilen narda hangi vitamin var sorusu birçok insan tarafından merak edilmektedir. 100 gram nar içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Narın hangi vitaminler var?

Nar içeriğinde potasyum, kalsiyum ve demir minerallerinin yanı sıra A, C vitamini,K, B vitaminleri ve folik asit de bulunur. Yüksek polifenol içeriğinden de bahsetmek gerekir. Polifenoller ikincil bitki pigmentleridir. Nar antioksidan içeriği en yüksek meyveler arasında yer almaktadır.

Narin ne faydası var?

Doğal bir kalp ilacı olarak tanımlanan nar, kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli bir koruma kalkanı sağlarken bu hastalıklara sahip olan bireylerde hastalığın yatıştırılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandıran nar, dokulara yeterli miktarda kan ve oksijenin ulaştırılmasını sağlar, kalp krizine karşı korur.

You might be interested:  Iltihap Nasıl Tedavi Edilir?

Narda K vitamini var mi?

1 orta boy nar yaklaşık 100 kcal dir, 26 gram karbonhidrat içerir. Mükemmel bir C ve K vitamini, iyi bir lif, potasyum, tiamin, folat, manganez ve bakır kaynağıdır. 122 adet fitokimyasal içerir.

Narda b12 vitamini var mı?

Nar suyu özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum vardır. Üzüm suyu ise A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengin.

Narın zararları var mıdır?

Narın, alerjik etki yaratabileceği unutulmamalıdır. Bu alerjilerin belirtileri kaşıntı, şişme, boğazda tahriş, mide ağrısı ve kurdeşendir. Ciddi durumlarda, nefes darlığı, boğaz ve dil şişmesi, hatta anafilaktik (hayati tehlike yaratan) şok yaşanabilir. Ayrıca, narın kullanılan ilaçlarla bir etkileşimi olabilir.

Narı kimler yiyemez?

Nar içerisinde bir çok zengin vitamin ve mineral barındırmaktadır. Narın içerisinde yer alan bu mineraller, kanser ilaçları ile etkileşime geçebilir. Bu nedenle kanser hastalarının ilaç kullandıkları sırada nar tüketmeleri önerilmez. Yine yüksek miktarda element içeren nar, hamileler için oldukça sakıncalıdır.

K vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

K vitamini hangi besinlerde bulunur?

 • Ispanak, pazı, brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar, kara lahana, kuşkonmaz, şalgam, pancar yaprağı, maydanoz, hindiba gibi bitkiler.
 • Bezelye, taze fasulye, soya ve meksika fasulyesi.
 • Domates.
 • Kırmızı ve beyaz et, ciğer ve böbrek gibi sakatatlar.
 • Yumurta.
 • Süt ve süt ürünleri.
 • Havuçta en çok hangi vitamin var?

  A vitamini bakımından çok zengin olan havucun 100 gram havuçta 1670 mg A vitamini var. Ayrıca 33 mg kalsiyum, 5.9 gram C vitamini ve 12 mg magnezyum var. 100 gram çiğ havuçta 41 kalori var. Havuç suyunun kalorisi ise 40 dır.

  B12 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

  B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

  You might be interested:  Sac Dökülmesine Hangi Vitamin Iyi Gelir?
 • Karaciğer, dalak gibi sakatatlar.
 • Midye, istiridye, karides gibi kabuklu deniz ürünleri.
 • Alabalık, ringa, uskumru ve ton balığı
 • Süt, yoğurt, peynir.
 • Yumurta B12 vitaminin en zengin kaynakları arasında yer alır.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector