Retina Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtılması tedavisi

 • Yırtık retina tedavisi. Lazer cerrahisi: Retina yırtığının etrafında küçük yanıklar oluşturmak için lazer kullanılır ve oluşturulan yara izleriyle retina birleştirilir.
 • Ayrılmış retina tedavisi. Eğer retina yırtılması sonucu retina ayrılması gerçekleştiyse retinayı tekrar uygun konuma yerleştirmek için cerrahi müdahale gerekir.
 • Skleral çökertme cerrahisi. Bu tedavi retinayı yerinden çeken kuvveti önlemek için gözün dışına, beyaz kısmına (sklera’ya) esnek bir bant (skleral toka) yerleştirmeyi içerir.
 • Retina dekolmanının tedavisi mutlaka cerrahi ile yani ameliyat ile yapılır. Retina dokusunu oluşturan jel yerine geri yerleştirilir. Bunun için hastaların yüzde 90’nında vitrektomi ameliyatı yapılır. Dekolmanın durumuna göre göz içine gaz verebilir.

  Retina yırtığı iyileşir mi?

  Retina yırtığı ve takip eden retina dekolmanı oldukça ciddi hastalıktır. Hastalık kendiliğinden iyileşmez. Tedavi edilmezse körlüğe varan ciddi görme kayıplarına sebep olabilir.

  Retina yırtılması kaç günde iyileşir?

  Retina Dekolmanı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır? Ameliyat sonrası 15 gün içerisinde işinize dönecek seviyede düzelme yaşanır. Tekrar tam olarak görmeyi kazanmanız ise bir iki ay alabilir.

  Retina yırtığı lazer tedavisi nasıl yapılır?

  Yırtık, delik veya dejenere sahaların etrafı 2-3 sıra lazerleyanık oluşturularak aynı kaynak mantığıyla retina sinir tabakası altındaki pigment tabakasına yapıştırılır. Böylece retina altına sıvı sızması önlenir.

  You might be interested:  Kifoz Nasıl Tedavi Edilir?

  Retina yırtığı ameliyatı ne kadar sürer?

  Retinanın orta kısmında herhangi bir etki yoksa, görüş iyi olacaktır. Eğer makula (retinanın ortasını) uzun süre ayrılmış olması ciddi bir sorundur. Bazı vakalarda görüş kurtarılabilir. Ancak görme ne kadar düzelir bunu kestirmek mümkün değildir ve ameliyat sonrası iyileşme birkaç ayı bulabilir.

  Retina kendini yeniler mi?

  Retina hasarı oluştuktan sonra iyileşmeyebilir; çünkü hasar gören retina hücreleri kendini yenileyemez.

  Kornea yırtılması ne zaman geçer?

  Küçük çizik ve sıyrıklar genelde 1-2 günde iyileşir ama büyük çaptaki yaralar 1 hafta kadar tedavi gerektirir. İyileşme süreci esnasında kesinlikle gözü ovalamamak lazım.

  Retina yırtılması kör eder mi?

  Retina Yırtılması Kör Eder mi? Evet, Retina yırtılması en kısa zamanda tedavi edilmezse körlükle sonuçlanır.

  Makula deliği ameliyatı ne kadar sürer?

  Makula Deliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Göz arkası deliği ameliyatı ortalama olarak 50-60 dakikadır.

  Retinaya ne iyi gelir?

  Vücut için gerekli olan E vitamini, göz dibindeki retina adı verilen damarlı bölgenin dejenerasyonunda da faydalı olabilir. Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, ayçiçeği, ceviz, badem, tereyağı, kırmızı et, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mango ve muz E vitamini yönünden zengin besinlerdir.

  Vitrektomi ameliyatı zor mu?

  Doktorlar tarafından, ameliyat sonrası görme tahmini yapmanın en zor olduğu ameliyat vitrektomi ameliyatıdır. Halk arasında göz ameliyatları arasında en çok bilinen katarakt ameliyatı ile vitrektomi ameliyatı arasında hiçbir benzerlik yoktur.

  Göz ameliyatında hastanede yatılıyor mu?

  Ameliyat sonrasında hastanede kalmanız gerekmiyor, ancak ertesi gün sabah kontrol için gelmeniz gerekiyor.

  Göz ameliyatında hasta uyutulur mu?

  Katarakt ameliyatında genellikle genel anestezi (uyutularak anestezi) gerekmez. Fakat hasta çok heyecanlı ve panikse sedasyon dediğimiz damardan sakinleştirici ilaç verilerek uygulanan anestezi tercih edilir. Tercihe göre doktorunuz göz çevresi iğne ile uyuşturucu yapabilir.

  You might be interested:  FAQ: Prakten Ilaç Ne Işe Yarar?

  Göz ameliyatında kaç gün hastanede kalınır?

  Ameliyattan sonra hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre; ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine göre değişir. 7 ile 15 gün arasında çok iyi bir görme noktasına ulaşılır. Hasta 15gün ile 30 gün arasında tamamıyla iyileşir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector