Postinflamatuar Hiperpigmentasyon Nasıl Tedavi Edilir?

Topikal tedavide uygulanan, retinoik asit, hidrokinon, mekinol, azelaik asit, çeşitli farmasötik renk açıcı ajanlar, özellikle epidermal postinflamatuar hiperpigmentasyon tedavisinde etkili olabilirken; dirençli hiperpigmentasyon; kimyasal soyma, lazer tedavisi gibi işlemlerin uygulanmasını gerektirir.

Postinflamatuar pigmentasyon ne demek?

3) Postinflamatuar Hiperpigmentasyon: Cildin tahriş olması sonucu, hassasiyetinin artmasına bağlı olarak oluşur. Deride gelişen tüm inflamasyon ile sonuçlanan hastalıklarında iyileşme aşamasında hastalıklı alanda pigmentasyon-renk düzensizlikleri gelişebilmektedir.

Hiperpigmentasyon nasıl tedavi edilir?

Hiperpigmentasyon için en iyi lazer tedavilerinden biridir. Fraxel lazer tedavisi, cildin derinlerine nüfuz etmek, ölü cilt hücrelerini yok etmek ve kollajen büyümesini uyarmak için küçük lazer enerjisi darbeleri kullanır. Bu tedavi melazma, akne izleri, kahverengi lekeler ve yaş lekesinin giderilmesinde etkilidir.

Hiperpigmentasyona neden olan ilaçlar?

Kemoterapotikler; kanser tedavisinde kullanılan bu ilaçlar deride, tırnakta ve mukozada pigmentasyona ve aşırı güneşe duyarlılığa neden olmaktadır. Bleomisin, busulfan, doxorubicin, daunorubicin, fluorouracil, cyclophosphamide, carmustine ve docetaxel en sık bilinen bu gurup ilaçlardır.

Hiperpigmentasyon geçer mi?

Hiperpigmentasyon, melanin adlı pigmentin fazladan üretilmesine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Melanin ise cilde renk verme özelliğine sahip olarak bilinmektedir. Doğru ve düzenli bir şekilde yapılan cilt bakımı ile hiperpigmentasyon sorununun önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Postinflamatuar Hipopigmentasyon nedir?

Postinflamatuar hipopigmentasyon

You might be interested:  Citoles Ilaç Ne Işe Yarar?

Deride inflamasyon sonrası melanositlerde melanin yapımında azalma yani melanositlerin aktivasyonunda azalmadan kaynaklanmaktadır. 2. Melanosomların deride dağılımında yetersizik ve düzenszilikten kaynaklanmaktadır.

Melazma nedir nasıl geçer?

Güneş lekesi ( melazma) Tedavisi:

Güneş lekesi ( melazma) tedavisinde sürülerek kullanılan leke kremleri, ağızdan alınan antioksidan haplar, lazer tedavileri ve kimyasal peelingler tek başına veya birlikte kullanılabilirler.

Hiperpigmentasyon nasıl önlenir?

Cilt lekelerin için güneş kremi kullan

Cildinde lekeler varsa fazla güneş ışığına maruz kalmak cildindeki lekelerin koyulaşmasına neden olacak. Hiperpigmente olan bölgelerin koyulaşmasını önlemek ve yeni leke oluşmasına engel olmak için dışarı çıkarken mutlaka cildinin 50 SPF güneş kremleri ile koruma altına almalısın.

Hiperpigmentasyon hangi hastalıkta görülür?

a- Tüm vücudu etkileyebilen genel hiperpigmentasyon:

 • Porfirya kutanea tarda.
 • Kronik karaciğer hastalıkları; sirozda (özellikle biliyer siroz)
 • Kronik böbrek yetmezliği.
 • Gaucher hastalığı; glikojen depo hastalığı
 • Niemann-Pick hastalığı
 • Wilson hastalığı
 • Hiperpigmentasyon nedir neden olur?

  Ciltteki hiperpigmentasyon, vücuttaki renkten (pigment) sorumlu olan melanin artışından kaynaklanır. Hamilelik veya Addison hastalığı (adrenal bezin fonksiyonunun azalması) gibi bazı durumlar daha fazla melanin üretimine ve hiperpigmentasyona neden olabilir.

  Melanin nasıl yok edilir?

  Işık peeling, deride bulunan melanin miktarının azalmasına yardımcı olur, pigmentasyon (leke oluşumu) baskılanmasında rol alır ve ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmanın baskılanmasını destekler. Melanin miktarı ev devam ürünleri ile de baskılandıkça leke ciltte kaybolur.

  Melanin seviyesini ne artirir?

  Baklagiller, ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, lahana, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yumurta sarısı, portakal, greyfurt, limon ve muzlar en önemli folik asit kaynağıdır. B12 Vitamini, melanositlerin çalışmasını aktive ederek melanin pigmenti üretiminin artmasını sağlar.

  En çok melanin hangi yiyecekte var?

  Melanin cilde, saça ve gözlerdeki irise renk veren madde olarak bilinir. Melanin içeren besinler arasında havuç, biber ve yer elması besileri bulunuyor.

  You might be interested:  Mostar Ilaç Nasıl Kullanılır?

  Ağızda hiperpigmentasyon nedir?

  Fokal hiperpigmentasyon

  Genellikle dudak, damak, dil ve diş etlerinden ağız mukozasına kadar uzanır. Bu tarz pigment lekeleri epidermisin patojen sapmalarından yahut o bölgedeki melanin pigmentindeki artıştan kaynaklanır.

  Melanin artışı neden olur?

  Melanin, cilde, saça ve gözdeki irise renk veren maddedir. Vücudumuzda bulunan melanin seviyesi, ırka ve güneş ışığına maruz kalma miktarına bağlıdır. Güneşe maruz kalma, cildi zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korumak için melanin üretimini artırır. Ayrıca hormonal değişiklikler melanin üretimini etkileyebilir.

  Expigment ne işe yarar nasıl kullanılır?

  Expigment krem özellikle Choloasma, lokalize kontakt dermatit, Melasma, Senil Lentigines gibi cilt lekeleri türlerine karşı kesin koruma sağlar ve cilt lekelerine kalıcı tedavi seçeneği sunar. Günde iki defa, sabah ve akşam (12 saat arayla) Kullanılır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector