Okuyucular soruyor: Üzüm Bağına Hangi Ilaç Atılır?

Asma ağacına ne zaman ilaç atılır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Bağa külleme ilacı ne zaman atılır?

Birinci İlaçlama: Çiçek döneminden önce sürgünlerin 20-30 cm boya eriştiği dönemde yapılmalıdır. İkinci İlaçlama: Çiçek taç yapraklarının döküldüğü ve korukların saçma danesi iriliğini aldığı dönemde yapılmalıdır.

Üzüm bağına sulu kükürt ne zaman atılır?

Onun için Nisan sonunda bordo bulamacı atılmadan önce kükürt atılmalıdır. Egede birinci kükürtlemeyi yapmak şarttır. Bu ilk uygulamada dekara 3 kg dan çok kükürt uygulanması bağlar için zararlı olmaktadır. İkinci uygulama bağlarda çiçek salkımları teşekkül ettikten birkaç gün sonra yapılır.

Asma ne ile Ilaclanir?

Üzüm ilaçlamada kullanılacak olan ilaç zirai ilaç satan yerlerde saf kükürt olarak temin edilmektedir. Üzüm ilaçlamada kullanılacak olan kükürt dekar oranına göre belirlenmektedir. İlaçlama için kullanılacak olan kükürt dekar başına 2-4 kilo arasında olmalıdır.

Asma ağacına kükürt ne zaman atılır?

Kükürt, üzüm bağları için ilkbahar aylarının başlarında uygulaması yapılmalıdır. Toprağın kükürte ihtiyaç duyup duymadığı ise toprak analizleri soncunda meydana çıkar. Ayrıca toz ya da sıvı kükürt uygulaması yapraklardan yapıldığı zaman asmalada yaygın olarak görülen külleme hastalığına da engellemektedir.

You might be interested:  Demir Eksikliği Hangi Ilaç?

Bağlarda bordo bulamacı ne zaman uygulanır?

Bordo bulamacı, meyve ağaçlarına sonbaharda yaprakların dörtte üçü veya tamamı döküldüğünde %2’lik doz ile uygulanıyor. İlkbaharda uygulanacağında ise gözler uyanmadan 1 hafta kadar önce %1-1.5’luk doz yeterli görülüyor. Uyanmaya başlayan bağlarda, sürgün boyları bir karışa ulaştığında bordo bulamacı atılabiliyor.

Topas 100 EC nedir nasil kullanilir?

Bağ, gül, domates (sera), biber (sera), hıyar (sera), patlıcan (sera), tütün ve çilekte külleme hastalığı mücadelesinde tavsiye edilir. Bağda ilaçlamalara alışılageldiği üzere ilk yapraklar geliştiğinde veya sürgünler 20-30 cm uzunluğa ulaştığında, çiçeklenmeden evvel başlanır.

Topas külleme ilacı ne işe yarar?

Özellikleri: Topas 100 EC, bitkiler tarafından alınarak fungal patojenin penetrasyonu ve haustorium oluşumu sırasında etkili olur.Uygulamadan kısa bir süre sonra bitkiler tarafından bünyeye alınıp, yaprak içinde taşındığından bitkilere pulverize edildikten sonra yağan yağmur ile yıkanıp gitmez.

Bağ külleme neden olur?

Küllemeye neden olan bir fungus (mantar) olup, Miselleri bölmelidir. Fungus, kışı genel olarak tomurcuk pulları arasında ve çubuklarda misel halinde geçirir. Hastalık etmeni özelliği gereği, step ve kurak iklim bağlarında hemen her yıl çıkar.

Sıvı kükürt ne zaman atılır?

Ekim öncesi ve ekim anında kullanılabilir. Bitkinin tüm gelişim dönemlerinde kullanılır. Bazı kök ve yaprak mantarlarına çok iyi gelir. Toprak ıslahında ve toprak PH düzeyini ayarlamada etkin üründür.

Üzüm bağına hangi gübre iyi gelir?

Tesis gübrelemesinde asmanın kök sistemini iyi geliştiren fosfor ve bunun yanında potasyumlu gübreler esas alınmaktadır. Toprak çok kumsal bünyeye sahip ise yıkanmadan dolayı yeterli düzeyde magnezyum bulunamayacağı için magnezyumlu gübrelerin de tesis gübresinde kullanılması gerekebilir.

Üzüm salkımı neden kurur?

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, üzüm bağlarındaki uç kurumasının en belirgin sebebinin su dengesizliği olduğunu bildirdi. Akay Ünal, yaptığı açıklamada, suyun düşük ya da fazla miktarda verilmesinin üzüm bağlarında uç kurumasına neden olduğunu belirtti.

You might be interested:  Soru: Ilaç Raporu Süresi Ne Kadar?

Ilaçlama ne zaman yapılmalıdır?

İlaçlamayı Ne Zaman Yapmalıyız? Zirai mücadele genellikle hastalık ve zararlıların faaliyetlerini göstermeye başladığı ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları boyunca yapılır. İlaçlama, bitkinin türüne göre değişmekle beraber süreklilik arz eden bir mücadele türüdür.

Asma bakımı nasıl yapılır?

Asma ağaçları düzenli bakım isteyen bitkilerdir. İlaçlanması, düzenli ve doğru budanması, ilkbahar aylarında köklerinin çapalanarak havalandırılması gibi işlemlerin düzenli olarak yapılması gerekir. Yazların kurak geçtiği yıllarda sulanması da gerekebilir.

Üzüm asması kaç günde bir sulanır?

Özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen ve Haziran-Temmuz aylarında hasat edilen sofralık üzümlerde asma hasattan sonra en az bir veya birkaç defa sulanmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *